Uśmiechnięta kobieta w białej koszuli trzymająca otwarty pudełko na zewnątrz przed szklanymi drzwiami.

Czym są perowskity? Wynalazek Olgi Malinkiewicz z nagrodą European Inventor Award

4 minuty czytania
Komentarze

Olga Malinkiewicz, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła prestiżową nagrodę European Inventor Award, przyznawaną przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Podczas ceremonii w Valletcie na Malcie otrzymała również nagrodę publiczności. Wyjaśniamy, czym jest jej wynalazek – perowskity – i przyglądamy się polskiemu startupowi, Saule Technologies, którego Malinkiewicz jest dyrektorką technologiczną i współzałożycielką.

Pierwsza Polka w historii z prestiżową nagrodą od EPO

Osoba w białym fartuchu laboratoryjnym i niebieskich rękawiczkach trzymająca trzy próbki paneli słonecznych.
Różne wzory na perowskitowych modułach słonecznych. Fot. Saule technologies / materiały prasowe

Malinkiewicz, polska fizyczka, została wyróżniona nagrodą European Inventor Award w kategorii „małe i średnie przedsiębiorstwa” (SMEs) za technologię opłacalnych i ekologicznych perowskitowych ogniw słonecznych, pokonując konkurentów z Finlandii i Francji.

Podczas uroczystości Malinkiewicz zaprezentowała wydrukowane ogniwo perowskitowe, które zaczęło produkować energię elektryczną nawet bez bezpośredniego światła słonecznego. Podkreśliła, że takie ogniwa mogą pokrywać różne powierzchnie, zapewniając dostęp do energii dla każdego.

Czym są perowskity?

Osoba w niebieskich rękawiczkach trzyma elastyczne ogniwo słoneczne, które kontrastuje z zachodzącym słońcem i trawą na pierwszym planie; logo Saule Technologies w lewym górnym rogu.
Lekki i półprzezroczysty perowskitowy moduł słoneczny. Fot. Saule Technologies / materiały prasowe

Perowskity to minerały o specyficznej strukturze krystalicznej, które wykazują wyjątkowe właściwości optyczne i elektroniczne, czyniąc je obiecującymi materiałami do zastosowań w technologii fotowoltaicznej, czyli w produkcji energii słonecznej.

Przełomem w badaniach Malinkiewicz było opracowanie metody produkcji perowskitowych ogniw słonecznych w niskiej temperaturze. Wcześniejsze metody wymagały wysokich temperatur, co znacznie zwiększało koszty produkcji. Malinkiewicz udało się opracować technologię nanoszenia perowskitów na elastyczne podłoża w temperaturach pokojowych. Dzięki temu możliwe stało się tworzenie lekkich, giętkich ogniw słonecznych, które można nanosić na różne powierzchnie, nawet na tekstylia.

Grupa siedmiu naukowców w białych fartuchach laboratoryjnych, w różnych wiekach i płciach, wspólnie trzyma i ogląda dużą, giętką folię odbijającą światło w laboratorium.
Fot. Saule Technologies / materiały prasowe

W tym tkwi siła wynalazku

Perowskity mają potencjał do znacznego zwiększenia efektywności energetycznej w porównaniu do tradycyjnych ogniw krzemowych. Mogą one przekształcać więcej światła słonecznego w energię elektryczną, co czyni je bardziej wydajnymi. Co więcej, koszty produkcji ogniw perowskitowych są niższe, co może przyczynić się do obniżenia ceny energii słonecznej i uczynienia jej bardziej dostępną.

Ogniwa perowskitowe wykorzystywane przez Saule Technologies charakteryzują się wysoką wydajnością w przekształcaniu energii słonecznej w elektryczną. Są one lepszymi pochłaniaczami światła niż tradycyjnie stosowany krzem, a także cechują się większą elastycznością, lekkością i możliwością zastosowania w różnych warunkach i na różnorodnych powierzchniach.

Startup Saule Technologies

Trzy uśmiechnięte osoby, dwaj mężczyźni i kobieta, pozują przed białym tłem.
Piotr Krych, Olga Malinkiewicz, Artur Kupczunas – założyciele Saule Technologies. Fot. Saule Technologies / materiały prasowe

Osiągnięcia Malinkiewicz i jej zespołu przyciągnęły uwagę inwestorów i firm technologicznych z całego świata. Startup, który współtworzy, Saule Technologies, pracuje nad komercjalizacją tej technologii, rozwijając różnorodne zastosowania dla perowskitowych ogniw słonecznych, od paneli na budynkach po urządzenia przenośne.

Już w grudniu 2023 roku informowaliśmy, że Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie uzyskała certyfikat TÜV Rheinland Solar GmbH dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Dokument potwierdza, że moduły spełniają międzynarodowe standardy jakości i są odpowiednie do globalnego rynku fotowoltaiki.

Ręce w niebieskich rękawiczkach trzymające elastyczny cienki materiał w laboratorium.
Elastyczny perowskitowy moduł fotowoltaiczny. Fot. Saule technologies / materiały prasowe

W maju 2024 roku zaznaczaliśmy, że Saule Technologies potrzebuje kapitału na budowę zakładu produkcyjnego, ale firma nie miała wystarczających przychodów na ekspansję rynkową ani na samodzielne funkcjonowanie. Przedsiębiorstwo poszukiwało inwestora i partnera, który umożliwi szybką komercjalizację perowskitów. Brak krajowych propozycji skłania firmę do rozważania sprzedaży zagranicznemu podmiotowi, co mogłoby oznaczać rozwijanie technologii poza Polską.

Źródło: Saule Technologies, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Saule Technologies / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw