grafika przedstawiająca port CPK widziany od góry

Okęcie lotniskiem dla dronów. Pasażerowie odlecą z Baranowa

2 minuty czytania
Komentarze

Rząd ujawnił nowe plany obejmujące Okęcie i Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Podczas konferencji prasowej 26 czerwca 2024 roku Premier Donald Tusk wraz z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem i jego zastępcą Piotrem Malepszakiem przedstawili zmodyfikowaną wizję tej kluczowej inwestycji.

Duże aktualizacje w sprawie CPK

Grafika koncepcyjna przedstawiająca Centralny Port Komunikacyjny
Fot. CPK / materiały prasowe

Nowa koncepcja CPK zakłada radykalne zmiany w planach dotyczących kolei. Zamiast budowania nowych linii kolejowych od podstaw, projekt przewiduje wykorzystanie istniejącej infrastruktury z minimalnym wywłaszczeniem. Ma to na celu stworzenie sieci kolejowej łączącej wszystkie główne miasta w Polsce, co zmniejszy liczbę osób dotkniętych wywłaszczeniami. Projekt, który połączy Warszawę z Poznaniem i Wrocławiem, umożliwi podróż na tych trasach w czasie nie dłuższym niż 100 minut, przy prędkościach pociągów sięgających 320 km/h.

Drugim filarem nowego CPK jest rozwój regionalnych lotnisk z naciskiem na modernizację portu w Modlinie, który ma stać się centrum tanich linii lotniczych. Rząd zdecydował się również na kontynuację budowy lotniska w Baranowie, jednak z realistycznymi założeniami dotyczącymi przepustowości. Lotnisko to ma obsługiwać 34 miliony pasażerów rocznie, a jego pierwsze samoloty mają wystartować w 2032 roku.

Okęcie w Warszawie czeka modernizacja

Okęcie będzie lotniskiem dla dronów. Samolot Ryanair na lotnisku, pasażerowie wsiadający na pokład.
Fot. Ivan Marc / Shutterstock

Co ciekawe wszystko wskazuje na to, że lotnisko Chopina w Warszawie przejdzie gruntowną modernizację. W ramach nowych planów obiekt ma stać się centrum nowoczesnych technologii, z naciskiem na zastosowanie dronów bezzałogowych do różnych zadań. Modernizacja ta ma na celu przygotowanie Okęcia do roli lotniska przyszłości, które będzie mogło obsługiwać zarówno tradycyjny ruch lotniczy, jak i nowoczesne formy transportu powietrznego.

W kontekście technologicznej innowacji drony bezzałogowe stanowią kluczowy element modernizacji lotniska Okęcie. Plany zakładają wykorzystanie tych sprzętów do zadań logistycznych, monitoringu, a także jako integralnej części systemów bezpieczeństwa. Drony mogą znacząco zwiększyć efektywność operacyjną portu lotniczego, zapewniając szybszy i bardziej precyzyjny transport towarów oraz lepsze zarządzanie ruchem lotniczym.

Okęcie dzięki modernizacji i innowacjom w zakresie dronów bezzałogowych ma szansę stać się liderem w dziedzinie nowoczesnej infrastruktury transportowej. Nowa wizja CPK podkreśla również znaczenie regionalnych lotnisk i integracji kolei, co ma przyczynić się do stworzenia spójnego i efektywnego systemu komunikacyjnego na terenie całego kraju.

Fot. Wikimedia Commons / Adrian Grycuk / CC 3.0

Jeśli tropikalna pogoda w Polsce doskwiera także tobie, podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z upałami!

Źródło: Business Insider. Zdjęcie otwierające: CPK strona internetowa

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw