Poczta Polska znalazła pustelnika i zmusza go zapłacenia abonamentu RTV. Popełnił mały błąd…

3 minuty czytania
Komentarze

Abonament radiowo–telewizyjny obowiązuje w Polsce na mocy ustawy o opłatach abonamentowych z 2005 roku. Jego opłacanie obowiązuje wszystkie osoby, które mają w domu telewizor i (lub) radio, a także wszelkie inne urządzenia, które mogą zostać wykorzystane do „konsumowania” państwowych kanałów transmisyjnych. Poczta Polska już o to zadba. Za zaległe opłaty będzie ścigać nawet człowieka, który od lat mieszka w domu bez dostępu do prądu.

Fot Pixabay Pexels

Historia pustelnika, którego Poczta Polska ścigała za zaległy abonament RTV

Business Insider opisuje historię mężczyzny, który porzucił życie w Warszawie i w 2005 roku przeniósł się w Bieszczady. Wybrał lokum, które nie ma nawet podłączonego prądu. Wyzbył się wcześniej wszelkiej elektroniki – nie miał w posiadaniu żadnego odbiornika, który służyłby mu do odbioru telewizji lub radia. To nic, Poczta Polska i tak wezwała go do zapłaty zaległego abonamentu RTV. Wszystko przez jedno niedopatrzenie.

Ręka trzymająca pilot przed ekranem telewizora, na którym wyświetla się interfejs Netflix z listą top 10 seriali w Indonezji.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

Trzeba było wyrejestrować odbiornik…

W 2023 roku, po ustaleniu nowego miejsce zamieszkania mężczyzny, dotarł do niego komornik. Okazało się, że dostał wezwanie od Poczty Polskiej, dotyczące zaległego abonamentu RTV. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu i mężczyzna musi zapłacić abonament za pięć lat wstecz. Tyle bowiem lat Poczta Polska ma czasu na ich egzekwowanie. Po tym czasie zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV się przedawniają. Problem nie powstałby w ogóle, gdyby podczas przeprowadzki mężczyzna nie zapomniał o wyrejestrowaniu odbiornika…

Można to zrobić osobiście na poczcie, za pośrednictwem strony internetowej Poczty Polskiej lub listownie. Samo złożenie dokumentu nie oznacza wyrejestrowania odbiornika – teoretycznie wciąż musimy opłacać abonament RTV. Poczta Polska ma 7 dni na zmianę danych. Dodajmy, że rości sobie też możliwość kontrolowania, czy na pewno nie jesteśmy już w posiadaniu odbiornika – tym mocniej warto zaznaczyć, że kontrolerów nie trzeba wpuszczać za próg domu – bez żadnych konsekwencji.

Osoby stojące w kolejce w oddziale Poczty Polskiej w centrum handlowym. Poczta Polska działa.
Fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock

Warto dodać, że tego typu wezwanie do zapłaty zaległości dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić. Z kolei osoby, które w ogóle się nie zarejestrowały, nawet jeśli nie płacą abonamentu radiowo–telewizyjnego, to nie poniosą żadnych konsekwencji, bo nie widnieją w kartotece poczty.

Wysokość opłat za abonament w 2025 roku

Jakie są stawki opłaty abonamentowej na 2025 rok? Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie. Z kolei opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie. Rocznie mamy więc do zapłacenia 294,90 złotych.

Warto dodać, że użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2025 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.

Podsumowanie

Abonament RTV to chyba jedna z najbardziej bezsensownych opłat, które musimy ponosić. Teoretycznie daninę tę zobowiązane są płacić wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek urządzenie zdolne do natychmiastowego odbioru radia i telewizji. I bez znaczenia jest fakt, czy są one w ogóle odbiorcami publicznej telewizji, czy radia, czy też trzymają się od tych mediów jak najdalej.

Polacy niechętnie płacą abonament i na wszelkie sposobu będą tego unikać. Jednak jeśli figurują w systemie i zarejestrowane są na nich jakiekolwiek odbiorniki telewizyjne lub radiowe, nie ma wyjścia. Dlatego pamiętajcie o ich wyrejestrowaniu, gdy zamarzy się wam życie unplugged albo wyniesiecie się za granicę.

Źródło: Business Insider. Zdjęcie otwierające: Pixabay

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw