OnePlus Nord 4 w ręku na tle drzew podczas robienia zdjęcia z wakacji
LOKOWANIE PRODUKTU: ONEPLUS

13 sposobów na doskonałe zdjęcia z wakacji. Tak robiłem je z OnePlus Nord 4

8 minut czytania
Komentarze

Co przywozimy z wakacji? Magnesy na lodówkę, zupełnie niepotrzebne bibeloty oraz bardzo dużo zdjęć. Zdjęć, które pomogą utrwalić wspomnienia, ale też trafią na Facebooka i Instagram, będą pokazywane krewnym i znajomym i będą wzbudzały podziw i zazdrość… A przynajmniej, większość z nas chciałaby, żeby tak było. Dlatego przygotowaliśmy 13 prostych sposobów, dzięki którym zaczniesz robić zdjęcia z wakacji, które wszyscy będą podziwiać! 

Czym robić zdjęcia z wakacji?

OnePlus Nord 4 trzymany w dłoni, w krajobrazie śródziemnomorskim
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Można by wiele pisać o tym, który aparat fotograficzny oferuje największe możliwości za najlepszą cenę, ale tak naprawdę wszyscy wiemy, czym się robi zdjęcia z wakacji: smartfonem.

My użyliśmy do tego OnePlus Nord 4, który dopiero co wszedł do sprzedaży. To przystępnym cenowo średniopółkowiec, który oprócz tego, że ma wydajnego Snapdragona 7 plus, bardzo ładny, jasny ekran i długi czas pracy na baterii, może pochwalić się unikalną na skalę światową obudową z aluminium. Wybrałem go do tej demonstracji, bo oferuje bardzo dobre możliwości fotograficzne za bardzo rozsądne pieniądze – to smartfon, którym foty z wakacji może pstrykać każdy.

Szybkie uruchamianie

OnePlus Nord 4 w krajobrazie śródziemnomorskim
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Po pierwsze, nigdy nie wiesz, kiedy zupełnie nagle i z zaskoczenia trafi się coś wartego uwiecznienia. Dlatego koniecznie ustaw szybkie uruchamianie aparatu przy zablokowanym telefonie: najczęściej jest to dwukrotne przyciśnięcie klawisza głośności albo przycisku zasilania tak jak w OnePlus. W ten sposób możesz mieć w ręku aparat gotowy do zdjęć w czasie krótszym niż sekunda!

Klawisz jako migawka

Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Przypisz klawiszom głośności funkcję wyzwalania migawki – no, robienia zdjęcia. Użycie sprzętowego klawisza jest o wiele wygodniejsze i szybsze, zwłaszcza kiedy masz mokre dłonie, trzymasz telefon jedną ręką i w wielu innych sytuacjach. Jest możliwość przypisania tych przycisków też do zmiany zoomu, ale w tej roli nie są nawet w połowie tak przydatne – odradzam.

Siatka trójpodziału

Ekran smartfona w trybie robienia zdjęć, pokazujący krajobraz z drzewami, z rękami trzymającymi telefon.
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Radzę natomiast ustawić wyświetlanie siatki dzielącej kadr według reguły trójpodziału i zacząć próbować z niej korzystać.  Upraszając do bólu: zdjęcie może wyglądać znacznie lepiej, jeśli jego główny temat umieścisz nie centralnie w samym środku, tylko na jednej z pionowych linii, optymalnie w punkcie przecięcia z linią poziomą. Poziome linie pomagają jak najlepiej zrównoważyć poziome składniki ujęcia. Włącz, popróbuj, obejrzyj któryś z licznych wideo o komponowaniu zdjęć i popróbuj jeszcze!

Poziomica

Osoba trzymająca smartfon z widocznym ekranem aparatu fotograficznego, w tle roślinność i krajobraz z wybrzeżem.
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Włącz poziomicę, proste narzędzie, które pokaże, czy trzymasz telefon… poziomo. Już linie trójpodziału pomagają utrzymać pion i poziom na zdjęciu. Wystarczy rzut oka, żeby sprawdzić, czy horyzont jest równoległy z poziomymi liniami, a uliczne latarnie – z pionowymi. Jednak jeśli można sobie pomóc, to czemu z tego rezygnować? W OnePlus Nord 4 podoba mi się, że osiągnięcie pozycji poziomej jest sygnalizowane nie tylko zmianą koloru belki, ale też delikatną wibracją.

Tryb portretowy

Zbliżenie na ręce trzymające smartfon i robiące zdjęcie liściom w lesie.
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Obiektywy aparatów w smartfonach mają dziś płytszą głębię ostrości, dzięki czemu dość łatwo zauważyć przyjemne dla oka rozmycie tła. Jeśli jednak chcesz, żeby ten efekt był naprawdę mocny i wyraźny, spróbuj użyć trybu portretowego.

W tym trybie często dostępna jest możliwość regulacji siły rozmycia przez zmianę wirtualnego ustawienia przysłony. I na to musisz uważać: rozmywanie tła odbywa się poprzez działanie algorytmu, a algorytmy są niedoskonałe i często się mylą. Lepiej sprawdź, czy rozmyte zostało to, co powinno…

Długa ekspozycja

Pobaw się trybami długiego czasu naświetlania, czyli długiej ekspozycji. W większości telefonów będziesz miał do dyspozycji kilka gotowych zestawów ustawień, przygotowanych pod konkretne scenariusze, jak światła samochodów nocą, płynącą wodę czy malowanie światłem.

Sprawdź, jak działają, a na pewno znajdziesz dla nich więcej kreatywnych zastosowań, niż tylko te zawarte w nazwie. Co fajne, OnePlus ma też możliwość ręcznego ustawiania czasu ekspozycji, dając pole do własnych eksperymentów.

Użyj zoomu

Używaj zoomu – ale nie do zdjęć z bardzo daleka. Użyj dwu- lub trzykrotnego powiększenia, żeby kadry stały się bardziej intymne i zyskały wyraźny temat. Obiektywy głównych aparatów smartfonów mają szeroki kąt widzenia, przez co łapią bardzo dużo świata, co często przeszkadza pokazać tę konkretną rzecz, którą próbujesz uwiecznić.

Przy matrycy w rozmiarze 50 Megapikseli, jak w OnePlus Nord 4 można bezpiecznie używać cyfrowego powiększenia x2 bez obaw o utratę jakości zdjęcia.

Zdjęcia makro z zoomem

OnePlus Nord 4 w krajobrazie śródziemnomorskim, robienie zdjęcia
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Zapomnij o trybie makro, tu też znacznie lepiej sprawdza się aparat główny z cyfrowym zbliżeniem x2, albo aparat tele z obiektywem o podobnej krotności. W ten sposób uzyskasz znacznie ostrzejszy, bardziej szczegółowy i mniej zniekształcony obraz, a w dodatku dzięki płytszej głębi ostrości tło będzie przyjemnie rozmyte. Możliwe jednak, że będziesz musiał trochę się odsunąć od fotografowanego obiektu, żeby aparat dał radę złapać ostrość.

Światło i cień

Szukaj kontrastów światła i cienia – plam światła w ciemności, ocienionych miejsc w pełnym słońca krajobrazie, wzorów, jakie cienie gałęzi kreślą na ścianach. Żeby nadać tym obrazkom odpowiedniej wyrazistości musisz jednak pójść pod prąd i zrobić zdjęcie inaczej, niż chce to zrobić automat.

Dotknij palcem jasnej części kadru i przytrzymaj go, aż kwadrat punktu pomiaru ostrości zmieni kolor i pojawi się napis „Blokada AF/AE”. Teraz niezależnie od tego, jak ustawisz kadr, cienie pozostaną ciemne i nieprzeniknione, kontrastując z dobrze doświetlonymi fragmentami zdjęcia.

Fotografuj pod słońce

Mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych, brodą i zielonym t-shircie na tle żagla łodzi, patrzący w górę.
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Jeśli chcesz dramatycznego efektu, spróbuj fotografowania prosto w słońce. No, prawie prosto – ustaw się tak, żeby słońce zostało zasłonięte przez budynek, który chcesz sfotografować, drzewo, osobę, czy choćby słup. Ciemna sylwetka obramowana jasnymi promieniami będzie wyglądać świetnie i budzić emocje!

Ujęcia z różnych perspektyw

Fotografuj z różnych perspektyw, nie tylko z poziomu oczu. Zdjęcie zrobione z niskiej perspektywy może pozwolić na przykład usunąć fotografowany obiekt z pstrokatego tła, które odciąga od niego uwagę i umieścić na tle nieba.

Ujęcia z góry sprawiają, że fotografowane obiekty wydają się mniejsze i odwrotnie, na zdjęciu od dołu wszystko wyda się wyższe i większe. Spróbuj kadru skierowanego prosto w górę, w korony drzew albo na żagiel jachtu, lub prosto w dół, na przykład prosto z mostu czy wieży widokowej, to też może wyjść super!

Pierwszy plan, drugi plan

Dodaj jakiś element w kadrze. Nie obawiaj się robić zdjęć, na których na pierwszym planie pojawi się coś jeszcze. Zdjęcie ma tylko dwa wymiary i gubi przestrzenność prawdziwego widoku – żeby ją zachować, musisz odwołać się do sztuczek, które przekonają mózg oglądającego, że widzi coś trójwymiarowego.

W tym celu pomyśl o tym, żeby twoje zdjęcie miało pierwszy plan, drugi plan i tło, za pomocą punktu ustawienia ostrości kierując uwagę widza tam, gdzie chcesz.

Wycieraj obiektyw  

OnePlus Nord 4 aparaty przecierane chusteczką
Fot. Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Wreszcie na koniec rada, która może się wydawać niepotrzebna, oczywista czy śmieszna, ale uwierzcie mi, warto jej posłuchać: regularnie czyść obiektywy. Ich zabrudzenie w telefonie to tylko kwestia czasu, więc wyrób sobie odruch przecierania aparatów, kiedy tylko bierzesz sprzęt do ręki. Drobiazg, a może zrobić dużą różnicę!

Zdjęcie otwierające: Konstanty Młynarczyk / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw