Smartfon z otwartą aplikacją ChatGPT na tle flagi Chin.

ChatGPT zablokowany w Chinach. Eskalacja wojny gigantów technologicznych

3 minuty czytania
Komentarze

Od 9 lipca 2024 roku użytkownicy w Chinach nie będą mogli korzystać z narzędzi i usług OpenAI, w tym ChatGPT. Chińskie firmy AI, takie jak SenseTime, wykorzystują tę sytuację, promując swoje własne rozwiązania, takie jak model SenseNova 5.5, oferując darmowe tokeny i wsparcie w migracji.

OpenAI blokuje dostęp do ChatGPT w Chinach

Ekran smartfona z wyświetlonym ekranem pobierania aplikacji ChatGPT na Google Play, obok czarne bezprzewodowe słuchawki na drewnianym stole.
Fot. Korosi Francois-Zoltan / Shutterstock

Jak podaje The Guardian, OpenAI powiadomiło swoich użytkowników w Chinach, że od 9 lipca 2024 roku nie będą mogli korzystać z jego narzędzi i usług. Co prawda do tej pory ChatGPT był już blokowany w Kraju Środka przez rządową zaporę sieciową i tym samym nie był oficjalnie dostępny, ale użytkownicy i deweloperzy mogli uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem API firmy.

Podejmujemy dodatkowe kroki, aby zablokować ruch API z regionów, w których nie obsługujemy dostępu do usług OpenAI.

Rzecznik OpenAI cytowany przez Bloomberg w zeszłym miesiącu

OpenAI nie podało jednoznacznej argumentacji swojej decyzji. Można jednak przypuszczać, że wykonano taki krok, aby nie pozwolić na dalsze nieautoryzowane użycie, co ma związek z polityką firmy dotyczącą dostępu do ich technologii w krajach nieobjętych wsparciem. Prawdopodobnie blokada została nałożona także w kontekście rosnących napięć między USA a Chinami, szczególnie w obszarze zaawansowanych technologii.

Jak podaje Engadget, kolejny powód mógł być podyktowany próbami walki z dezinformacją, która rzekomo miała swoje źródło w Chinach, gdzie wykorzystywano modele AI OpenAI do rozprzestrzeniania fałszywych informacji.

SenseTime i inne firmy korzystają z okazji

Smartfon z otwartą stroną ChatGPT na tle flagi Chin.
Fot. daily_creativity / Shutterstock

Kroki podjęte przez OpenAI wywołały niepokój w chińskiej społeczności, ale jednocześnie stworzyły szansę dla krajowych firm na rozwój i testowanie swoich modeli w rzeczywistych warunkach. Pomimo rosnącej konkurencji i wyzwań związanych z ograniczeniami na eksport półprzewodników z USA, chińskie firmy AI kontynuują intensywny rozwój swoich technologii​.

Na propozycje od chińskich firm nie trzeba było długo czekać. Podczas konferencji World AI Conference w Szanghaju, SenseTime zaprezentowało swój nowy model AI – SenseNova 5.5, porównywany do GPT-4 od OpenAI. Model ten wykazał się „umiejętnościami”, takimi jak identyfikacja i opis obiektu, analiza rysunków oraz podsumowywanie tekstów. Dodatkowo SenseTime rozdaje 50 mln darmowych tokenów na korzystanie ze swojej AI i oferuje pomoc w migracji z usług OpenAI.

Mężczyzna w garniturze przemawiający na scenie podczas forum SenseTime AI.
Dr Xu Li, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny SenseTime. Fot. SenseTime / materiały prasowe

Inne chińskie firmy AI, takie jak Baidu, Zhipu AI i Tencent Cloud, również oferują darmowe tokeny i usługi migracji, starając się przejąć użytkowników OpenAI. Chińskie firmy starają się w ten sposób zmniejszyć swoją zależność od zagranicznych technologii i promować własne rozwiązania AI.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Ascannio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw