Niezależnie od tego, czy udajemy się na urlop, czy wyjeżdżamy gdzieś w zupełnie innym celu, odpowiednie strony internetowe oraz aplikacje dla podróżnych mogą znacząco ułatwić nam życie. Niemal każdy kojarzy jednak takie narzędzia jak Google Maps, Booking oraz e-podróżnik. Postanowiliśmy skupić się więc na witrynach i aplikacjach, które są bardzo przydatne, lecz znacznie mniej znane.
Strony i aplikacje dla podróżnych. Spis treści
Przydatne aplikacje dla podróżnych
Niemal każdy poza domem ma w kieszeni lub torebce smartfon. Warto przed wyjazdem pobrać odpowiednie aplikacje dla podróżnych. Poniżej znajdziecie listę naszych propozycji.
Traseo
O nawigacjach na telefon dla kierowców napisano już wiele. Gdy jesteśmy w nowym miejscu, przyda nam się jednak także rozwiązanie dla pieszych. Traseo daje dostęp do map offline m.in. dla spacerowiczów oraz rowerzystów, a użytkownicy oceniający aplikację twierdzą, że przydaje się ona nawet podczas… pływania kajakiem.
W Traseo można zaplanować własną trasę lub skorzystać z propozycji innych użytkowników. O ile w mieście na co dzień Google Maps często są podstawowym wyborem, tak dla turystów, szczególnie przebywających poza dużymi aglomeracjami, Traseo może być świetną opcją.
Airalo
Internet mobilny w Polsce nie jest specjalnie drogi, w dodatku w opisach pakietów u popularnych operatorów często znajdziemy zapis, że część z przyznanego pakietu GB możemy wykorzystać w ramach roamingu w UE. Problem zaczyna się, gdy wyjeżdżamy gdzieś dalej, np. na inny kontynent.
Raczej nie chcemy stracić możliwości korzystania z internetu. Połączenie z siecią może być nam potrzebne, by np. kupić bilet na komunikację publiczną lub zarządzać rezerwacją w hotelu. Publiczne Wi-Fi nie wszędzie jest dostępne, w dodatku korzystanie z niego nie jest najbezpieczniejszą opcją. Pozostaje nam więc skorzystanie z oferty lokalnego operatora, by mieć kartę SIM umożliwiającą łączenie się z internetem bez ponoszenia absurdalnie wysokich kosztów.
Zamiast szukać ofert telekomunikacyjnych na miejscu i tam porównywać ich warunki oraz ceny, możemy skorzystać z Airalo i jeszcze przed podróżą wybrać odpowiednią ofertę, którą aktywujemy od razu po dotarciu do miejsca docelowego. Wystarczy, że nasz smartfon obsługuje standard eSIM. Airalo daje dostęp do ofert telekomunikacyjnych z wielu regionów świata.
Citymapper
W dużych miastach w Polsce bardzo przydatną aplikacją jest Jakdojade. Program ten umożliwia szybkie planowanie podróży do poszczególnych punktów docelowych, podpowiadając, do jakiego środka transportu wsiąść i gdzie powinna nastąpić ew. przesiadka. We wspomnianej aplikacji można także kupować bilety na komunikację miejską.
Jeśli jesteście przyzwyczajeni do Jakdojade, ale wybieracie się za granicę, możecie skorzystać z narzędzia Citymapper. Ta aplikacja działa na podobnej zasadzie i umożliwia łatwe planowanie podróży po mieście. Jeśli chodzi o Europę, w momencie publikacji tego tekstu Citymapper zawiera dane dla 71 miast z 31 krajów.
TravelSpend
Ta aplikacja pomaga w planowaniu budżetu podczas podróżowania i wakacji. Dzięki omawianemu narzędziu można lepiej monitorować swoje wydatki. Aplikacja podpowie również, jak podzielić koszty pomiędzy osoby uczestniczące w danym wyjeździe.
Jeśli do tej pory mieliście problem z rozplanowaniem i pamiętaniem o poszczególnych wydatkach w czasie wyjazdu, aplikacje dla podróżnych mogą przyjść z pomocą. Korzystanie z TravelSpend lub podobnych narzędzi daje szansę poprawy sytuacji.
PackPoint
Przed dłuższym wyjazdem każda osoba musi spakować bagaże. Niektórym idzie to bardziej sprawnie, innym mniej. Jeśli należycie do tych, którzy przez bardzo długi czas pakują swoje walizki lub zdarza wam się, że zapominacie zabrać istotnych rzeczy, przyda wam się PackPoint.
Omawiana aplikacja pyta o kilka szczegółów związanych z wyjazdem użytkownika (m.in. miejsce, czas pobytu), a następnie przedstawia listę rzeczy do spakowania. Oczywiście każdy ma nieco inne potrzeby, więc nie trzeba polegać wyłącznie na aplikacji. Można samemu spakować walizki, a następnie sprawdzić, czy PackPoint nie wskaże nam czegoś, o czym zapomnieliśmy, a faktycznie warto to zabrać.
park4night
Powstały aplikacje dla podróżnych, którzy wybierają transport publiczny, jak i dla tych, którzy jadą do celu samochodem. Obie grupy mogą skorzystać z miejsc noclegowych, w których znalezieniu również pomagają odpowiednie aplikacje. Co jednak z osobami, które decydują się na podróż np. kamperem i chcą spać właśnie w takim pojeździe?
Aplikacja park4night umożliwia znalezienie miejsca, w którym można zaparkować kampera. Narzędzie daje także dostęp do rzeczywistych zdjęć danej lokalizacji, opinii innych użytkowników oraz dodatkowych informacji związanych np. z dostępem do wody.
Omawiana aplikacja sprawdzi się także u posiadaczy „zwykłych” samochodów, bo zawiera również dane dotyczące standardowych parkingów. W miejscach charakteryzujących się dużym ruchem turystów często brakuje miejsc parkingowych lub opłaty za postój są bardzo wysokie. Park4night może pomóc w znalezieniu miejscu na pozostawienie auta.
Strony internetowe dla podróżnych, które warto znać
Aplikacje dla podróżnych na telefon to nie wszystko. Choć przywykliśmy do tego, że wieloma usługami zarządzamy z poziomu programów na smartfonie, wciąż istnieją przydatne narzędzia dostępne jako witryny internetowe. Niektóre z nich najlepiej działają na komputerach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować skorzystać z nich także na smartfonie. Bez przedłużania, przejdźmy do konkretów.
Serwis Odyseusz
Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi serwis Odyseusz, z którego mogą skorzystać osoby planujące wyjazd zagraniczny. Dlaczego warto to zrobić?
Osoby sporadycznie wyjeżdżające za granicę mogą zgłosić planowany wyjazd bez zakładania profilu. Takie zgłoszenie będzie archiwizowane po 14 dniach od zakończenia podróży. Osobom, które często wyjeżdżają lub planują pobyt za granicą dłuższy niż 6-miesięczny, MSZ zaleca założenie własnego konta, które umożliwi modyfikację danych kontaktowych i szybsze zgłaszanie kolejnych podróży.
Strona MSZ z informacjami dla podróżnych
Na jednej z rządowych witryn można znaleźć informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. Po wybraniu konkretnego kraju z listy wyświetlą się konkretne wskazówki dedykowane Polakom, którzy rozważają wyjazd w dany rejon lub już się w nim znaleźli.
Z omawianej strony dowiemy się, jakie ostrzeżenia związane z danym krajem wydało MSZ (np. zachowanie ostrożności, zalecenie rezygnacji z podróży lub opuszczenia kraju, jeśli ktoś już się w nim znajduje). Do tego dochodzą informacje o zasadach wjazdu do danego państwa, porady związane z ubezpieczeniem oraz postępowaniem w razie konieczności uzyskania dostępu do lekarza, przepisy prawne i obyczaje, na które powinni zwrócić uwagę podróżujący.
Użytkownicy telefonów, którzy preferują aplikacje dla podróżnych zamiast stron www, mogą skorzystać z modułu „Polak za granicą” w aplikacji mObywatel. Zawiera on te same dane.
vagonWEB.cz
Załóżmy, że wybieramy się w podróż pociągiem. Znaleźliśmy na rozkładzie jazdy interesujące nas połączenie, jednak chcemy wiedzieć jak najwięcej o warunkach, w jakich spędzimy podróż. Czy w pobliżu naszych miejsc będą gniazdka elektryczne? Czy wagon restauracyjny będzie bardzo oddalony? Jaki jest układ miejsc w poszczególnych wagonach? Jak dokładnie wyglądają miejsca w I klasie i czy warto do nich dopłacać?
W uzyskaniu odpowiedzi na wymienione pytania może pomóc nam strona vagonWEB. To czeska witryna, jednak zawiera ona również dane dla innych krajów, w tym Polski. Można na niej sprawdzić rzeczywiste zestawienia konkretnych pociągów, autentyczne zdjęcia z wnętrza poszczególnych wagonów, układ miejsc i nie tylko.
Omawiana witryna może okazać się bardzo przydatna, choć ma dosyć archaiczny interfejs. Głównym problem może stanowić aktualność danych, dla niektórych pociągów dostępne są informacje z bieżącego roku, ale w przypadku niektórych połączeń ostatnia aktualizacja miała miejsce np. trzy lata temu.
Mimo to w wielu przypadkach to, czego dowiemy się z vagonWEB, pozwoli nam lepiej wybrać pociąg, którym pojedziemy do innego miasta lub znaleźć najlepsze miejsce w ramach konkretnego składu.
bocznica.eu
Strona bocznica.eu to coś, co można określić mianem polskiego odpowiednika witryny vagonWEB. Serwis jest prowadzony w całości po polsku i skupiony na pociągach kursujących w naszym kraju.
W przypadku niektórych pociągów Intercity znajdziemy bardziej szczegółowe i aktualne dane, niż na vagonWEB, zaletą omawianej witryny są też historyczne dane dot. opóźnień poszczególnych składów. Polska witryna pozostaje natomiast w tyle za czeską stroną, jeśli chodzi o dostęp do rozbudowanych galerii zdjęć oraz danych dot. połączeń lokalnych (na bocznica.eu znajdziemy wiele informacji o pociągach IC, EIC, EIP oraz TLK, ale nic na temat Regio czy choćby Kolei Małopolskich).
Najbardziej aktualne dane dotyczące zestawień pociągów znajdziemy na stronie Intercity, jednak dodatkowe materiały takie jak zdjęcia z wnętrza wagonów to już domena nieoficjalnych witryn omawianych w tym tekście.
Strony internetowe dla kierowców
Omówiliśmy już przydatne strony internetowe oraz aplikacje dla podróżnych. Wiele z nich to narzędzia, które sprawdzą się niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzecie. W przypadku witryn internetowych niektóre z naszych propozycji są jednak dedykowane typowo osobom podróżującym pociągami.
Jeśli planujecie dostać się do miejsca docelowego samochodem, sprawdźcie nasz tekst o najlepszych stronach internetowych dla kierowców. Istnieje duża szansa, że nie słyszeliście przynajmniej o niektórych, a być może nawet o większości z nich. Zajrzyjcie także do naszego rankingu wideorejestratorów, by wybrać odpowiedni model do swojego auta.
Zdjęcie otwierające: GBJSTOCK / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.