Binarny kod w tle w kolorach flagi rosyjskiej z powiększonym napisem "HACKER ATTACK" na środku.

Microsoft zaatakowany przez hakerów. Gigant nie śpieszył się z informacją o skali włamania

2 minuty czytania
Komentarze

W styczniu 2024 roku rosyjscy hakerzy zaatakowali systemy Microsoftu. O zdarzeniu było wiadomo już w tym samym miesiącu, jednak dopiero pół roku później wiemy więcej o skali włamania. Cyberprzestępcy wykradli m.in. adresy e-mail klientów amerykańskiego giganta.

Atak Rosjan na Microsoft

Logo Microsoft na tle ściany z cegieł.
Fot. bluestork / Shutterstock

12 stycznia 2024 roku Microsoft wykrył atak hakerski wymierzony w firmę. Jeśli wierzyć deklaracjom przedsiębiorstwa, to natychmiast podjęto działania mające na celu neutralizację wrogiej aktywności, a także złagodzenie skutków. Amerykański gigant twierdził, że za zdarzenie odpowiada grupa Midnight Blizzard, która jest powiązana z rosyjskim wywiadem.

Już w styczniu Microsoft informował o kradzieży e-maili pracowników przez hakerów. Grupa Midnight Blizzard miała uzyskać dostęp do bardzo niewielkiej części korporacyjnych kont e-mail. Amerykańska firma zapewniała, że atak nie był skutkiem luki w zabezpieczeniach jej produktów i usług.

W sprawie pojawiły się jednak nowe doniesienia. Chodzi o skalę ataku, która jest większa, niż początkowo było to opisywane.

Skala ataku na Microsoft

Logo Microsoft na fasadzie budynku.
Fot. Xackery Irving / Shutterstock

Bloomberg ujawnił, że skala zdarzenia jest większa, niż wcześniej zakładano. Kolejni klienci otrzymują wiadomości od amerykańskiej firmy z danymi o tym, do czego konkretnie mieli dostęp hakerzy. Microsoft wciąż nie informuje jednak publicznie o pełnej skali włamania ani co dokładnie wykradli hakerzy.

To niejedyne problemy amerykańskiego przedsiębiorstwa związane z cyberbezpieczeństwem. Firmę zaatakowali też cyberprzestępcy z Chin. Wykradziono e-maile oraz dane wysokiej rangi urzędników USA.

Z drugiej strony firma podejmuje działania mające wzmocnić ochronę przed tego typu zdarzeniami. Niedawno informowaliśmy o powiązaniu wynagrodzeń osób na dyrektorskich stanowiskach z tym, jak dbają oni o cyberbezpieczeństwo.

Źródło: Microsoft, Bloomberg, CyberDefence24. Zdjęcie otwierające: Tomas Ragina / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw