Panele słoneczne na dachu ceglanego domu otoczone zielenią.
LINKI AFILIACYJNE

Ceny RCE dla prądu z fotowoltaiki. Podsumowanie 1. miesiąca działania nowego systemu

3 minuty czytania
Komentarze

Od 1 lipca zmienił się sposób rozliczania nadwyżek energii, którą udało się wyprodukować posiadaczom fotowoltaiki. Chodzi o rozliczanie RCE, czyli na podstawie godzinowej ceny energii elektrycznej. Zanalizowano pierwszy miesiąc funkcjonowania nowego systemu rozliczeń dla prosumentów fotowoltaicznych w Polsce, określanego jako net-billing.

Panele słoneczne, wykrywalne przez Google Solar API zamontowane na ziemi przed budynkiem z czerwoną ceglaną elewacją, otoczone roślinnością.
Fot. Szymon Baliński / Android.com.pl

Co zmieniło się od lipca 2024 roku?

Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono nowy sposób rozliczeń, który opiera się na cenie rynkowej energii elektrycznej (RCE) ustalanej dla każdego 15-minutowego okresu. Oznacza to, że cena, za którą prosument sprzedaje energię do sieci, może się zmieniać w ciągu dnia, nawet kilkukrotnie. Wcześniej była to średnia miesięczna.

Jakie są konsekwencje nowego systemu rozliczeń dla prosumentów?

Przede wszystkim oznacza to większą zmienność zarobków. Będą one zależne od pory dnia, pory roku i warunków pogodowych. Z jednej strony prosumenci mogą zarobić więcej, jeśli uda im się sprzedawać energię w godzinach, kiedy ceny są najwyższe. Jednak gdy większość energii będzie sprzedawana w godzinach, kiedy ceny są niskie lub ujemne, zarobki prosumentów mogą być niższe.

Elektroniczny licznik energii elektrycznej z wyświetlaczem LCD pokazujący zużycie energii w kilowatogodzinach.
Fot. ARVD73 / Shutterstock

Jak to wygląda po pierwszym miesiącu?

Od lipca 2024 roku obowiązuje nowy sposób rozliczeń dla prosumentów, gdzie cena energii jest ustalana dla każdego kwartału godziny, a nie jak wcześniej – jako średnia miesięczna (RCEm). Zauważalna jest duża zmienność ceny RCE, z największymi spadkami w a słoneczne, weekendowe dni, kiedy w kraju maleje zapotrzebowanie na energię – i w praktyce może przekładać się nawet na ujemne ceny energii. Tu warto dodać, że w przypadku ujemnych cen RCE wynagrodzenie prosumentów wynosi 0 zł.

Wahania cen RCE widać na przykładzie analizy z godziny 12-13 w dniach 1-31 lipca. Pierwszego dnia rozliczeń w nowym systemie energia została wyceniona na 508,87 zł/MWh, ale już sześć dni później w tych samych godzinach zarejestrowano cenę ujemną, sięgającą -151,65 zł.

Ceny RCE w dniach 1-31 lipca 2024 r. dla godziny 12-13. Dane w zł/MWh. Źródło: PSE, Gramwzielone.pl  / zrzut ekranu

Prosumenci zarobią więcej na energii oddanej do sieci przed południem i w godzinach popołudniowych, kiedy wartość RCE bywała nawet kilkukrotnie wyższa niż w południe.

Jako przykład podano tu dane z ostatniego dnia lipca, gdy energia w godzinie 9-10 wynosiła 315,58 zł/MWh, następnie w godzinie 12-13 cena RCE spadła do 82,35 zł/MWh, zaś a w godzinie 15-16 wzrosła do 220,85 zł/MWh.

Ceny RCE w godzinach 6-21 w dniu 31 lipca 2024 r. (środa). Dane w zł/MWh. Źródło: PSE, Gramwzielone.pl / zrzut ekranu

Warto dodać, że ministerstwo planuje zmiany w ustawie o OZE, które mają na celu poprawę sytuacji prosumentów korzystających z systemu net -billing. Mianowicie prosumenci mają dostać większy wybór co do sposobu rozliczeń.


Szykujesz się na powrót do szkoły? Poświęć chwilę, by podzielić się z nami informacjami o wyposażeniu dziecka w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki. Z góry dziękujemy!


Źródło: Gram w zielone. Zdjęcie otwierające: PantherMediaSeller / Deositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw