Jeszcze w tym roku działanie powinna zacząć internetowa porównywarka cen prądu. Ma być przeznaczona dla odbiorców w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorców. Za powstanie tego narzędzia odpowiada Urząd Regulacji Energetyki.
Spis treści
Porównywarka cen prądu w rękach prezesa URE
7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego. Jeden z jej zapisów dotyczy nowych uprawnień Prezesa URE w kwestii prowadzenia porównywarki ofert sprzedawców energii elektrycznej, zawierającej wszystkie dostępne oferty:
- umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej,
- adresowane do odbiorców w gospodarstwach domowych,
- adresowane do mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh (100 MWh).
Przepisy dotyczące porównywarki ofert wejdą w życie 24 sierpnia 2024 r. W związku z tym do 16 sierpnia br. sprzedawcy energii elektrycznej mają czas na przekazanie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki informacji o szczegółach swoich ofert, obowiązujących na dzień 24 sierpnia 2025 r.
Prezes URE przypomina też o obowiązku przekazywania informacji o każdej zmianie oferty sprzedaży energii (w tym o wycofaniu oferty) lub o wprowadzeniu nowej oferty sprzedaży energii po tej dacie w ciągu 7 dni.
Co to oznacza dla nas?
Porównywarka cen prądu sprawi, że odbiorcy w jednym miejscu będą mogli nieodpłatnie porównać wszystkie dostępne na rynku oferty sprzedaży energii elektrycznej oraz przeanalizować ich wady i zalety. A także pomyśleć o zmianie dostawy, co być może przełoży się na niższe rachunki.
Sposób ogrzewania domu oraz pobór prądu przez urządzenia domowe generują nasze codzienne zużycie energii, ale efektownie możemy je obniżyć, przede wszystkim inwestując w bardziej energooszczędne rozwiązania i kontrolowanie zużycia prądu, zwłaszcza przez urządzenia, które zużywają go najwięcej. Warto przeanalizować też taryfy naszego dostawcy, być może wybór innej niż dotychczasowa pozwoli obniżyć rachunki?
Jak zmienić dostawcę prądu?
Nowa porównywarka cen prądu, przygotowywana przez URE, to kolejne narzędzie, które pozwoli nam skuteczniej zadbać o obniżenie comiesięcznych rachunków. Niewykluczone bowiem, że najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana dostawcy. Nie, żeby nie było podobnych rozwiązań – w internecie znajdziecie wiele porównywarek cen prądu. Jednak to, co zaproponuje URE, może być po prostu najbardziej wiarygodne.
Oczywiście decyzja dotyczącą zmiany dostawcy nie powinna być uzależniona od jednej tabelki. Pozornie najniższa cena wcale nie musi być taka przez cały okres trwania umowy. Do tego dochodzą też inne elementy naszego rachunku, które mogą być znacznie wyższe niż u dotychczasowego dostawcy (np. opłaty dystrybucyjne, opłaty handlowe itp) i w konsekwencji rachunki za prąd będą wyższe mimo niższej ceny energii.
Zmiana dostawcy prądu jest bezpłatna, ale weźcie pod uwagę, że przy umowie terminowej w grę mogą wejść dodatkowe koszty, wynikające z jej wcześniejszego zerwania. Dlatego trzeba zorientować się, jaka umowa wiąże nas z obecnym dostawcą. Co ważne, wypowiadając umowę, należy wziąć pod uwagę zarówno podmiot, który sprzedaje nam prąd, jak i zmienić informacje u podmiotu, który świadczy usługę dystrybucji (OSD). O ile bowiem klient ma możliwość wyboru i zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, to lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego pozostanie bez zmian.
Być może nawet sobie z tego nie zdawaliście sprawy i dostajecie tylko jedną fakturę, jeśli ten sam podmiot sprzedaje wam prąd i go dystrybuuje (np. PGE Obrót S.A. i PGE Dystrybucja S.A). Jeśli zmienicie sprzedawcę, nastąpi rozdzielenie umowy kompleksowej na umowę sprzedaży i umowę dystrybucji, w wyniku czego wystawiane będą dwie faktury – za sprzedaż energii elektrycznej oraz jej dystrybucję.
Jeśli zdecydujecie się na zmianę, dostawcy prądu wam to na pewno ułatwią: PGE zachęca do podpisania umowy i wszystko załatwi za klienta, formalności weźmie na siebie również Enea czy Tauron, który może reprezentować klienta w procesie zmiany sprzedawcy.
Niebawem nowy rok szkolny. Czy twoje dziecko jest odpowiednio wyposażone w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!
Źródło: URE. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.