Ekran z napisem DirectX 12 na tle kolorowej klawiatury.
LINKI AFILIACYJNE

Wszystko, co musisz wiedzieć o Directx 12. Obecna era grafiki komputerowej

6 minut czytania
Komentarze

DirectX 12 to zestaw narzędzi opracowany przez Microsoft, który umożliwia tworzenie zaawansowanej grafiki komputerowej i efektów multimedialnych. Jest to interfejs programowania aplikacji (API), który pozwala developerom na bezpośrednią komunikację z kartą graficzną i innymi komponentami sprzętowymi. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

Cyberpunk 2077 wsparcie DirectX 12
Fot. Cyberpunk 2077 / zrzut ekranu

Co to jest DirectX 12?

DirectX 12 wprowadza szereg nowości w porównaniu do swoich poprzedników, takich jak lepsza kontrola nad zasobami sprzętowymi i większa wydajność. Pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie procesorów wielordzeniowych, co przekłada się na płynniejsze działanie gier i aplikacji, a zastosowanie technologii asynchronicznych obliczeń umożliwia równoczesne wykonywanie wielu zadań – zwiększa to efektywność systemu.

Dzięki DirectX 12 programiści mogą tworzyć bardziej realistyczne i szczegółowe obrazy, które są mniej zasobożerne. API to jest kompatybilne z najnowszymi kartami graficznymi, co pozwala na pełne wykorzystanie ich potencjału. DirectX 12 wspiera również technologie takie jak ray tracing, które zapewniają bardziej realistyczne efekty świetlne i cieniowanie. Wprowadzenie DirectX 12 oznacza mniejsze zużycie energii przez komputery, co jest korzystne dla użytkowników laptopów i urządzeń mobilnych.

Siedziba firmy Microsoft z dużym logo na pierwszym planie, otoczona nowoczesnymi budynkami biurowymi i roślinnością.
Fot. JeanLucIchard / Shutterstock

Microsoft zaprojektował DirectX 12 tak, aby był on bardziej dostępny i łatwiejszy w użyciu dla developerów, co przyspiesza proces tworzenia gier i aplikacji. Dzięki temu narzędziu twórcy mogą skupić się na innowacjach i jakości grafiki, zamiast na problemach technicznych. DirectX 12 jest krokiem naprzód w dziedzinie grafiki komputerowej, który otwiera nowe możliwości dla twórców gier i użytkowników.

Najważniejsze cechy DirectX 12

DirectX 12 wyróżnia się szeregiem cech, które znacząco podnoszą jakość i wydajność grafiki komputerowej. Jedną z najważniejszych jest lepsza kontrola nad zasobami sprzętowymi, co pozwala programistom na bardziej bezpośrednie zarządzanie kartą graficzną. To z kolei prowadzi do znacznego zwiększenia wydajności, zwłaszcza w grach i aplikacjach multimedialnych. DirectX 12 wprowadza również technologię asynchronicznych obliczeń, umożliwiając równoczesne wykonywanie wielu zadań, co przyspiesza działanie programów. Kolejną istotną cechą jest wielowątkowość, która pozwala na efektywniejsze wykorzystanie procesorów wielordzeniowych, przekładając się na płynniejsze działanie gier i aplikacji.

battlefield na smartfony gra mobilna ea
Fot. EA / materiały prasowe

Dzięki optymalizacji zarządzania pamięcią możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów, co zmniejsza obciążenie systemu. API umożliwia również lepsze wykorzystanie mocy obliczeniowej nowoczesnych kart graficznych, co jest szczególnie istotne dla gier o wysokich wymaganiach sprzętowych. DirectX 12 wprowadza także usprawnienia w zakresie renderowania, co zaś umożliwia bardziej szczegółowe i złożone sceny graficzne.

Zalety DirectX 12 dla graczy

DirectX 12 przynosi graczom wiele korzyści, które znacząco poprawiają ich doświadczenia z gier komputerowych. Jedną z najważniejszych zalet jest większa płynność rozgrywki, dzięki lepszej optymalizacji zasobów sprzętowych, co umożliwia uruchamianie gier w wyższych ustawieniach graficznych nawet na starszych komputerach.

API Microsoftu pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie procesorów wielordzeniowych, co przekłada się na wyższe liczby klatek na sekundę i stabilniejsze działanie gier. DirectX 12 wspiera również zaawansowane technologie graficzne, takie jak ray tracing, co pozwala na tworzenie bardziej realistycznych efektów świetlnych i cieni, podnosząc jakość wizualną gier do nowego poziomu.

Gry mogą też wyraźnie lepiej (w porównaniu do poprzednich wersji API) zarządzać zasobami, co skutkuje szybszym ładowaniem i mniejszymi opóźnieniami. Nowe funkcje zarządzania pamięcią w DirectX 12 pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej pamięci, co zmniejsza ryzyko zacięć i spadków wydajności.

Karta graficzna z podwójnym wentylatorem marki PowerColor, z niebieskimi łopatkami i czarnym chłodzeniem, na ciemnym tle.
Fot. AMD / materiały prasowe

Gracze mogą również cieszyć się lepszą efektywnością energetyczną, co jest szczególnie korzystne dla tych, którzy grają na laptopach, ponieważ dłuższa żywotność baterii umożliwia dłuższe sesje grania. DirectX 12 umożliwia ponadto bardziej zaawansowane efekty wizualne, takie jak bardziej złożone tekstury i większa liczba obiektów na ekranie, co zwiększa realizm i immersję.

Rozwiązanie wspiera także technologie VR, co otwiera zaś nowe możliwości dla graczy zainteresowanych wirtualną rzeczywistością.

Wymagania sprzętowe DirectX 12

Aby w pełni korzystać z możliwości DirectX 12, użytkownicy muszą spełnić określone wymagania sprzętowe. Przede wszystkim niezbędny jest system operacyjny Windows 10 lub nowszy, ponieważ starsze wersje Windows nie wspierają tego API. Komputer musi być wyposażony w nowoczesną kartę graficzną zgodną z DirectX 12, taką jak modele z serii NVIDIA GeForce GTX 900 lub AMD Radeon R9 300 i nowsze. Procesor powinien być wielordzeniowy, najlepiej z serii Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, aby efektywnie wykorzystać możliwości wielowątkowości oferowane przez DirectX 12. Pamięć RAM o pojemności co najmniej 8 GB jest zalecana, choć niektóre bardziej wymagające gry mogą wymagać nawet 16 GB.

Fot. NVIDIA / materiały prasowe

Ważne jest także zainstalowanie aktualnych sterowników graficznych, które w pełni wspierają DirectX 12, co zapewni optymalną wydajność i kompatybilność. DirectX 12 może działać na starszym sprzęcie, ale aby cieszyć się wszystkimi nowościami graficznymi, niezbędny jest nowoczesny sprzęt. Dysk SSD, choć nie jest bezpośrednim wymaganiem, znacząco poprawi szybkość ładowania gier i ogólną responsywność systemu. Monitor o wysokiej rozdzielczości oraz obsłudze technologii takich jak HDR również może być korzystny, aby w pełni docenić ulepszenia graficzne.

W przypadku laptopów modele z gamingowej serii zwykle są już wyposażone w odpowiednie komponenty wspierające DirectX 12. Ponadto niektóre zaawansowane funkcje, takie jak ray tracing, wymagają kart graficznych z serii Nvidia RTX lub odpowiednich modeli AMD. Właściwe chłodzenie i stabilne zasilanie są również istotne, aby zapewnić niezawodne działanie systemu podczas intensywnego grania.

DirectX 12 został po raz pierwszy zaprezentowany przez Microsoft w 2014 r., natomiast na rynek trafił oficjalnie w 2015 r. Stosunkowo niedawno, w 2020 r., firma wprowadziła jeszcze DirectX 12 Ultimate.

DirectX 12 Ultimate jest ujednolicony ze wspólną biblioteką zarówno na komputerach z systemem Windows 10, jak i na konsoli Xbox Series X oraz innych konsolach Xbox dziewiątej generacji. Wśród nowych funkcji Ultimate znajduje się DirectX Raytracing 1.1, czy też Variable Rate Shading, które daje programistom kontrolę nad poziomem szczegółowości cieniowania w zależności od wyborów projektowych.

Cyberpunk 2077 ray tracing overdrive fot CD Projekt Red
Fot. CD Projekt RED / X, zrzut ekranu

Zdjęcie otwierające: Ralf Liebhold / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw