mObywatel 2.0 na zielonym tle, logo i ekran aplikacji na smartfonie.

„mObywatel jest ważny jeszcze 14 dni”. Oto co trzeba zrobić, gdy zobaczysz taki komunikat

3 minuty czytania
Komentarze

Wielu użytkowników rządowej aplikacji mogło otrzymać w ostatnich dniach komunikat „mObywatel jest ważny jeszcze 14 dni”. Wyjaśniamy, dlaczego to istotna informacja, której nie powinno się ignorować. Jednak co ważniejsze, to nic, co powinno wzbudzić nasze obawy. Komunikat ma bowiem na celu poinformowanie użytkowników aplikacji, że muszą odnowić certyfikat ważności.

mObywatel jest ważny jeszcze 14 dni. Co oznacza ten komunikat?

telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel. Zdjęcie do artykułu, że profil mObywatel jest ważny jeszcze 14 dni
Fot. mindea / Depositphotos

Pierwsze co warto wyjaśnić, to wbrew temu, co mogło się pojawić gdzieś w mediach, mObywatel nie traci swojej ważności. Komunikat wysyłany do użytkowników aplikacji odnosi się bowiem tylko do jednego z dokumentów w aplikacji, a konkretniej do mDowodu. Choć ten spełnia te same funkcje, co klasyczny dowód osobisty, jego ważność wynosi tylko 12 miesięcy. Dalej mObywatel jest ważny, ale by korzystać z mDowodu, należy odnowić profil. Stąd też komunikat, który brzmi w następujący sposób.

Chcesz nadal korzystać z mDowodu? Obecny profil mObywatel jest ważny jeszcze 14 dni. Uzyskaj nowy profil, aby nadal korzystać z mDowodu i wygodnie logować się do usług online.

Komunikat z aplikacji

Dlaczego taki komunikat zaczął pojawiać się u użytkowników aplikacji? Jest to spowodowane tym, że dokładnie 14 lipca 2023 roku w aplikacji mObywatel 2.0 pojawił się mDowód. Jeżeli więc ktoś zaczął z niego korzystać już wtedy, otrzymał teraz stosowny komunikat. Jeżeli mDowód został aktywowany później, powiadomienie przyjdzie na 14 dni przed wygaśnięciem certyfikatu.

Jak przedłużyć certyfikat mDowodu i profilu w mObywatelu?

Osoba korzystająca z aplikacji mObywatel na smartfonie, prezentująca różne funkcje i dokumenty dostępne w aplikacji, w tym mDowód.
Fot. GOV / zrzut ekranu

Proces przedłużania certyfikatu mDowodu oraz tym samym profilu mObywatel na kolejny rok jest wyjątkowo prosty. Do stosownego miejsca w aplikacji przekierowuje samo powiadomienie, ale można to też zrobić w kilku prostych krokach.

  1. Otwórz aplikację i zaloguj się.
  2. Z menu Więcej (prawy dolny róg) wybierz zakładkę Wydane certyfikaty.
  3. Znajdź nazwę urządzenia z dopiskiem Ważny.
  4. Wybierz opcję Odnów certyfikat, a następnie Kontynuuj.
  5. Udostępnione zostanie okno mDowodu, gdzie trzeba będzie zalogować się z wykorzystaniem Profilu zaufanego i aktywować certyfikat.
Grafika przedstawiająca trzy smartfony pokazujące różne funkcje aplikacji mObywatel z wizualizacjami kart identyfikacyjnych takich jak prawo jazdy i legitymacja studencka rozrzucone na tle w kolorach biało-czerwonych. W tle logo KPRM i napis CYFRYZACJA.
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Całość zajmuje dosłownie kilka chwil. Jeżeli nie widzimy możliwości aktualizacji certyfikatu, oznacza to, że ten jest ważny dłużej niż 14 dni. Taka możliwość aktualizacji pojawi się dopiero na 14 dni przed datą wygaśnięcia. W zakładce Wydane certyfikaty możemy sprawdzić też, do kiedy ważny jest nasz mDowód. Niebawem do aplikacji mają też trafić płatności Google Pay, a ostatnio sprawdziliśmy, czy mObywatel jest tak bezpieczny, jak deklaruje Ministerstwo Cyfryzacji.

Źródło: GOV. Zdjęcie otwierające: GOV / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw