Intel, jeden z pionierów i liderów w branży półprzewodników, od lat kojarzony jest z innowacyjnością i dominacją na rynku procesorów. Ostatnie tygodnie nie były jednak łaskawe dla giganta technologicznego. W obliczu problemów technicznych oraz rosnącej konkurencji wartość rynkowa Intela niemal zrównała się z wyceną twórców narzędzia TechnChatGPT.
Spis treści
Kapitalizacja Intela niemal zrównała się z wyceną OpenAI
Jak zauważyła redakcja WCCFTech kapitalizacja rynkowa Intela spadła właśnie do wartości 81,19 miliarda dolarów. Jest to kwota zbliżona do wyceny twórców popularnego ChatGPT (80 miliardów dolarów). Taki stan rzeczy zaskakuje, ze względu na długą historię i skalę działalności Intela w porównaniu z relatywnie młodą firmą OpenAI.
Technologiczny gigant nie spełnił oczekiwań analityków i inwestorów, co poskutkowało dużymi stratami na giełdzie. W celu szukania oszczędności, producent zaplanował kolejny plan masowych zwolnień, który ma objąć 15000 pracowników. Jest to aż 13,6% obecnej załogi.
Przyczyny kryzysu producenta procesorów
Problemy producenta można przypisać kilku kluczowym czynnikom. Głównym powodem kłopotów jest seria problemów technicznych związanych z procesorami 13. i 14. generacji, które wykazują się znaczną niestabilnością. Problemy z układami o TDP powyżej 65 W prawdopodobnie wynikają z błędów w systemie zarządzającym procesorem. Element sterujący może zażądać zbyt wysokiego napięcia od płyty głównej, co może uszkodzić układ.
Opóźnienia we wprowadzeniu na rynek nowych procesorów i rosnąca konkurencja dodatkowo osłabiły pozycję Intela. Nie można też pominąć globalnych problemów z łańcuchem dostaw, które dotknęły cały przemysł technologiczny. Te również miały negatywny wpływ na kondycję firmy.
Sposób na rozwiązanie problemów
Intel podejmuje kroki w celu naprawy swojej sytuacji. Przedłużenie gwarancji na procesory 13. i 14. generacji jest jednym z nich. Działanie ma na celu odzyskanie zaufania klientów. Jednak to może nie wystarczyć. Aby wyjść z kryzysu, producent musi zainwestować w badania i rozwój, aby szybko naprawić bieżące problemy techniczne oraz przyspieszyć prace nad nowymi, niezawodnymi procesorami, takimi jak Lunar Lake i Arrow Lake.
Intel znajduje się w trudnym położeniu, ale z odpowiednią strategią i inwestycjami ma szansę na odzyskanie swojej pozycji na rynku. Ważne będzie szybkie i skuteczne rozwiązanie obecnych problemów.
Źródło: WCCFTech, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Poetra.RH / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.