Widok z lotu ptaka na samolot na pasie startowym.

Śledzenie lotów. Jak sprawdzić, gdzie jest samolot w czasie rzeczywistym

5 minut czytania
Komentarze

Śledzenie lotów opiera się głównie na technologii ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast), która umożliwia samolotom automatyczne przesyłanie swojej pozycji i innych danych do stacji naziemnych. Jak sprawdzić, gdzie jest samolot?

Kobieta w czarnym kostiumie i kapeluszu wchodzi na pokład prywatnego samolotu, przy wejściu stoi załoga.
Fot. SimpleFoto / Depositphotos

Jak działa śledzenie lotów?

Samoloty wyposażone w transpondery ADS-B regularnie wysyłają informacje o swojej lokalizacji, prędkości, wysokości i kierunku lotu, co pozwala na ich dokładne śledzenie w czasie rzeczywistym. Te dane są następnie odbierane przez sieć stacji naziemnych i satelitów, które przekazują je do centralnych serwerów obsługujących serwisy śledzenia lotów. Tradycyjne radary lotnicze, używane przez kontrolerów ruchu lotniczego, również monitorują pozycje samolotów, zwłaszcza na trasach przelotowych i w pobliżu lotnisk.

Współczesne systemy śledzenia lotów integrują dane z różnych źródeł, takich jak ADS-B, radar i informacje z linii lotniczych, aby zapewnić dokładny obraz ruchu lotniczego. Serwisy śledzenia lotów, takie jak Flightradar24 i FlightAware, przetwarzają te dane i udostępniają je publicznie za pośrednictwem swoich stron internetowych i aplikacji mobilnych. Dzięki temu użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym śledzić pozycję danego samolotu na interaktywnej mapie.

Rolls-Royce samolot elektryczny sukces
Fot. Rolls-Royce / materiały prasowe

Technologia ta jest niezwykle przydatna dla osób oczekujących na przylot bliskich, dla entuzjastów lotnictwa oraz dla profesjonalistów z branży lotniczej. Ponadto śledzenie lotów umożliwia monitorowanie opóźnień, zmian tras i warunków pogodowych, co dodatkowo zwiększa użyteczność tych narzędzi. Dzięki rozwojowi technologii i coraz szerszemu wdrażaniu ADS-B śledzenie lotów staje się coraz bardziej precyzyjne i dostępne dla każdego użytkownika internetu.

Gdzie jest samolot? Oto popularne narzędzia do śledzenia lotów

Popularne narzędzia do śledzenia lotów obejmują serwisy internetowe i aplikacje mobilne, które pozwalają na monitorowanie ruchu lotniczego w czasie rzeczywistym.

  • Flightradar24 to jedno z najbardziej znanych narzędzi, które oferuje interaktywną mapę z dokładnym śledzeniem samolotów na całym świecie. Użytkownicy mogą zobaczyć szczegóły dotyczące każdego lotu, takie jak numer lotu, linia lotnicza, model samolotu, prędkość, wysokość i aktualna trasa. Flightradar24 wykorzystuje dane z sieci stacji ADS-B, satelitów i radarów, co zapewnia wysoką dokładność i szeroki zasięg.
  • FlightAware to kolejne popularne narzędzie, które oferuje podobne funkcje, ale dodatkowo umożliwia śledzenie lotów komercyjnych, prywatnych i wojskowych. FlightAware integruje dane z systemów kontroli ruchu lotniczego oraz bezpośrednio od linii lotniczych, co pozwala na monitorowanie opóźnień i zmian w czasie rzeczywistym.
  • Plane Finder to jeszcze jedno narzędzie do śledzenia lotów, które oferuje bogate funkcje wizualne, takie jak trójwymiarowe mapy i opcje filtrowania lotów według różnych kryteriów. Aplikacja ta jest ceniona za intuicyjny interfejs i szczegółowe informacje o samolotach.
Mapa radarowa pokazująca ruch lotniczy nad Europą, z wieloma ikonami samolotów wskazujących na ich lokalizację w czasie rzeczywistym.
Fot. Flight Radar / zrzut ekranu

Wszystkie te narzędzia są dostępne zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych, co umożliwia użytkownikom śledzenie lotów w dowolnym miejscu i czasie. Oferują one również funkcje powiadomień, które informują użytkowników o statusie lotu, takich jak start, lądowanie, opóźnienia czy zmiany trasy.

Jak korzystać z aplikacji do śledzenia lotów?

Korzystanie z aplikacji do śledzenia lotów jest proste i intuicyjne, nawet dla osób nieznających się na technologii. Po zainstalowaniu aplikacji, takiej jak Flightradar24, FlightAware czy Plane Finder, należy otworzyć ją na swoim urządzeniu. Na głównej stronie aplikacji zazwyczaj znajduje się interaktywna mapa, która pokazuje bieżące pozycje samolotów na całym świecie. Aby śledzić konkretny lot, można użyć opcji wyszukiwania, wpisując numer lotu, nazwę linii lotniczej, lotnisko odlotu lub przylotu. Po znalezieniu interesującego lotu aplikacja wyświetli szczegółowe informacje o nim, takie jak aktualna lokalizacja, wysokość, prędkość, planowana trasa i ewentualne opóźnienia.

Gdzie jest samolot? Ekran Flightradar24 przedstawiający lot samolotu LOT8AU nad Warszawą, typ samolotu to Embraer E195LR, numer rejestracyjny SP-LNM.
Fot. Flight Radar / zrzut ekranu

Można również zobaczyć historię trasy lotu oraz prognozy pogodowe na jego trasie. Wiele aplikacji oferuje funkcję powiadomień, która informuje użytkownika o statusie lotu, takich jak start, lądowanie, zmiany trasy czy opóźnienia, co jest szczególnie przydatne dla osób oczekujących na przylot bliskich. Aby skorzystać z tych powiadomień, należy włączyć odpowiednie opcje w ustawieniach aplikacji.

Dodatkowo aplikacje te często oferują widok 3D, który pozwala na śledzenie lotu w czasie rzeczywistym. Można także filtrować loty według różnych kryteriów, takich jak typ samolotu, linia lotnicza czy lotnisko, co ułatwia znalezienie interesujących informacji.

Bezpieczeństwo i prywatność

Bezpieczeństwo i prywatność są ważnymi aspektami, które należy uwzględnić podczas korzystania z aplikacji do śledzenia lotów. Aplikacje te gromadzą i przetwarzają ogromne ilości danych, w tym informacje o pozycjach samolotów, trasach lotów i statusie lotów, co może budzić obawy dotyczące prywatności. Dane te są zazwyczaj publicznie dostępne, jednak użytkownicy powinni być świadomi, że ich własne informacje, takie jak historia wyszukiwań czy lokalizacja, mogą być gromadzone przez aplikacje.

Ważne jest, aby korzystać z aplikacji, które stosują odpowiednie środki ochrony danych, takie jak szyfrowanie i bezpieczne przechowywanie informacji. Aplikacje znanych dostawców zwykle mają jasno określone polityki prywatności, które szczegółowo opisują, jakie dane są zbierane i w jaki sposób są wykorzystywane.

Samolot Ryanair na lotnisku, pasażerowie wsiadający na pokład.
Fot. Ivan Marc / Shutterstock

Użytkownicy powinni regularnie przeglądać te polityki, aby być świadomymi, jakie informacje są gromadzone i jakie prawa mają w zakresie swoich danych. Ważne jest również, aby być ostrożnym przy udostępnianiu informacji o lotach na platformach społecznościowych, ponieważ może to ujawniać plany podróży i inne wrażliwe dane.

Zdjęcie otwierające: fatif29 / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw