Smartfon, słuchawki bezprzewodowe i smartwatch na drewnianej powierzchni.
LINKI AFILIACYJNE

Twój smartwatch kłamie. Naukowcy zbadali, z czym sobie nie radzi

2 minuty czytania
Komentarze

Najbardziej wyrafinowane smartwatche oferują dziś tak zaawansowaną technologię, w tak małym urządzeniu, że 20 lat temu nawet najmądrzejsze głowy by tego nie przewidziały. Choć w wielu aspektach dokładność tych zegarków jest imponująca, ciągle pozostają pewne niedociągnięcia w pomiarach, za które przecież płacimy mnóstwo pieniędzy. Oto wnioski z jednego z najnowszych badań naukowców.

Z jakimi pomiarami smartwatche radzą sobie najgorzej?

Różowy zegarek na ręce, w tle brązowy sweter.
Fot. MaxCom / materiały prasowe

W poniższej tabeli zobaczycie, że najbardziej problematyczne dla zegarków, i to niezależnie od marki, są pomiary spalanych kalorii. O ile sprzęt świetnie radzi sobie z tętnem, jakością snu i krokami (tu nieco gorzej).

Opisane w tabeli liczby oznaczają procent błędu, jaki jest popełniany względem standardowych pomiarów, według naukowców z Aim7, firmy zajmującej się tworzeniem programów ćwiczeń dla osób korzystających ze smartwatchy. Im wyższa wartość, tym gorzej dla jakości pomiaru.

UrządzeniePomiar spalanych kaloriiTętnoKrokiSen
Apple Watch115%0.91%3.4%3%
Oura Ring13%3%4.8%6%
Whoopbrak danych0.3%brak danych10%
Garmin42.9%1.39%23.7%2%
Fitbit14.8%brak danych21.9%13%
Samsung20.8%1.1%6.3%brak danych
Polar16.7%2.2%8%8%
Withings98%11%58.3%6%
Przetłumaczona tabela udostępniona przez blog Aim7. Warto jednak zauważyć, że nie określa tu się konkretnego modelu Apple Watch.

Kalorie i sen to największe bolączki smartwatchy

Inteligentny zegarek na nadgarstku wyświetlający trasę biegu, czas 4:54, hashtag #UseGalileo oraz odległość 21.1 kilometrów.
Fot. EUSPA / materiały prasowe

Choć wartości przy badaniach jakości snu nie wyglądają tragicznie, naukowcy zauważyli też sporą dysproporcję między wynikami w opisywaniu latencji snu. Parametr ten opisuje czas od położenia się do łóżka i zgaszenia światła do pierwszego wystąpienia 2 cyklu snu. Tu różnice w badaniach polisomnograficznych wynosiły nawet 180% względem smartwatchy.

Nie należy jednak wyrzucać zegarków do śmieci, a jedynie mieć tę informację z tyłu głowy. Gdy pojawią się niepokojące was wyniki, warto przede wszystkim zrobić profesjonalne badania i skonsultować je z lekarzem. Informacja z zegarka może być jedynie sugestią, że coś się dzieje – nie wyrocznią. Dlatego też pamiętajcie, by regularnie zaglądać do naszego rankingu najlepszych smartwatchy.

Źródło: Aim7. Zdjęcie otwierające: Milton Buzon / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw