Gdzie są kleszcze to jedno z tych pytań, które pojawia się szczególnie latem, choć zagrożenie ugryzieniem występuje przez cały rok. Jednak to właśnie w ciepłych miesiącach częściej wybieramy się do lasów, więc strach przed pajęczakami jest wtedy największy. To też jeden z powodów, dla których powstaje europejska aplikacja, która pozwoli na zlokalizowanie terenów, gdzie najczęściej występują kleszcze.
Spis treści
Gdzie są kleszcze? Aplikacja pomoże je zlokalizować
Unijny program Pragmatic Cost ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat kleszczy, ich miejsc zamieszkania oraz oczywiście chorób, które mogą przenosić. Jednym z elementów tego programu będzie też europejska aplikacja, która ma monitorować tereny występowania kleszczy. Z jej pomocą mieszkańcy Europy będą mogli sprawdzić, gdzie są kleszcze i jakie choroby mogą przenosić. We wdrożeniu aplikacji uczestniczy m.in. dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Sukces aplikacji uzależniony będzie jednak od samych użytkowników. To oni bowiem będą zgłaszać miejsca występowania kleszczy, ale też przesyłać informacje o możliwych skutkach ich ugryzienia. Wszystko ma być jednak odpowiednio monitorowane i weryfikowane przez naukowców.
Obywatelska postawa niezbędna dla powodzenia projektu
Podobna aplikacja funkcjonuje już na terenie Szwajcarii i tam jest często wykorzystywana przez mieszkańców. Możliwość sprawdzenia, gdzie są kleszcze, rzeczywiście może być bardzo przydatna. Wiele zależy jednak od tego, jak bardzo zaangażują się sami użytkownicy. Im więcej informacji będą dodawać, tym lepiej, a sama mapa występowania pajęczaków będzie o wiele bardziej precyzyjna.
Oczywiście w samej aplikacji znajdą się także informacje o profilaktyce, możliwych szczepieniach przeciwko kleszczom oraz tym, co robić, kiedy zostaniemy już ugryzieni. Dodajmy, że kleszcze występują nie tylko w lasach, ale też na terenach miejskich. Wśród chorób odkleszczowych wymienia się boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjozę, tularemię, riketsjozę oraz anaplazmozę. Miejmy więc nadzieję, że aplikacja pomagająca zlokalizować tereny, gdzie są kleszcze, pojawi się jak najszybciej. Warto przy okazji sprawdzić, czym jest aplikacja Ratunek, która może być bardzo przydatna w nagłych wypadkach.
Źródło: Nauka w Polsce. Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą Adobe Firefly
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.