Mężczyzna w szarej bluzie i dżinsach zagląda do bagażnika przedniego samochodu marki Tesla z otwartą maską. Obok samochodu leży wyjęty pojemnik. W tle widoczny jest zaparkowany samochód.
LINKI AFILIACYJNE

Tesla ma baterie, które można wykorzystać jako źródło zasilania. Mieszkańców zmusiły do tego spartańskie warunki

2 minuty czytania
Komentarze

Ta historia z pewnością mogłaby trafić do rankingu kilkunastu najdziwniejszych zastosowań części pochodzących z samochodów Tesla na świecie. Choć brzmi to żartobliwie, sytuacja, w której znaleźli się mieszkańcy konstruujący własnoręczne systemy zasilania, zabawna nie jest.

Problemy z dostawami prądu na Ukrainie

Zestaw elektrycznych liczników energii zamocowanych na zewnętrznej ścianie budynku. Oizwakah a wtnuerzt c racgybju za or ad
Źródło: Robert So / Pexels.com

Jak podaje Financial Times, od wiosny tego roku Rosja zniszczyła lub przejęła ponad połowę ukraińskiej zdolności wytwarzania energii elektrycznej, zmuszając przedsiębiorstwa energetyczne do wprowadzenia ogólnokrajowych przerw w dostawach prądu, które trwają nawet do 20 godzin dziennie.

Ukraina co prawda stawia na odnawialne źródła energii, aby zminimalizować skutki przerw w dostawach prądu, instalując panele słoneczne na dachach szpitali oraz na sygnalizacji świetlnej w miastach, jednak jest to kropla w morzu potrzeb. Mieszkańcy muszą więc działać na własną rękę.

Tesla ma baterię, która sprawdza się jako alternatywny system zasilania

Czarny samochód Tesla Model S w pomieszczeniu, tablica rejestracyjna "0006 ECO".
Fot. AutoTrader / YouTube / zrzut ekranu

W garażu na obrzeżach Kijowa grupa mechaników zdemontowała stary model samochodu marki Tesla, aby wykorzystać baterię do zasilania lokalnych firm i domów. Jest to jedno z wielu rozwiązań, które ukraińskie firmy stosują w odpowiedzi na regularne przerwy w dostawach prądu, spowodowane rosyjskimi atakami na sieć energetyczną Ukrainy.

Oleksandr Bentsa, przedsiębiorca zajmujący się importem uszkodzonych Tesli, zaczął wykorzystywać ich baterie do tworzenia systemów zasilania domowego. Każdy taki system ma pojemność 5 kWh, co wystarcza na 10 godzin zasilania standardowego mieszkania w Kijowie (tylko oświetlenia i sprzętu elektrycznego, bez ogrzewania). Zainteresowanie takimi rozwiązaniami wzrosło znacząco w ostatnich miesiącach, a popyt ma wzrosnąć jeszcze bardziej wraz z nadchodzącą zimą.

Osoba wkłada białą wtyczkę do elektrycznego gniazdka ściennego.
Fot. Kelly Sikkema / Unsplash

Elektrycy przerabiają odzyskane baterie Tesli na wiele systemów wielokrotnego ładowania, jednak praca nie jest pozbawiona ryzyka. Na ten moment to mimo wszystko jeden z niewielu sposobów na zapewnienie alternatywnego źródła zasilania.

Jeśli masz już dość panujących upałów, pomóż nam poznać preferencje Polaków w zakresie radzenia sobie z nadmiarem gorącej pogody.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Tricky_Shark / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw