Różne modele smartfonów Galaxy z rozłożonymi ekranami wyświetlającymi tło kosmiczne oraz napisy "AI" i "już tu".
LINKI AFILIACYJNE

Nowe funkcje Galaxy AI z Unpacked. Sprawdzamy, co pokazał Samsung w porównaniu ze styczniem

6 minut czytania
Komentarze

Galaxy AI, czyli funkcje napędzane sztuczną inteligencją w urządzeniach Samsung, to niekwestionowany hit wśród użytkowników. Posiadacze sprzętów znanej marki bardzo chętnie korzystają z możliwości, jakie daje AI. Po premierze nowości na konferencji Samsunga sprawdzamy, jakie innowacyjne narzędzia pojawiły się w pakiecie w porównaniu do stycznia 2024 roku.

Samsung i sztuczna inteligencja

Smartfon Samsung Galaxy A51 trzymany w dłoni.
Fot. Lukmanazis / Shutterstock

W styczniu 2024 roku Samsung wprowadził szereg nowych funkcji opartych na sztucznej inteligencji. Wśród nich znalazły się innowacje mające na celu poprawę codziennego doświadczenia użytkowników z urządzeniami mobilnymi. Jedną z najlepszych informacji było to, że producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, udostępniając także Galaxy AI na starszych modelach Samsunga.

Jeśli chodzi o funkcje AI w smartfonach, Samsung, w odróżnieniu od Apple, jest na czele wyścigu gigantów technologicznych ze sztuczną inteligencją w tle. Mimo że nie wszystkie narzędzia AI będą wprowadzone od razu do Europy, użytkownicy Samsunga już od tego roku mogą używać wielu z nich, i to także na starszych smartfonach.

Dwa smartfony Samsung znajdujące się na biurku, jeden z ekranem wyświetlającym stronę aktualizacji systemu, drugi z promocją "Try Galaxy", w tle doniczka z zieloną rośliną.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Takim progresem nie może pochwalić się gigant z Cupertino, który co prawda pokazał Apple Intelligence w iOS 18 na ostatniej konferencji WWDC 2024, jednak niedługo potem poinformował, że pakiet nie trafi do Europy przed 2025 rokiem, a korzystać z niego będzie mógł jedynie model iPhone 15 Pro i nowsze. Nie będzie także ani Siri po polsku, ani ulepszonej Siri w ogóle w najbliższym czasie.

Co już mamy w pakiecie Galaxy AI?

Spójrzmy na początek, co do tej pory proponuje Samsung w Galaxy AI w pakiecie ze stycznia 2024 roku. Jedną z najciekawszych innowacji było Circle to Search, umożliwiające łatwe wyszukiwanie treści widocznych na ekranie poprzez narysowanie okręgu wokół interesującego nas elementu. Funkcja ta została opracowana we współpracy z Google.

Osoba trzymająca tablet z włączoną funkcją wyszukiwania obrazem, który pokazuje plecak.
Funkcja Circle to Search. Fot. Samsung / materiały prasowe

Kolejną nowością było Live Translate, pozwalające na dwukierunkowe tłumaczenie tekstu i głosu w czasie rzeczywistym podczas rozmów telefonicznych. Uzupełnia to funkcja Interpreter, która umożliwia tłumaczenie w trybie podzielonego ekranu, co jest niezwykle przydatne podczas bezpośrednich spotkań.

Chat Assist to narzędzie, które nie tylko tłumaczy wiadomości, ale także dostosowuje ton wiadomości dzięki funkcji Tone Tweak, pozwalając użytkownikowi na wybór między bardziej profesjonalnym, uprzejmym czy swobodnym stylem komunikacji.

Prezentacja grafiki z napisem "Galaxy AI" w centrum, otoczona rozproszonymi światłami i efektami specjalnymi na ciemnym tle, z widzem obserwującym z dołu.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Jeśli chodzi o zdjęcia i wideo, nowością na początku 2024 roku było także AI Generated Wallpapers, które umożliwia tworzenie unikalnych tapet na podstawie zdefiniowanych przez użytkownika szablonów i stylów, generując nowe obrazy za każdym razem.

Instant Slow-Mo to natomiast funkcja, która pozwala na generowanie klipów w zwolnionym tempie z materiałów wideo, które nie były pierwotnie nagrywane w tym trybie, dzięki interpolacji klatek za pomocą AI. Generative Edit daje opcję zaawansowanej edycji zdjęć, umożliwiając obracanie obrazów, przesuwanie i zmienianie rozmiaru obiektów w kadrze, przy jednoczesnym inteligentnym wypełnianiu pustych miejsc.

Nowości w Galaxy AI premierowo w lipcu 2024

W Galaxy AI nadchodzą zupełnie nowe funkcje, które wprowadzą jeszcze większe możliwości interakcji i personalizacji dla użytkowników urządzeń Samsung. Wiele z nich to połączenie lub ulepszenie istniejących narzędzi, które w pakiecie już występują.

Interaktywne i żywe tapety w Z Flip6 to jedna z nowości, która pozwoli użytkownikom na jeszcze większą personalizację swojego urządzenia. Tapety będą dynamicznie reagować na interakcje użytkownika, dodając nowy wymiar do doświadczenia z korzystania z telefonu.

Składany smartfon wyświetlający ekran główny z aplikacjami, umieszczony na żółtej, papierowej ozdobie, w tle zielone liście.
Samsung Galaxy Z Flip6. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Teraz chyba najbardziej spektakularna nowa funkcja – „od szkicu do obrazu”, która umożliwi użytkownikom naszkicowanie dowolnego elementu na zdjęciu, a AI wygeneruje kilka propozycji, interpretując, jak ten element może wyglądać w rzeczywistości. Na przykład, jeśli użytkownik naszkicuje kwiatek, AI doda go do zdjęcia. Funkcja ta nie będzie działać na twarzach.

Klawiatura Samsunga zostanie wzbogacona o opcję prostych poleceń. Dzięki temu użytkownicy będą mogli poprosić AI o wygenerowanie tekstu w dowolnym polu tekstowym, takim jak wiadomości, media społecznościowe itp. Dostępne będą cztery formaty generowania tekstu: ogólny, e-mail, społecznościowy i wiadomości. Dodatkowo, użytkownik będzie mógł wybrać jeden z czterech tonów wypowiedzi: profesjonalny, nieformalny, social i uprzejmy. Na przykład, wpisując kilka słów kluczowych oraz wybierając format i ton wypowiedzi, AI wygeneruje odpowiedni tekst.

Smartfon wyświetlający stronę internetową z artykułami technologicznymi, ustawiony na biurku przed rozmazanym tłem z rośliną doniczkową i kostką Rubika.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Nowością będzie również tworzenie portretów generatywnych w czterech różnych stylach: Komiks, Kreskówka 3D, Akwarela i Szkic. To pozwoli użytkownikom na tworzenie unikalnych i artystycznych obrazów przy użyciu zaawansowanej technologii AI.

Efekt fotografii 3D to kolejna innowacja, która umożliwi dodanie głębi i trójwymiarowego efektu do zdjęć, sprawiając, że będą one wyglądały jeszcze bardziej realistycznie.

Jakie funkcje wybierają Polacy?

W kwietniu 2024 roku producent podzielił się informacjami na temat czterech najczęściej używanych funkcji AI w Polsce, bazując na rzeczywistym użytkowaniu i danych od osób, które wyraziły zgodę na ich agregację.

Prezentacja czterech najczęściej używanych funkcji AI w Polsce przedstawiona na smartfonach: 1. Photo Editor z edycją zdjęcia na plaży, 2. Wallpaper z zimowym krajobrazem, 3. Samsung Keyboard z klawiaturą telefonu i wiadomością tekstową, 4. Circle to Search z funkcją wyszukiwania na obrazie pokoju. Na dole uwaga o trendzie wzrostowym Galaxy S24.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Na pierwszym miejscu znajduje się aplikacja Photo Editor, która umożliwia zaawansowaną edycję zdjęć dzięki uczeniu maszynowemu. Użytkownicy mogą łatwo usuwać obiekty ze zdjęć, przesuwać je i zmieniać ich rozmiar, a to znacząco poprawia możliwości personalizacji fotografii.

Drugą najpopularniejszą funkcją jest AI Wallpaper, która pozwala użytkownikom na tworzenie unikatowych tapet na podstawie zdefiniowanych instrukcji.

Na trzecim miejscu uplasowała się klawiatura Samsung Keyboard, wykorzystująca AI do ułatwienia komunikacji. Czwartą, bardzo popularną funkcją jest wspomniane wyżej Circle to Search do wyszukiwania informacji na smartfonie poprzez zaznaczenie interesującego obiektu lub tekstu.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Samsung / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw