Kobieta przy biurku pracująca na komputerze w dobrze oświetlonym, nowoczesnym biurze.
LINKI AFILIACYJNE

Praca w IT. Liczba ofert mocno zmalała, ale sytuacja jednej z grup specjalistów jest stabilna

3 minuty czytania
Komentarze

Praca w IT może być trudniej dostępna niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Dane No Fluff Jobs pokazują, że liczba dostępnych ogłoszeń mocno spadła. Dostępność pracy w dużej mierze zależy jednak od konkretnej specjalizacji. Niektórzy pracownicy nie mają powodów do obaw.

Praca w IT. Coraz mniej ogłoszeń

praca w it - Kobieta w słuchawkach pracująca na laptopie, trzymająca filiżankę kawy. Praca zdalna to jej codzienne zajęcie.
Fot. Prostock-studio / Shutterstock

Z danych serwisu z ogłoszeniami pracy w IT No Fluff Jobs wynika, że sytuacja na tym rynku jest trudna. Liczba ofert w minionym półroczu spadła o 16,35% w porównaniu z końcówką ubiegłego roku. Jeszcze gorzej wyglądają dane z porównania liczby ogłoszeń o pracę w IT z poprzedniego półrocza z pierwszą połową 2023 roku. Tu spadek wynosi aż 23,31%.

No Fluff Jobs twierdzi, że od mniej więcej roku widoczne jest pogorszenie koniunktury w branży, które widać po tym, iż liczba aplikacji wysyłanych w odpowiedzi na jedno ogłoszenie zaczęła znacząco wzrastać. To wszystko nie oznacza jednak, że każdy szukający pracy w IT będzie miał z tym ogromne problemy.

Mimo że rynek IT boryka się obecnie z wieloma wyzwaniami, to sytuacja w specjalizacji Backend jest stabilna, jak wynika z najnowszych danych No Fluff Jobs […]. W pierwszej połowie 2024 r. tak samo, jak w analogicznym okresie roku 2023, specjalistki i specjaliści Backend byli najczęściej poszukiwanymi pracownikami na portalu No Fluff Jobs. W medianach oferowanych wynagrodzeń odnotowano jeden z największych w branży wzrostów rok do roku.

Komunikat No Fluff Jobs

Sporo ogłoszeń można znaleźć także w kategoriach Fullstack, Data & BI, Devops i Testing. Specjalizacja Fronted wypadła z kolei z listy najbardziej poszukiwanych. Średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedną ofertę z tej kategorii wzrosła aż o 180% rok do roku (dane z raportu No Fluff Jobs „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?”).

Kto w IT zarabia najwięcej?

Osoba pisząca kod na laptopie, otoczonej monitorami w ciemnym pokoju.
Fot. lilik ferri yanto / Shutterstock

Jak czytamy w komunikacie No Fluff Jobs, na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby ze specjalizacją Architecture. Są to kwoty od 25,2 do 32,5 tysięcy złotych netto (+ VAT) na kontrakcie B2B i między 20 a 25 tysięcy złotych brutto na umowie o pracę. Drugie miejsce należy do specjalizacji Data & BI (między 21 a 26,9 tysięcy złotych netto + VAT na B2B i od 15 do 22 tysięcy złotych brutto na umowie o pracę). Kolejne miejsca zajęły Security, DevOps oraz Mobile. Praca w IT w tych specjalizacjach również wiąże się z wysokimi wynagrodzeniami.

No Fluff Jobs zwraca uwagę na zmianę w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dużej poprawie uległy zarobki w kategoriach związanych z bezpieczeństwem i technologiami mobilnymi. Szczególnie chodzi tu o dolne widełki w przypadku umowy o pracę. Wzrost wyniósł 20% w kategorii Security i aż 41,67% w kategorii Mobile.

Praca w IT w formie zdalnej proponowana coraz rzadziej

Ręce osoby piszącej kod na laptopie, widok na ekrany z kolorowym kodem programistycznym w tle.
Fot. Louiza Houache / Shutterstock

W porównaniu do pierwszej połowy 2023 roku liczba ofert pracy zdalnej w IT na No Fluff Jobs spadła o blisko 9 punktów procentowych. Mimo to taka formuła wciąż występuje w prawie połowie ogłoszeń. Zauważalnie, bo o 8,5% punktów procentowych, wzrósł odsetek ofert z pracą hybrydową. Odsetek ogłoszeń z pracą z biura utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 25%.

Źródło: No Fluff Jobs / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Gorodenkoff / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw