Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6 kontra starsze modele. Porównujemy składaki Samsunga

Samsung Galaxy Z Fold6

Stawia bardziej na Galaxy AI niż nowości sprzętowe


Samsung Galaxy Z Fold5

Ubiegłoroczny flagowiec, który wcale nie jest dużo gorszy szóstki


Samsung Galaxy Z Flip6

Dobry wybór dzięki ulepszeniom względem poprzednika


Czarny składany smartfon z podwójnym aparatem, wyświetlacz otwarty w kształcie litery "L".

Samsung Galaxy Z Flip5

Dobry wybór przy ograniczonym budżecie


Składane Samsungi stawiają na AI

Po premierze najnowszej generacji składanych smartfonów Samsunga możecie mieć wrażenie déjà-vu. To wszystko wygląda niemal identycznie jak w ubiegłym roku. Ani seria Fold, ani Flip nie przeszły żadnych wizualnych zmian, w zasadzie niewiele zmieniło się też we wnętrzu. A ceny do najniższych nie należą. Sprawdziliśmy, czy przesiadka na najnowszy model jest dobrym pomysłem, a może lepiej dużo taniej kupić ubiegłoroczny model?

Dwa składane smartfony na białym stole z wyświetlonymi na ekranach zdjęciami osoby pozującej z aparatem.
Fot. Samsung Community / zrzut ekranu

Samsung Galaxy Z Fold6 kontra poprzednie generacje

Na rynek trafiła najnowsza odsłona modelu Galaxy Z Fold6. Jednak czy faktycznie coś zmieniło się tu względem poprzedników? Rzut okiem na specyfikację ujawnia, że różnice nie są rewolucyjne, przynajmniej jeśli chodzi o hardware. To trochę powtórka z przeszłości – recenzując model Galaxy Z Fold5 pisaliśmy, że jest to udana ewolucja, ale seria ta potrzebuje rewolucji. W Foldzie6 jej nie znajdziemy.

Co łączy ostatnie generacje Foldów? Z Fold4, Z Fold5 i Z Fold6 mają identyczne ekrany wewnętrzne o przekątnej 7,6 cala, rozdzielczości QVGA+ i odświeżaniu 1–120 Hz, mają też identyczny zestaw aparatów:

  • 50 Mpx aparat główny z OIS i obiektywem o jasności f/1.8;
  • ultraszerokokątny 12 Mpx o kącie widzenia 123 stopni;
  • teleobiektyw 10 Mpx z OIS oraz 3-krotnym zoomem optycznym;
  • aparat do selfików 10 Mpx z obiektywem o jasności f/2.2.

Składane Foldy z ostatnich trzech generacji dostały takie same wersje pamięci RAM, tj. 12 GB, a także identyczne konfiguracje pamięci wewnętrznej: 256 GB, 512 GB oraz 1 TB. Co więcej, zasila je ogniwo o tej samej pojemności (4400 mAh).

Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

W którym miejscu zauważalne są zmiany? Najnowszy Z Fold6 dostał 6,4-calowy ekran zewnętrzny o rozdzielczości HD+ o odświeżaniu w zakresie 1–120 Hz, podczas gdy poprzednicy mieli wyświetlacz mniejszy (6,2 cala) i odświeżany z częstotliwości 48–120 Hz. Kolejna zmiana to procesor. Z każdą generacją mamy nowszą wersję CPU od Qualcomma. W najnowszej odsłonie będzie to Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy (4 nm). Ostatnia rzecz to rozmiar. Smartfon udało się nieco odchudzić i obecnie jego grubość to 5,6 mm, a po złożeniu 12,2 mm. Całość jest też nieco lżejsza – waży 239 g.

Kto powinien wybrać Galaxy Z Fold6?

Powoli dochodzimy do granicy hardware’owych możliwości smartfonów, dlatego coraz więcej producentów stawia na określone funkcje oprogramowania. Ostatnie miesiące należą do AI i trzeba przyznać, że Samsung wraz z Galaxy AI potrafi wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w smartfonie.

Dlatego to, co przemawia za najnowszym składanym smartfonem Samsunga, to nie mało inspirujący hardware, ale oprogramowanie naszpikowane funkcjami AI. Wyszukiwanie przez zakreślenie kołem na ekranie, multiwyszukiwarka, podsumowania, transkrypcje i tłumaczenia treści, optymalizacja działania systemu czy poprawa owoców fotografowania… Samsung wyciska AI niczym cytrynę.

Samsung Galaxy Z Fold6
Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Dodatkowo Samsung obiecuje aż 7 lat aktualizacji oprogramowania – zobowiązuje się do dostarczenia aż 7 generacji systemu operacyjnego (rozpoczyna od Androida 14) oraz przez 7 lat będzie dbał o aktualne poprawki bezpieczeństwa.

Standardowo Samsung oferuje wiele wersji kolorystycznych. W regularnej sprzedaży Fold6 będzie w kolorze srebrnym, różowym i granatowym, a na stronie Samsung.pl będziecie mogli kupić go w wersji białej i czarnej.

Jak prezentują się ceny? Najtańsza jest wersja z 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej – wyceniono ją na 8699 złotych. Za 512 GB zapłacicie 9199 złotych, natomiast model z 1 TB pamięci wewnętrznej to kwota 5-cyfrowa. Samsung wycenił go bowiem na 10 199 złotych.

Jakkolwiek by na to nie patrzeć, nowe Foldy Samsunga to takie odgrzewane od lat kotlety, oferowane w cenie, która zwala z nóg.

Kto powinien poszukać starszego modelu?

Czy rzesza inteligentnych możliwości szóstej edycji Folda oznacza, że starsze modele odeszły w zapomnienie? Zdecydowanie nie. Moim zdaniem, jeśli postawicie na Folda5, będziecie tak samo zadowoleni. Składny model z 2023 roku to wciąż potężna maszyna o niemalże identycznej specyfikacji, z tak samo długim wsparciem producenta – i z pewnością prędzej czy później dostanie te same funkcje AI co najnowszy model.

Otwarty smartfon Samsung Galaxy Z Fold5 wyświetlający dzielone aplikacje
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

No i cena… Ubiegłoroczne Foldy miały wyższe ceny początkowe niż najnowsza generacja, ale rynek szybko zweryfikował ich wartość. Dzięki temu możecie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych! W internetowych sklepach można go znaleźć nawet za mniej niż 6 tysięcy złotych.

Samsung składany inaczej – Galaxy Z Flip6

O ile Fold6 plasowany jest jako sprzęt do pracy, tak Flip6 ma trafić w gust osób młodszych, które aktywnie działają w mediach społecznościowych. Samsunga Galaxy Z Flip6 wyróżniają kolory. Obok niebieskiego i srebrnego jest tu bowiem także wersja żółta oraz miętowa. Producent postawił też na mocniejszy niż w modelu Flip5 aparat do selfików – rozdzielczość skoczyła z 12 do 50 Mpx, a także na ulepszone opcje związane z nagrywaniem wideo na potrzeby mediów społecznościowych.

Telefony komórkowe w różnych kolorach: niebieskim, żółtym, zielonym i srebrnym, prezentowane pod różnymi kątami.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Główną gwiazdą jest elastyczny, wewnętrzny ekran, ale to ten zewnętrzny pozwala się w dużej mierze spersonalizować poprzez tapety interaktywne lub generatywne. Nie zabrakło oczywiście innych efektów pracy AI jak choćby podczas edycji zdjęć, tworzenia portretów generatywnych i innych efektów oraz generowania i tłumaczenia tekstów. Jest też oczywiście 7 lat wsparcia w kwestii aktualizacji.

W kwestii budowy nowy składany model dostał mocniejszy zawias, lepszy system chłodzenia i większą baterię, która ma teraz 4000 mAh. Jest też nowy procesor Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy i ulepszony wyświetlacz adaptacyjny 1–120 Hz. Względem poprzednika zwiększyła się też liczba gigabajtów pamięci RAM – z 8 do 12 GB.

Jak wyceniono poszczególne modele składanych Flipów? Wersja z 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej będzie kosztować 5199 złotych, podczas gdy model z 512 GB pamięci – na 5749 złotych.

Dla kogo nowy model?

Samsung Galaxy Z Flip6 wprowadza więcej nowości względem poprzednika, niż ma to miejsce w przypadku serii Fold.

Składany smartfon wyświetlający ekran główny z aplikacjami, umieszczony na żółtej, papierowej ozdobie, w tle zielone liście.
Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Nie da się nie docenić lepszego aparatu do selfików, mocniejszego procesora, większego RAM-u i pojemniejszej baterii. To wszystko, w połączeniu z długim wsparciem i funkcjami AI sprawia, że jest naprawdę ciekawą propozycją.

Komu wystarczy Galaxy Z Flip5?

Czy oznacza to, że zakup ubiegłorocznego flagowca jest złym pomysłem? Postawienie na nowszą wersję jest tu bardziej uzasadnione niż inwestowanie w starszy model, niemniej jeśli zależy wam na składanym modelu koreańskiego producenta i nie macie zbyt dużego budżetu, to nie będzie zła opcja.

Fot. Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Cena Flipa5 mocno spadła względem tego, co żądał producent w ubiegłym roku za ten model. Wersja z 256 GB pamięci kosztowała 5599 złotych, a z 512 GB pamięci – 5999 złotych (w obu przypadkach smartfony mają 8 GB pamięci RAM). Obecnie w sklepach internetowych można je kupić od ok. 3300 złotych.

Źródło: własne, Samsung. Zdjęcie otwierające: Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Motyw