Z pewnością wśród was są takie osoby, bo aż 4 mln obywateli Polski zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Wspomniany komunikat dotyczy istotnej i nowej funkcji programu, który dotyczy właśnie ochrony numeru PESEL, a raczej sprawności działania tego procesu.
mObywatel i zastrzeganie PESEL – Spis treści
Wycofanie zastrzeżenia w aplikacji mObywatel
Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji ma za zadanie przybliżyć obywatelom działanie wycofania zastrzeżenia numeru PESEL. Jest to możliwe z poziomu mObywatel i tą aktywność da się przeprowadzić na dwa sposoby.
- bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – PESEL pozostaje niechroniony do czasu, gdy nie zrobimy tego ponownie;
- czasowe cofnięcie zastrzeżenia – PESEL pozostaje niechroniony do określonego dnia i godziny.
Tu należy dodać, że zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili, ale następną blokadę będziemy mogli aktywować dopiero po 30 minutach. Taki odstęp ma ochronić instytucje przed chaosem informacyjnym, który łatwo spowodować częstą zmianą statusu.
Czasem 30 minut, a czasem 12 godzin
Zobacz także: Jak zastrzec PESEL w aplikacji w mObywatel? Prosty poradnik w trzech krokach
W krytycznych sytuacjach czas oczekiwania na ponowne zastrzeżenie PESEL-u może wydłużyć się nawet do 12 godzin. Dotyczy to m.in. wypłat z banku powyżej 12 900 złotych (3-krotność płacy minimalnej).
Niebawem nowy rok szkolny. Czy twoje dziecko jest odpowiednio wyposażone w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!
Źródło: Portal Samorządowy, Zdjęcie otwierające: PawelKacperek / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.