iOS 19 już powstaje rękoma programistów Apple. Musi tak być, jeśli korporacja chce utrzymać coroczny cykl wydawniczy nowych wersji systemu operacyjnego. Co istotne, to nie jest jedyne oprogramowanie, nad którym firma z Cupertino pracuje. Jeśli tak dalej pójdzie, rozjazd między ofertą w USA i Unii Europejskiej będzie tylko coraz większy.
iOS 19 powstaje – Spis treści
Nazwa kodowa iOS 19 i pozostałych systemów Apple
Niezawodny Mark Gurman w swoim newsletterze na Bloomberg ujawnił nie tylko nazwę kodową iOS 19, ale też i pozostałych systemów dla urządzeń Apple. Spójrzmy tylko na króciutką listę:
- iOS 19: Luck (Szczęście);
- macOS 16: Cheer (Radość);
- watchOS 12: Nepali;
- visionOS 3: Discovery (Odkrycie).
Trudno oczywiście zgadnąć, na czym skupią się te aktualizacje. W końcu iOS 18 pojawi się dopiero jesienią 2024 r., ale bez funkcji związanych z Apple Intelligence w Unii Europejskiej.
Rozwój Apple Intelligence będzie problematyczny dla użytkowników w UE
Nie jest przy tym najgłupszym założeniem, że w iOS 19 Apple postawi na mocniejszy rozwój sztucznej inteligencji. A przecież już teraz firma postanowiła, żeby nie publikować nowych funkcji w Unii Europejskiej, nawet jeśli ktoś spełnia wymóg posiadania iPhone 15 Pro.
Z powodu niepewności regulacyjnych wynikających z Aktu o Rynkach Cyfrowych (DMA), nie wierzymy, że będziemy w stanie udostępnić naszym użytkownikom w UE te trzy funkcje do końca tego roku – iPhone Mirroring, ulepszenia SharePlay Screen Sharing oraz Apple Intelligence.
Szczególnie obawiamy się, że stawiany przez DMA wymóg interoperacyjności może zmusić nas do kompromisów w zakresie integralności naszych produktów w sposób, który zagrażałby prywatności użytkowników i bezpieczeństwu danych. Obecnie współpracujemy z Komisją Europejską, aby znaleźć rozwiązanie, które umożliwi nam dostarczenie tych funkcji naszym klientom w UE bez narażania ich bezpieczeństwa.
Fred Sainz, rzecznik prasowy Apple, wypowiedź dla The Verge
Pytanie brzmi, jak wiele czasu minie, zanim Apple Intelligence trafi do Europy. Jeśli stanie się to na początku 2025 r., wielkiej tragedii nie będzie. Gdy jednak Apple postanowi dłużej wywrzeć presję na władzach Unii Europejskiej, może to się odbić czkawką w postaci spadku sprzedaży nowych iPhone’ów. Tylko Tim Cook wie, jak bardzo ryzykowna może być ta zagrywka.
Zdjęcie otwierające: chainarong06 / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.