OnePlus Watch 2 to przyjemny dla oka doskonale wytrzymały zegarek, który cechuje relatywnie długi czas pracy (w porównaniu np. z zegarkami Samsunga), solidny pakiet sportowy, dokładne pomiary, wiarygodne funkcje zdrowotne oraz duży zakres funkcji, zapewniany przez Wear OS. To sprawia, że jest to naprawdę inteligentny zegarek. Recenzja OnePlus Watch 2 pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie jest to najlepszy zegarek z Wear OS, jaki możecie obecnie kupić.
Recenzja OnePlus Watch 2. Spis treści
Zanim OnePlus Watch 2 trafił w moje ręce, przeczytałam sporo opinii na jego temat. Zresztą od premiery pod koniec lutego 2024 roku smartwatch ten zdążył zadomowić się na rynku i trudno traktować go jak nowość. W międzyczasie producent uzupełnił dodatkowo warianty kolorystyczne. Obecnie OnePlus Watch 2 jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych z obudową ze stali nierdzewnej.
Zalety
- zastosowanie Wear OS
- szereg aplikacji i gier możliwych do zainstalowania
- usługi Google i aplikacje bezpośrednio na nadgarstku
- personalizacja zegarka
- NFC, płatności zbliżeniowe i Portfel Google
- dwa systemy operacyjne i dwa procesory
- wygląd i jakość wykonania
- solidność konstrukcji (trwałość zgodna z normą MIL-STD-810H)
- liczne profile sportowe
- wydajność i szybkość pracy
- wbudowany głośnik i mikrofon
- precyzyjne czujniki i pomiary (z pewnymi wątpliwościami związanymi ze snem i liczbą kroków)
- świetny wyświetlacz z funkcją AoD
- precyzyjny, dwuzakresowy GPS
- dobre czasy pracy (jak na sprzęt z Wear OS)
- relatywnie szybkie ładowanie
Wady
- działa wyłącznie ze smartfonami z Androidem – brak wsparcia dla iOS oraz systemu Android Go
- tylko jeden rozmiar i do tego dość spory
- aplikacja wymaga dopracowania
- brak uniwersalnego sposobu ładowania
- brak wersji z obsługą LTE
- brak ciekawszych pomiarów zdrowia, np. EKG, analiza składu ciała, wykrywanie temperatury skóry lub śledzenie cyklu menstruacyjnego
- obrotowa koronka to atrapa – działa wyłącznie jako przycisk
Recenzja OnePlus Watch 2. Podsumowanie
OnePlus Watch 2 to jeden z najlepszych zegarków z systemem operacyjnym Google Wear OS. I zdecydowanie najlepszy, jak dotąd, smartwatch chińskiej marki. Wyróżnia go Wear OS, pozwalający korzystać z usług Google i popularnych aplikacji bezpośrednio na zegarku. Jeśli korzystasz z iPhone’a, OnePlus Watch 2 nie jest dla ciebie.
Uwagę zwraca spory rozmiar urządzenia, świetny ekran, ale przede wszystkim software (Wear OS z bogactwem aplikacji) oraz coś zupełnie nowego w świecie smartwatchów, tj. rozwiązanie o nazwie Dual-Engine. Oznacza to obecność dwóch systemów operacyjnych i dwóch procesorów. Funkcje smart zapewnia Wear OS wraz ze Snapdragonem W5, a prostsze czynności przejmuje RTOS z układem BES2700. Jakie jeszcze niespodzianki ukrywa jego specyfikacja?
Najważniejsze funkcje ze specyfikacji
Recenzja OnePlus Watch 2
Wykonanie
koperta ze stali nierdzewnej, pasek z tworzywa, szafirowe szkło 2.5D
Ekran
1,43” AMOLED, do 600 nitów, 466 x 466 pikseli, 326 PPI
Procesor i pamięć
Snapdragon W5 Gen 1 + BES2700BP, 2 GB RAM, 32 GB ROM
Bateria i czasy pracy
500 mAh, do 100 godzin pracy na baterii w trybie inteligentnym
Jak OnePlus Watch 2 sprawdza się na co dzień? Czy jest to smartwatch dla każdego, czy są jednak jakieś ograniczenia? Zapraszam do lektury recenzji smartwatcha OnePlus Watch 2.
Opakowanie i akcesoria
W zgrabnym pudełku znalazł się standardowy dla smartwatchów zestaw dodatków. Mamy tutaj kabel USB i podstawkę ładującą oraz garść papierów.
Budowa zegarka
Smartwatch jest pokaźny, a centralnym jego punktem jest okrągły ekran. Tarcza zegarka ma średnicę 46 mm – i jest to jedyny rozmiar tego akcesorium. Waga również nie należy do najniższych, choć miewałam zegarki o większej wadze, na przykład firmy Garmin. Na drobniejszych damskich nadgarstkach OnePlus Watch 2 może wyglądać nieco masywnie, jednak nie sposób nie docenić solidnego wykonania i eleganckiego wyglądu. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, a wyświetlacz chroni szafirowe szkiełko.
1,43-calowy ekran dotykowy AMOLED to bardzo mocny punkt specyfikacji. Ma świetne kolory oraz wysoką rozdzielczość 466 × 466 pikseli. Jego szczytowa jasność ma wynieść do 600 nitów, co nie wydaje się imponującą wartością, ale w praktyce pozwala na korzystanie z urządzenia nawet przy mocnym świetle słonecznym. Jest tu też zintegrowany czujnik jasności, który dostosuje jasność ekranu do oświetlenia otoczenia, ale można też dopasować parametry ekranu ręcznie.
Ekran otacza mniej więcej 3-milimetrowa ramka, więc gdy wybierzecie ciemną tarczę, ekran będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości. Po prawej stronie znalazły się dwa fizyczne przyciski.
Górny przenosi do menu głównego, w którym za pośrednictwem widżetów można uzyskać dostęp do poszczególnych aplikacji zegarka. Jeśli naciśniecie go dwa razy, wtedy uruchamia się ostatnio otwarta aplikacja, a trzykrotne naciśnięcie uruchamia Asystenta Google. Warto dodać, że mimo że górny przycisk ma postać obrotowej koronki, pełni jedynie funkcję przycisku, a jej obracanie nie przynosi żadnego efektu, nie obsługuje przewijania.
Dolny przycisk pozwala przejść do trybu treningu po jednym naciśnięciu, a po dwóch uruchamia Portfel Google. Oczywiście funkcje przypisane do przycisków bocznych można zmienić w ustawieniach.
Od spodu zauważymy rozbudowany panel z sensorami oraz pinami do ładowania, na krawędziach zauważycie też otwory mikrofonu i głośnika – tutaj nadmienić trzeba, że OnePlus Watch 2 pozwala na prowadzenie rozmów.
Pasek zegarka łatwo wyregulować, a zastosowane rozwiązanie (Quick Release) sprawia, że bez problemu, używając tylko paznokcia, można go zdemontować i wymienić. Jest on miękki i gumowaty (wykonano go z fluoroelastomeru, a zapięcie jest ze stali nierdzewnej), dobrze dopasowuje się do nadgarstka i łatwo zadbać o jego higienę.
Zegarek OnePlus Watch 2 ma certyfikat zgodności z najnowszym standardem wojskowym MIL-STD-810H, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać trudne warunki i obciążenia środowiskowe. Może też pochwalić się odpornością na wodę i pył zgodnie z normą IP68. W praktyce przekonałam się, że jest to konstrukcja wodoodporna, gdy podczas spaceru po mieście dopadła mnie burza. Wytrzymuje też zanurzenie na głębokość 50 metrów przez 30 minut.
Oprócz tego może przetrwać wysokie (nawet 70 stopni) i niskie temperatury (do –40 stopni), poradzi sobie z drganiami, uderzeniami, a także lodem i marznącym deszczem.
OnePlus Watch 2 w praktyce
OnePlus Watch, który zadebiutował w 2021 roku, nie był sukcesem. Przyłożył się do tego fakt, że producent zdecydował się na dość ograniczony, firmowy system. Na szczęście w kolejnej wersji zegarka zmienił podejście. OnePlus Watch 2 działa z Google Wear OS 4.0. I to naprawdę wszystko zmienia.
Parowanie, konfiguracja i aplikacja
Wear OS 4.0 to zdecydowany atut zegarka. I bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby go kupić i mają smartwatch z systemem Android. Na zegarku fabrycznie dostępne są różne aplikacje Google, a w Sklepie Play dostępnych jest wiele innych aplikacji. Niestety dla osób związanych ze smartfonami Apple mamy złą wiadomość – zegarek z Wear OS nie działa w połączeniu z iPhone’em, nie da się go sparować. Warto dodać, że producent obiecuje dwie aktualizacje Wear OS i trzy lata aktualizacji zabezpieczeń.
Samo parowanie – w moim przypadku uczestniczył w nim przysłany do zrecenzowania realme GT 6 – było prostym i szybkim procesem. Sama obsługa zegarka jest zdecydowanie intuicyjna, poruszanie się po menu łatwe, a reakcja na dotyk i przyciski – błyskawiczna. Z poziomu ekranu głównego przeciągnięciami palca można otwierać menu skrótów, przeglądać powiadomienia czy przeglądać poszczególne widgety (oczywiście można je dostosowywać według własnych upodobań).
Warto przy tym nadmienić, że za wydajność smartwatcha odpowiada nie jeden, a dwa procesory. Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 umożliwia płynną nawigację po menu zegarka i współpracuje z Wear OS 4.0. W tle z kolei działa dodatkowy procesor (BES2700BP), a 4 GB wbudowanej pamięci przeznaczono dla systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS), który używany jest, gdy zegarek znajduje się w trybie oszczędzania energii lub gdy aktywny jest zawsze włączony wyświetlacz (AOD).
Przełączanie się między nimi zauważycie na przykład podczas ponownego uruchamiania się zegarka podczas zmiany trybu inteligentnego na tryb oszczędzania energii. Warto dodać, że Google specjalnie przerobił Wear OS, aby umożliwić obsługę dwóch procesorów. Nazwano to Wear OS Hybrid Interference. A jaka jest korzyść z tej współpracy? Chodzi o żywotność baterii.
Komunikacja z telefonem z systemem Android była bezproblemowa i płynna, powiadomienia przychodziły bez żadnego opóźnienia, a wszelkie opcje sportowe i zdrowotne podane w przystępnej, łatwej do zinterpretowania formie. Watch 2 współpracuje z aplikacją zdrowotną OnePlus o nazwie OHealth. Pozwala ona kontrolować urządzenie i uzyskać kompleksowy przegląd danych dotyczących zdrowia i kondycji.
Możecie ją znaleźć w Sklepie Google, jednak nie może pochwalić się zbyt wysoką oceną wśród użytkowników – ma tylko 2,7 gwiazdki. Prawdę mówiąc, nie dziwi mnie taka ocena. Na głównym ekranie pojawiają się problemy z poprawnym wyświetlaniem aplikacji (nachodzące na siebie słowa i grafiki).
W porównaniu z innymi urządzeniami wydaje mi się, że OnePlus Watch 2 zaniża liczbę kroków oraz zawyża czas snu. Dodatkowo podaje tylko surowe dane – wielu producentów stara się je mocniej analizować i podsuwać użytkownikowi wskazówki lub rekomendacje. Tutaj tego nie znajdziecie. Nie umożliwi też skonfigurowania własnych planów treningów lub tras.
Komfort noszenia
Smartwatch od OnePlus towarzyszył mi codziennie przez dwa tygodnie, podczas różnych aktywności i w różnych porach dnia. Dogadywaliśmy się niemal znakomicie, choć, z uwagi na sporą wagę i rozmiary urządzenia, spędzanie z nim nocy nie było najbardziej komfortowe. Na co dzień wygodnie spoczywał na moim nadgarstku, choć nie jestem w stanie napisać, abym mogła zapomnieć o jego obecności.
Funkcje sportowe
Smartwatch obsługuje wiele aktywności i podczas każdej z nich może zliczać i śledzić różne parametry. Na przykład, jeśli będziecie korzystać z wioślarza, zliczona zostanie częstotliwość wiosłowania i liczba pociągnięć, podczas chodzenia poznamy przebytą odległość, liczbę kroków oraz rytm, a w trakcie górskich wędrówek odległość, wysokość wspinaczki oraz sumę podejść i zejść. Inne dane pojawią się w przypadku osób, które grają w tenisa, badmintona czy noszą smartwatch podczas pływania.
Zegarek potrafi automatycznie rozpoznać bieganie, chodzenie, jazdę na rowerze, pływanie, wioślarza i maszynę eliptyczną. Watch 2 rozpoznaje przerwy, a po zakończeniu treningu wyświetla podsumowanie w aplikacji i na zegarku. Co więcej, w ciągu dnia smartwatch zliczy wykonane kroki, ale nie liczy pięter. Warto dodać, że przed rozpoczęciem treningu zegarek łączy się z GPS, ale nie informuje, czy połączenie z satelitami zostało pomyślnie nawiązane.
Łącznie wspieranych jest ponad 100 aktywności, ale mniej rozpowszechnione sporty są monitorowane zazwyczaj w mniejszym zakresie: pod kątem stref tętna, spalonych kalorii i czasu.
Funkcje zdrowotne
Smartwatch pozwala monitorować sen, tj. poszczególne jego etapy (głęboki, lekki, REM, czuwanie), a w międzyczasie sprawdzi też częstość oddechów, czy natlenienie krwi. Zauważyłam jednak, że dość mocno zawyża czas snu, głównie przez to, że przed zaśnięciem spędzam trochę czasu z Kindlem, a smartwatch najwyraźniej uznawał ten czas za rozpoczęcie spania. To obszar, nad którym OnePlus musi jeszcze popracować.
Oczywiście na co dzień zmierzy też tętno i ostrzeże, gdy będzie ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, sprawdzi stężenie tlenu we krwi i będzie monitorować stres.
Jak wygląda to w praktyce? W porównaniu z samodzielnym ciśnieniomierzem wskazania zegarka są niemal zbieżne – różnica to 1–2 uderzenia.
Porównałam też wskazania pulsoksymetru z pomiarami wykonanymi przez OnePlus Watch 2 – zazwyczaj smartwatch pokazywał nieco mniejszą wartość.
Funkcje smart
Dzięki Wear OS smartwatch można nazwać pełnoprawnym inteligentnym zegarkiem. Obsługuje aplikacje i tarcze firm trzecich, choć w praktyce w tej ostatniej kwestii najlepiej trzymać się około 100 natywnych tarcz zegarka przygotowanych przez OnePlus. Wykorzystują one bowiem architekturę dwusilnikową, zapewnią więc odpowiednią żywotność baterii. Oprócz wsparcia dla szeregu aplikacji Google mamy też masę aplikacji użytkowych oraz bezbłędnie działających powiadomień z aplikacji.
Dzięki Portfelowi Google istnieje także możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych za pomocą zegarka. To świetna rzecz, choć czasami terminale nie są ustawione w przyjazny dla płacących w ten sposób osób. Samo dodanie karty jest proste, niemniej wymaga też skonfigurowania zabezpieczenia ekranu (PIN lub gest). Należy go wprowadzić zawsze po zdjęciu zegarka z nadgarstka.
Pomimo braku modułu komórkowego (brak wersji LTE, brak wsparcia dla eSIM), OnePlus Watch 2 oferuje pełen zakres funkcji telefonu. Nie będzie urządzeniem samodzielnym, ale w kwestii połączeń, SMS-ów i powiadomień bezproblemowo współpracuje ze smartfonem. Zabrakło co najwyżej funkcji sterowania aplikacją aparatu.
Za pomocą zegarka możliwe jest także słuchanie muzyki. Jeśli jesteście fanami Spotify, to możecie pobrać trochę utworów do wewnętrznej pamięci (32 GB). Albo po prostu zdalnie sterować muzyką na swoim smartfonie.
A jeśli zacznie się wam nudzić, wtedy ze sklepu Google można zainstalować na smartwatchu kilka prostych gierek. Nie, żeby były to tytuły wyższych lotów, ale jako typowy zabijacz czasu sprawdzają się zupełnie dobrze.
Czasy pracy
Jeśli do tej pory używaliście smartwatchów, które domagają się codziennego ładowania, to OnePlus Watch 2 na pewno pozytywnie was zaskoczy. Maksymalnie, przy niezbyt intensywnym korzystaniu (powiadomienia i podstawowe śledzenie tętna i snu), uzyskiwałam na nim 3,5–4 dni pracy. I niemalże zgadza się to z obietnicami producenta, który zapewnia, że zegarek może działać do 100 godzin.
Jeśli odpalicie AoD, zegarek będzie pracował krócej o co najmniej jeden dzień. Czas ten skróci się bardziej, jeśli często będziecie rejestrować treningi i korzystać z GPS-u, a także odbierać na nim wiele połączeń i powiadomień. Na żywotność baterii wpływa też funkcja aktywująca ekran za każdym razem, gdy użytkownik podnosi rękę.
Oczywiście przy 1–2 tygodniowych czasach oferowanych przez smartwatche Huawei albo jeszcze lepszych w hybrydowych modelach Withings (np. ScanWatch 2) lub Garmin (np. Fenix 7 Pro) nie wygląda to imponująco, jednak jak na smartwatch z Wear OS to naprawdę dobry wynik. No i nie zapomnijmy o trybie oszczędzania energii, w którym smartwatch ma rzekomo działać nawet przez 12 dni. Zdezaktywowane są wtedy niektóre funkcje (np. NFC, AoD, asystent Google lub słuchanie muzyki), ale można rejestrować aktywność, monitorować stan zdrowia i otrzymywać powiadomienia.
Ładowanie za pomocą podstawki z zestawu (plastikowy klocek, mocowany magnetycznie z tyłu zegarka) zajmuje około 55–60 minut. Szkoda jednak, że nie ma tu bardziej uniwersalnego sposobu ładowania, np. bezprzewodowe, które sprawdza się zwłaszcza podczas wyjazdów, gdy do ładowania akcesoriów można wykorzystać smartfon. UE ujednoliciła ładowanie smartfonów, zmuszając producentów, wśród nich Apple, do przesiadki na USB-C. Pora, by to samo zadziało się z urządzeniami z kategorii wearables.
Specyfikacja i cena OnePlus Watch 2
Tak przedstawia się specyfikacja recenzowanego zegarka:
PODZESPOŁY | SZCZEGÓŁY |
Budowa | koperta ze stali nierdzewnej, plastik od spodu, pasek z tworzywa, szafirowe szkło 2.5D, obwód nadgarstka 140-210 mm |
System | Wear OS 4 + RTOS |
Ekran | 1,43” AMOLED, jasność do 600 nitów, rozdzielczość 466 x 466 pikseli, 326 PPI, AoD |
Procesory | Snapdragon W5 Gen 1 + BES2700BP |
Pamięć | 2 GB RAM + 32 GB ROM, 4 GB EMMC dla RTOS |
Łączność | BT 5.0, Wi-Fi 5G/2.4G, 802.11 a/b/g/n, NFC |
Nawigacja | Beidou, GPS, Galileo, GLONASS, QZSS (pasma L1+L5) |
Czujniki | akcelerometr, żyroskop, optyczny czujnik tętna, optyczny pulsoksymetr, czujnik geomagnetyczny, czujnik światła, barometr |
Inne | czujnik PPG, działa tylko ze smartfonami z Androidem 8.0 lub wyższym, nie wspiera urządzeń z iOS i Androidem Go, MIL-STD-810H, 5ATM, IP68, portfel Google |
Bateria | 500 mAh, do 100 godzin pracy na baterii w trybie inteligentnym, do 12 dni w trybie oszczędzania energii, ładowanie poprzez adapter magnetyczny |
Wymiary | 47 × 46,6 × 13,65 mm |
Waga | 79 g (z paskiem) |
Użytkownicy mają do wyboru trzy wersje kolorystyczne: Black Steel, Radiant Stell oraz Nordycki niebieski. Zegarek wyceniono na 1499 złotych.
Recenzja OnePlus Watch 2. Podsumowanie i nasza opinia
Producent naprawdę przyłożył się do tego, by nadać smartwatchowi elegancki wygląd, a przy okazji sprawić, aby był on mocny i wytrzymały. Przeszedł on testy wytrzymałości według norm wojskowych i jest odporny na brud, pot i obciążenie towarzyszce aktywnemu stylowi życia.
Przede wszystkim jednak nowy smartwatch bazuje na systemie Google Wear OS w wersji 4.0 – czyli dokładnie na tej samej platformie, co choćby Pixel Watch 2 firmy Google. W praktyce oznacza to, że obsługiwane są wszystkie aplikacje na Androida i można je zintegrować z zegarkiem. Ponadto OnePlus Watch 2 może rejestrować aktywność użytkownika w wielu różnych dyscyplinach sportowych, a czujniki będą monitorować samopoczucie i stan zdrowia, w tym tętno, sen i nasycenie krwi tlenem.
Szkoda jednak, że OnePlus przygotował tylko jeden rozmiar, który bardziej przystosowany jest do męskiego nadgarstka. Dodatkowo Watch 2 nie jest przeznaczony do współpracy ze smartfonami z logo Apple, co zawęża krąg potencjalnie zainteresowanych nim osób. Niemniej jest to bardzo dobry wybór dla fanów Google i osób, które nie lubią ograniczać się do aplikacji dostarczonych przez producenta.
Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę OnePlus. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.