Aplikacja mObywatel z płatnościami kartą oraz z wykorzystaniem Google Pay i Apple Pay? To wcale nie taka odległa przyszłość, ponieważ takie zmiany zapowiedziano podczas konferencji „BGK dla JST” (Bank Gospodarstwa Krajowego dla Jednostek Samorządu Terytorialnego). Wprawdzie nowości w rządowej aplikacji musi przejść jeszcze przez wiele testów, ale od jej wprowadzenia nie dzieli nas już bardzo dużo czasu.
Spis treści
Google Pay w aplikacji mObywatel
Funkcja ePłatności w aplikacji mObywatel dalej jest rozwijana. Warto przypomnieć, że ta pozwala na to, by opłacać podatki od nieruchomości, leśny, rolny czy za gospodarowanie odpadami z poziomu smartfona. W wybranych miastach w Polsce można już z tego korzystać, a formą płatności jest BLIK. Z takiego pilotażowego programu korzysta obecnie około 50 gmin w naszym kraju, ale niebawem dołączyć do niego ma kolejnych 70. Podczas konferencji „BGK dla JST” na temat ePłatności wypowiedział się Hubert Gniadowicz, dyrektor pionu usług cyfrowych w Centralnym Ośrodku Informatyki.
Dzisiaj jest to BLIK. Wkrótce uruchomimy możliwość dokonywania płatności kartami, a prawdopodobnie w przyszłym roku dołączymy obsługę płatności poprzez Apple Pay i Google Pay. Chcemy również znacznie poszerzyć katalog obsługiwanych opłat dla JST. O konkretach jeszcze rozmawiamy, ale na pewno ich liczba wyraźnie wzrośnie.
Hubert Gniadowicz, Centralny Ośrodek Informatyki, PAP
Kiedy płatności Google w aplikacji?
Wygląda na to, że Google Pay oraz Apple Pay zawita do aplikacji w 2025 roku. Wprawdzie data nie padła wprost, ale skoro niebawem ma pojawić się obsługa kart, to najprawdopodobniej te zostaną dodane jeszcze tym roku. To oznaczałoby, że system płatności oferowany przez Google i Apple w rządowej aplikacji dostępny będzie już za kilka, może kilkanaście miesięcy.
Biorąc pod uwagę popularność płatności Google w Polsce, to dobra wiadomość, ale też lepiej, żeby rządowa aplikacja została dobrze przetestowana, zanim funkcja trafi do szerokiego grona odbiorców. Ostatnio zapowiedziano pojawienie się w aplikacji dostępu do Ksiąg Wieczystych, a od jakiegoś czasu z jej pomocą można zastrzec PESEL.
Jeśli masz już dość panujących upałów, pomóż nam poznać preferencje Polaków w zakresie radzenia sobie z nadmiarem gorącej pogody.
Źródło: samorzad.pap.pl Zdjęcie otwierające: GOV / zrzut ekranu
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.