Cztery osoby w kostiumach antropomorficznych zwierząt na tle logo NATO.

Hakerzy wykradli dokumenty NATO. Mają też dane polskich żołnierzy

3 minuty czytania
Komentarze

Hakerzy z grupy SiegedSec szybko zyskują na popularności, przeprowadzając szereg udanych ataków. Obecnie skupiają się na ruchach prawicowych w USA, NATO i krajach wspierających Izrael. Ich działania obejmują włamanie się do baz NATO i ujawnienie setek dokumentów, w tym danych osobowych żołnierzy, a także ataki na środowiska konserwatywne i prawicowe, np. włamanie się do Heritage Foundation i kradzież haseł użytkowników.

Hakerzy SiegedSec, czyli gay furry hackers

Według serwisu Malpedia SiegedSec to kolektyw hacktivistów, który pojawił się przypadkowo zaledwie kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Grupa, której członkowie żartobliwie identyfikują się jako „gay furry hackers”, szybko zyskała na sile i ma na koncie wiele udanych ataków. Obecnie hakerzy skupiają się na ruchach prawicowych w USA oraz na NATO i krajach wspierających Izrael.

Hakerzy grupy SiegedSec. Tekst opisuje motywacje grupy (hacktywizm), kraje docelowe (Stany Zjednoczone, Kolumbię, Meksyk, Indie, Rosję, Chiny, Belgię, Włochy, Tajwan) oraz sektory docelowe (administracja publiczna, informacje, finanse, usługi profesjonalne, produkcja, handel detaliczny). Typy ataków to XSS, SQL Injection, użycie zautomatyzowanych narzędzi, exfiltracja, wyciek danych.
Fot. Socradar.io / zrzut ekranu

Kampania #OpIsrael: włamanie do baz NATO

Jak informuje serwis Cyberdefence24, grupa SiegedSec, opublikowała w sieci dane pochodzące z N3CO (NATO Consultation, Command and Control Organization). Hakerzy wykradli setki dokumentów z wewnętrznego portalu NATO. W przeszłości włamali się już do systemów NATO dwa razy.

Hakerzy uzyskali dostęp do setek dokumentów N3CO, wykorzystując nieznaną lukę w zabezpieczeniach. Następnie udostępnili je w serwisie MEGA. Wśród wykradzionych danych znajdują się m.in. pliki oznaczone klauzulą NATO UNCLASSIFIED oraz dane osobowe żołnierzy z 14 krajów NATO, w tym 98 polskich oficerów.

Grupie nie udało się wykraść ściśle tajnych danych NATO, jednak niewykluczone, że ujawnienie informacji o żołnierzach może stanowić zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Grupa SiegedSec jest bardzo aktywna i grozi kolejnymi działaniami wymierzonymi w Izrael oraz sojuszników tego kraju. Hakerzy określają to jako #OpIsrael, czyli kampanię skierowaną przeciwko firmom w Izraelu w ramach protestu przeciwko trwającej wojnie w Palestynie. Od 4 lipca każdego dnia grupa będzie publikować efekty ataków – określono to jako Seven Days of Siege.

Kampania #OpTransRights: włamanie do Heritage Foundation

Ta sama grupa odpowiada za włamanie do Heritage Foundation oraz pozyskanie haseł i innych informacji o użytkownikach tej bazy. Heritage Foundation to konserwatywny think tank z siedzibą w Waszyngtonie, założony w 1973 roku. Jego inicjatywą jest Project 2025, której celem jest opracowanie planu działań dla następnego republikańskiego prezydenta Stanów Zjednoczonych. To radykalne i autorytarne pomysły, z którymi nie zgadzają się członkowie grupy, zwłaszcza w kwestii praw osób transseksualnych.

Ekran z informacją o wycieku danych z bazy danych kilku instytucji, w tym Staples, Wisconsin Association of School Boards, Avon Pacfo Services i Citizen Business Insurance Company Myanmar, podpisany przez SiegedSec.
Fot. Socradar.io / zrzut ekranu

Projekt 2025 według hakerów jest „autorytarnym chrześcijańskim nacjonalistycznym planem reformy rządu Stanów Zjednoczonych”. Atak był częścią kampanii #OpTransRights. Grupa obrała za cel również prawicową stację medialną Real America’s Voice, kościół Hillsong i pastora Roba Ketterling z River Valley Church w Minnesocie.

Źródło: The Intercept, CyberDefence24, DailyDarkWeb, SOCRadar. Zdjęcie otwierające: Obraz wygenerowany przez DALL-E

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw