Polskie formularze podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38, banknoty, długopisy i kalkulator.

Zmiany w IP Box. Programiści mogą stracić preferencyjne opodatkowanie

3 minuty czytania
Komentarze

Ministerstwo szykuje zmiany w prawie podatkowym, które mogą uderzyć w programistów. Konkretnie chodzi o osoby współpracujące w ramach B2B, które nie będą mogły skorzystać z opodatkowania IP Box, jeśli nie zatrudniają pracowników. IP Box to jednolita stawka podatkowa przewidziana dla wszystkich podatników, którzy są właścicielami, współwłaścicielami, użytkownikami lub posiadają prawa do korzystania z kwalifikowalnych praw własności intelektualnej na podstawie umowy licencyjnej. Jak konkretnie może to dotknąć programistów?

IP Box. Formularze podatkowe PIT-36 trzymane przed ekranem komputera z otwartą stroną podatki.gov.pl.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Czym jest IP Box?

Strona rządowa wyjaśnia, że ulga IP Box znana też jako Innovation Box lub Patent Box, została wprowadzona w CIT i PIT w 2019 r. To kolejne rozwiązanie stworzone dla podatników, którzy prowadzą działalność badawczo–rozwojową (działalność B+R).

Ulga polega na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej (np. patent, autorskie prawo do programu komputerowego) i zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności B+R. Jeżeli firma w Polsce wytwarza własne IP (prawo własności intelektualnej) wówczas zyski, które z niej płyną, są opodatkowane jedynie stawką 5%.

Projekt ustawy z niekorzystnymi dla podatników zapisami

Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano w ostatnich dniach Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Zaproponowane w nim rozwiązania „stanowią odpowiedź na istniejące obecnie potrzeby dotyczące uporządkowania przepisów podatkowych, wyeliminowania wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienia systemu podatkowego. Realizują one ustalenia programowe obecnego rządu dotyczące budowy prostego, przyjaznego i zrozumiałego systemu podatkowego”. No cóż, ta walka jest przegrana. Polski system podatkowy nie jest ani prosty, ani przyjazny, ani dla większości Polaków zrozumiały….

Wracając do programistów… Co pojawiło się w nim w kontekście osób korzystających z ulgi IP Box? Otóż programiści na B2B nie będą mogli skorzystać z preferencyjnej stawki 5% w ramach IP Box, jeśli nie zatrudniają pracowników.

Projekt wspomina też o zmianach w daninie solidarnościowej 4% (III próg podatkowy dla najbogatszych). Dotyczy on osób o najwyższych dochodach, przekraczających rocznie 1.000.000 zł, które opodatkowane są dodatkowym podatkiem. Jeśli zmiany wejdą w życie, programiści jej nie unikną, jeśli przekroczą próg dochodowy. Podstawa obliczenia daniny solidarnościowej poszerzona zostanie bowiem o kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box.

Na szczęście na razie są to założenia do projektu, więc wiele się może jeszcze zmienić, a niekorzystne dla podatników zmiany wcale nie muszą wejść w życie.

Mężczyzna pracujący przy biurku z dwoma monitorami wyświetlającymi dane naukowe w ciemnym pomieszczeniu. Zarobki w IT są dla niego wysokie
Fot. DC Studio / Shutterstock

Źródło: gov.pl. Zdjęcie otwierające: Mehaniq / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw