Serwerownia z zielonym podświetleniem i logotypem PSNC.
LINKI AFILIACYJNE

W Poznaniu powstaje komputer kwantowy. Wiemy, kiedy EuroQCS-Poland rozpocznie pracę

2 minuty czytania
Komentarze

Resort cyfryzacji będzie współfinansować zakup komputera kwantowego EuroQCS-Poland. Nowy komputer zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), gdzie zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC (High Performance Computing). Pozwoli to również na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą krajową sieć naukową PIONIER.

Komputer kwantowy w PCSS w Poznaniu.

Poznański komputer kwantowy

Budowa komputera rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a w połowie 2025 roku zostanie on oddany do użytku. To będzie pierwsze tego typu urządzenie w Europie w ramach HPC Joint Undertaking. Budowa komputera kwantowego w Poznaniu to krok milowy w kierunku innowacji technologicznych, które mają potencjał, by zrewolucjonizować wiele dziedzin. Może on bowiem doprowadzić do przełomów w wielu dziedzinach takich jak medycyna, chemia, badanie czy produkcja leków.

Komputery kwantowe to przyszłość. Pozwolą na radykalne przyspieszenie rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych, takich jak modelowanie molekularne, optymalizacja procesów czy analiza dużych zbiorów danych.

Komputery kwantowe mogą znacznie zwiększyć efektywność w dziedzinach takich jak medycyna, kryptografia, finanse oraz sztuczna inteligencja, dając instytucjom badawczym oraz podmiotom komercyjnym przewagę konkurencyjną oraz możliwość przełomowych odkryć. Polska powinna być europejskim liderem rozwijania i wykorzystania tej technologii.

Wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski

Pierwsza instalacja europejskiego komputera kwantowego EuroHPC JU w ramach projektu EuroQCS-Poland powstanie w oparciu o technologię spułapkowanych jonów. W jego wnętrzu znajdzie się ponad dwadzieścia programowalnych kubitów.

Nowy komputer kwantowy zostanie zintegrowany z klasycznym systemem superkomputerowym, by w ten sposób wzmocnić i rozwinąć dotychczasowe hybrydowe rozwiązania, które wzbogacą infrastrukturę superkomputerów poprzez zastosowanie technologii kwantowych. 

Jaki jest koszt komputera kwantowego?

EuroHPC JU, właściciel EuroCS-Poland, czyli konsorcjum, w skład którego wchodzi PCSS oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Creotech Instruments S.A. oraz Uniwersytet Łotewski, podpisał kontrakt z firmą AQT (Alpine Quntum Technologies, wybraną w wyniku przetargu ogłoszonego w październiku 2023 roku), którego efektem będzie instalacja w Polsce komputera kwantowego EuroQCS-Poland.

Całkowity koszt instalacji komputera kwantowego EuroQCS-Poland to 12,28 milionów euro. EuroHPC JU zapewnia 50% tej kwoty oraz 50% kosztów integracji i kosztów operacyjnych tej maszyny. Drugą połowę sumy stanowiącej koszt EuroQCS-Poland zapewni Ministerstwo Cyfryzacji. Warto dodać, że w Polsce zrealizowana zostanie pierwsza z sześciu zapowiadanych instalacji europejskich komputerów kwantowych EuroHPC.


Szykujesz się na powrót do szkoły? Poświęć chwilę, by podzielić się z nami informacjami o wyposażeniu dziecka w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki. Z góry dziękujemy!


Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, PCSS. Zdjęcie otwierające: PCSS / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw