Ekran smartfona z aplikacją ChatGPT, w tle klawiatura laptopa.

Korzystasz z ChatGPT i AI w pracy? Istnieje duża szansa, że popełniłeś koszmarny błąd

2 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja jest stopniowo wdrażana przez firmy z różnych branż. Choć narzędziom AI wciąż daleko do ideału, bywają pomocne w usprawnianiu poszczególnych procesów w przedsiębiorstwach. Technologia nie jest jednak wolna od zagrożeń. Okazuje się, że AI może zdradzać wrażliwe dane na temat firm. I wcale nie musi robić wiele, by takie informacje uzyskać.

AI a prywatność w przedsiębiorstwie

Osoba korzystająca z laptopa z wyświetloną grafiką dotyczącą AI-generatywna sztuczna inteligencja. W tle inne osoby pracujące przy biurku.
Fot. Summit Art Creations / Shutterstock

Pracownicy nieświadomie ujawniają wrażliwe informacje na temat swoich firm podczas korzystania ze sztucznej inteligencji. Jak informuje Rzeczpospolita, powołując się na dane z badań Cyberhaven Labs, aż co czwarte zapytanie wprowadzone do aplikacji AI zawiera dane, które powinny być chronione.

Takie informacje mogą być później ujawniane przez sztuczną inteligencję, gdyż będą one wykorzystywane do generowania odpowiedzi w konwersacjach z innymi użytkownikami. Dane wpisywane przez użytkowników są używane do szkolenia botów.

To, jak ogólnodostępne narzędzia AI przetwarzają wpisywane przez użytkowników treści, może budzić obawy związane z bezpieczeństwem. Zgadzają się z tym analitycy Check Point, firmy zajmującej się cyberochroną.

Nie można ufać modelom LLM w zakresie ochrony wrażliwych danych.

Raport Check Point

Cyberhaven Labs zbadał wzorce korzystania z narzędzi AI przez 3 miliony pracowników z różnych krajów. Okazało się, że użytkownicy dostarczali chatbotom głównie informacje związane z obsługą klienta (ponad 16%). Boty otrzymywały również takie treści, jak kody źródłowe (prawie 13% przypadków), dane badawczo-rozwojowe (11%) oraz wrażliwa komunikacja dotycząca pracowników (4%) i dane finansowe (ponad 2%).

Mężczyzna pracuje przy komputerze z AI z dwoma monitorami, na których widać interfejsy oprogramowania i grafikę 3D przedstawiającą twarz.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Sztuczna inteligencja w firmach. Czy można korzystać z niej bezpiecznie?

Zagrożeniem dla firm są przede wszystkim treści wprowadzane do narzędzi AI z prywatnych kont. Ryzyko jest największe w przypadku darmowych, ogólnodostępnych narzędzi. Najlepiej więc gdy przedsiębiorstwo korzysta ze specjalnych rozwiązań, takich jak ChatGPT Enterprise.

Telefon z wyświetloną aplikacją ChatGPT.
Fot. photosince / Shutterstock

To jednak wiąże się z pewnymi opłatami i nie każda firma się na to decyduje. W trosce o bezpieczeństwo danych warto jednak rozważyć zmianę postępowania, niezależnie od tego, czy pracownicy korzystają z laptopów do 3000 zł, czy droższych.

Źródło: Rzeczpospolita. Zdjęcie otwierające: Ascannio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw