LINKI AFILIACYJNE

Słuchawki wygłuszające – idealne nie tylko do nauki dla dzieci. Ranking

Pomarańczowe ochronniki słuchu z czarno-białym, kratkowanym pałąkiem.

Alecto BV-71

Jeśli nie zależy nam na odtwarzaniu dźwięku, a jedynie na izolacji od hałasu otoczenia, możemy wybrać nauszniki dla dziecka. Przykładem jest model Alecto BV-71.


słuchawki nauszne jbl

JBL JR460NC

Ten model ma zamkniętą konstrukcję, a do tego został wyposażony w aktywną redukcję szumów. Jeśli chcemy kupić nauszne słuchawki wygłuszające dla dziecka, warto rozważyć to urządzenie.


Słuchawki Huawei w jasnoszarym etui ładującym.

Huawei FreeBuds 5i

Słuchawki TWS z aktywną redukcją szumów. Nie jest to wprawdzie model dedykowany typowo dzieciom, jednak ma kompaktowe wymiary i nakładki w różnych rozmiarach.


Czasami podczas nauki trudno się skupić. Chodzi w szczególności o sytuację, w której dziecko jest w mieszkaniu, a pozostali domownicy są zajęci innymi czynnościami. Odgłosy z kuchni, uruchomiona pralka lub włączony telewizor to teoretycznie drobnostki, jednak w praktyce potrafią skutecznie rozpraszać. Jeszcze gorzej jest, gdy sąsiedzi akurat postanowią zrobić remont i wykorzystać do niego młotek lub wiertarkę.

Rozwiązaniem problemu mogą być słuchawki wygłuszające. Przydadzą się one uczniom odrabiającym zadania domowe, ale nie tylko.

Czym są słuchawki wygłuszające?

Słuchawki wygłuszające to określenie, które bywa stosowane przez osoby mające na myśli nauszniki mające chronić przed hałasem. Tego typu akcesoria mogą kojarzyć się z osobami na strzelnicy lub robotnikami budowlanymi, ale na rynku są też dostępne specjalne modele dla dzieci, które można zastosować np. by ułatwić skupienie w hałaśliwym otoczeniu.

Potocznie mianem słuchawek wygłuszających można określić także „zwykłe” słuchawki, które ponadprzeciętnie izolują użytkownika od dźwięków otoczenia. „Zwykłe” w takim znaczeniu, że można podłączyć je do komputera lub telefonu i korzystać z nich do odtwarzania dźwięku. Konkretnie chodzi o modele douszne i dokanałowe z aktywną redukcją szumów oraz o słuchawki nauszne o zamkniętej konstrukcji.

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę zarówno nauszniki chroniące przed hałasem, jak i słuchawki wygłuszające, które odtwarzają dźwięk. Pierwsze są znacznie tańszym rozwiązaniem, te drugie z kolei umożliwiają np. odtwarzanie dźwięku na nieprzesadnie wysokim poziomie głośności nawet wtedy, gdy otoczenie jest hałaśliwe. Można to wykorzystać zarówno podczas nauki (treści edukacyjne na YouTube, pliki dźwiękowe będące dodatkiem do podręczników), jak i zabawy (gry komputerowe).

Słuchawki wygłuszające. Propozycje modeli

Niedrogie nauszniki wygłuszające

Niebieskie ochronniki słuchu marki Mozos z czarnym pałąkiem.
Fot. Mozos / materiały prasowe

Mozos MKID-2 to niedrogie nauszniki wygłuszające dedykowane najmłodszym użytkownikom. Z opinii zamieszczanych w internecie przez rodziców wynika, że wspomniany model sprawdza się zarówno u kilkulatków, jak i u nastolatków (producent twierdzi, że produkt jest dedykowany dzieciom od 2. roku życia). Nauszniki mają regulację oraz można je złożyć. Dostępne są w kolorze niebieskim i różowym, pałąk jest czarny. Współczynnik wytłumienia hałasu wynosi 27 dB.

Kolorowe nauszniki wygłuszające

Pomarańczowe ochronniki słuchu z czarno-białym, kratkowanym pałąkiem.
Fot. Alecto / materiały prasowe

Jeśli nauszniki będą podobały się dziecku, to będzie ono chętniej je zakładało. Model Alecto BV-71 występuje w kilku różnych wariantach kolorystycznych. W zależności od konkretnej wersji inne są także kolory pałąków. Model jest regulowany i składany. Nauszniki zapewniają współczynnik wytłumienia hałasu na poziomie 29 dB. Minimalny wiek użytkownika to 18 miesięcy.

Słuchawki nauszne z ANC

słuchawki wygłuszające nauszne jbl
Fot. JBL / materiały prasowe

Przechodzimy do słuchawek, które są czymś więcej niż nauszniki, a więc odtwarzają dźwięk, a nie tylko chronią przed hałasem. Nauszny model JBL JR460NC nie dość, że ma zamkniętą konstrukcję, to jeszcze jest wyposażony w ANC. Jeśli nie chcecie, by dziecko łatwo rozpraszało się dźwiękami otoczenia, a także by ustawiało bardzo wysoki poziom głośności na komputerze lub telefonie, ten model to sensowna opcja.

Omawiane słuchawki są bezprzewodowe, ale opcjonalnie można wykorzystać kabel audio i nie martwić się wtedy o ładowanie urządzenia. JBL JR460NC mają wbudowany mikrofon, mogą więc posłużyć do rozmów.

Słuchawki nauszne z kontrolą rodzicielską

Różowo-fioletowe słuchawki nauszne Philips.
Fot. Philips / materiały prasowe

Philips TAK4206PK to nauszne słuchawki wyposażone w kolorowe podświetlenie, miękkie nauszniki i elastyczny pałąk. Mają wbudowany mikrofon i działają bezprzewodowo, ale w razie potrzeby można skorzystać ze złącza USB-C lub audio 3,5 mm. Co ciekawe, nie zabrakło nawet funkcji kontroli rodzicielskiej. Rodzic może zainstalować aplikację na swoim telefonie i np. ustalać maksymalny czas odtwarzania dźwięku albo określać limit głośności.

Mimo tych wszystkich zalet omawiany model jest znacznie tańszy od omawianych wcześniej słuchawek JBL. Jak to możliwe? Philips w przeciwieństwie do JBL nie zdecydował się na zastosowanie ANC. Mamy wprawdzie zamkniętą konstrukcję słuchawek, jednak izolacja od dźwięków otoczenia może być mniejsza.

Słuchawki wygłuszające TWS

Słuchawki Huawei w jasnoszarym etui ładującym.
Fot. Huawei / materiały prasowe

Dla nieco starszego dziecka można rozważyć zakup słuchawek Huawei FreeBuds 5i. Nie jest to model dedykowany typowo dzieciom, jednak ma kompaktowe wymiary, a producent zadbał o dołączenie do zestawu wymiennych nakładek w różnych rozmiarach.

FreeBuds 5i mają niewygórowaną cenę jak na słuchawki TWS z aktywną redukcją szumów. Z włączonym ANC można słuchać muzyki nieprzerwanie przez 6 godzin, a etui ładujące wydłuża możliwość korzystania ze słuchawek do 18 godzin. Nie zabrakło odporności na zachlapanie.

Czy istnieją douszne lub dokanałowe, na kablu lub typu TWS, zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach? Tak, jednak wybór takich urządzeń jest bardzo niewielki i z reguły nie mają one ANC.

Słuchawki wygłuszające. Podsumowanie

Słuchawki wygłuszające nie są ściśle określoną kategorią sprzętu. To pojęcie używane do nazwania modeli, które ponadprzeciętnie izolują użytkownika od dźwięków otoczenia, jak również do określenia nauszników chroniących przed hałasem.

Dla najmłodszych dzieci to właśnie nauszniki mogą być dobrym wyborem. Jeżeli z kolei chcemy mieć słuchawki wygłuszające, które normalnie odtwarzają dźwięk, możemy skupić się na modelach nausznych o konstrukcji zamkniętej. Nie zapewniają one wprawdzie tak dobrej wentylacji, jak urządzenia charakteryzujące się otwartą konstrukcją, ale za to znacznie lepiej izolują hałas z zewnątrz.

Oczywiście można także wybrać lżejsze modele douszne lub dokanałowe, także TWS, jednak wtedy powinniśmy zwrócić dużą uwagę na ANC. To właśnie aktywna redukcja szumów jest w stanie wyciszyć irytujące dźwięki otoczenia.

Po więcej propozycji konkretnych urządzeń odsyłamy was do naszego rankingu dousznych słuchawek bezprzewodowych oraz zestawienia najlepszych słuchawek z różnych kategorii (gamingowych, kostnych i nie tylko).

Zdjęcie otwierające: Kabachki.photo / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw