Sztuczna inteligencja w ostatnim czasie zdominowała całą branżę technologiczną. Premiera układów AMD Ryzen AI 300 może być przełomem w zastosowaniu AI w komputerach. Najnowsze czipy amerykańskiego producenta przynoszą też inne, równie ciekawe usprawnienia.
Spis treści
AMD Ryzen AI 300. Kompletne rozwiązanie AI PC
Na targach Computex 2024 w Tajwanie Intel pokazał procesory Lunar Lake z NPU. Na odpowiedź AMD nie trzeba było długo czekać. Podczas AMD Tech Day w Los Angeles zobaczyłem najnowszą serię układów AMD Ryzen AI 300, a także pierwsze urządzenia, które do klientów trafią w niedalekiej przyszłości.
Najnowsze procesory wykorzystują architekturę Zen 5. Producent informuje o podwojonej pamięci Cache, zwiększonej przepustowości, a także o przyspieszeniu AI. Udoskonalenia przełożyły się m.in. na zwiększoną wydajność w grach. Zen 5 względem poprzedniej generacji mają zaoferować średnio 16% wzrost wydajności. Jeszcze wyższe wzrosty, bo sięgające aż 32% mają dotyczyć jednordzeniowego uczenia maszynowego.
Producent przedstawił też porównanie wysokopółkowego AMD Ryzen AI 9 HX 370 z Intel Core Ultra 9 185H i Snapdragon X Elite. Według zapowiedzi czip AMD ma zaoferować wyższą wydajność w benchmarku PCMark 10, a także powinien zapewnić lepsze osiągi w aplikacjach biurowych i przeglądarce. Oczywiście do ostatecznej oceny najnowszych procesorów warto poczekać na wyniki niezależnych recenzji i porównań.
Według przedstawionych wykresów jeszcze większą dominację AMD widać w tworzeniu treści. Ryzen AI 9 HX 370 ustępuje Snapdragonowi w jednordzeniowym teście Cinebench R23, natomiast w tym samym programie przy użyciu wszystkich rdzeni układ wygrywa z głównymi konkurentami. W renderingu 3D w programie Blender Ryzen AI 9 ma zaoferować niemal czterokrotnie wyższą wydajność niż układ Intela.
Producent przedstawił porównanie wydajności w siedmiu popularnych grach. Różnica na korzyść przedstawiciela AMD Ryzen AI 300 wynosi od 27 do 65%.
XNDA 2 to potężny skok wydajności AI
Jedną z części składowych układów AMD Ryzen AI 300 jest czip NPU XDNA 2 (Neural Processing Unit). Według producenta jest to najpotężniejsza jednostka dostępna na rynku. Za obliczenia ma odpowiadać czip Ryzen AI trzeciej generacji o mocy do 50 TOPS (bilionów operacji na sekundę). Dla porównania w przypadku poprzedniej generacji Ryzen AI było to do 16 TOPS.
Tradycyjne procesory są w stanie wykonywać obliczenia związane z AI, natomiast NPU przyspieszy ten proces i zużyje mniej prądu. Pod względem wydajności w modelach AI przeliczonej na wat, NPU oferuje 35-krotnie lepsze możliwości od procesora.
Trzeba zaznaczyć, że układy AMD Ryzen AI 300 z NPU są w stanie wykonywać obliczenia lokalnie. Oznacza to wysoki stopień bezpieczeństwa i prywatności. Takie rozwiązanie pozwala też zredukować opóźnienie, czas odpowiedzi i redukuje koszt wykorzystania obliczeń w chmurze.
Do czego można wykorzystać NPU? Implementacja narzędzi AI zaczęła się od funkcji Windows Studio Effect jak kontakt wzrokowy, czy zaawansowane efekty tła. Z kolei użytkownicy pakietu Adobe mogli doświadczyć zaawansowanych filtrów.
AMD zapewniło, że przyszłość przyniesie jeszcze więcej nowości. Sztuczna inteligencja ma odmienić pracę nad wideo i dźwiękiem. Udoskonalenia mają dotknąć też wspomaganie wyszukiwania, transkrypcji i podsumowań różnego rodzaju treści. Duże modele językowe i Stable Diffusion (generowanie obrazu) mają szansę zrewolucjonizować pracę kreatywną, rozrywkę i gry.
Producenci laptopów oferują autorskie rozwiązania korzystające z NPU. ASUS Zenbook S16 wygeneruje obraz na podstawie prostego szkicu, który można uzupełnić wskazówką tekstową.
RDNA 3.5 – gwarancja osiągów i energooszczędności
Producent słynie z wysokiej wydajności układów zintegrowanych. Nie bez przyczyny duża część konsol przenośnych, w tym Steam Deck korzysta z rozwiązań AMD. Najnowsza architektura RDNA 3.5 została zoptymalizowana dla maksymalnej mocy przy niskim zużyciu energii. Laptopy ze zintegrowaną grafiką mają poradzić sobie nawet z wymagającym Ghost of Tsushima.
Benchmark | 15 W Ryzen AI 300 (Strix Point) | 15 W Ryzen 8000 (Hawk Point) |
3DMark Timespy | 3462 | 2618 |
3DMark Night Raid | 41495 | 34749 |
Różnica w wydajności Ryzen AI 300 (Strix Point) względem poprzedniej generacji przy 15 W TDP jest ogromna. W benchmarku 3DMark Timespy RDNA 3.5 ma zaoferować wynik lepszy aż o 32%. W przypadku 3DMark Night Raid jest to 19%.
Pierwsze urządzenia prezentują się imponująco
Producent przygotował pokój demonstracyjny, w którym na laptopach ASUS, Acer, czy MSI mogłem przetestować funkcje i możliwości najnowszych AMD Ryzen AI 300. Potencjał narzędzi AI sprawdziłem m.in. na imponującym ASUS Zenbook S16. Odpowiedzi LLM (duży model językowy) były błyskawiczne, a generowanie obrazów w Stable Diffiusion działało bardzo dobrze.
Zaskoczyło mnie, że ASUS pokazał również gamingowe konstrukcje. Wśród nich największe wrażenie zrobił na mnie ASUS TUF A14. Sprzęt wyposażony w procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370 i grafikę NVIDIA RTX 4060 waży zaledwie 1,46 kg i mierzy 1,69 cm grubości. Podczas rozgrywki w Cyberpunk 2077 komputer był zaskakująco cichy i chłodny. ASUS robił się ciepły jedynie w centralnej części klawiatury przy krawędzi sąsiadującej z ekranem. Korzystanie z klawiatury pod pełnym obciążeniem laptopa nie jest problemem.
Przy laptopach demonstracyjnych nie znalazłem informacji o dacie premiery, natomiast powinny one trafić do klientów w ciągu najbliższych tygodni. Niestety sprzęty z wydajnymi AMD Ryzen AI 300 nie będą najtańsze. Urządzenia z nowoczesnymi czipami przez dłuższy czas nie trafią do rankingów „laptop do 3000 zł” i „laptop do 4000 zł”.
To nie wszystkie nowości z premiery w USA. AMD pokazało także nowe procesory RYZEN 9000. Zapraszam do lektury!
Źródło: AMD, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.