Ekran telefonu pokazujący aplikację Facebook z dużą ikoną polubienia w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Zablokuj AI na Facebooku i Instagramie. Tak zachowasz prywatność [PORADNIK]

2 minuty czytania
Komentarze

Kiedy tak potężne usługi, jak Facebook lub Instagram są udostępniane za darmo (oczywiście z reklamami), to wiedz, że to TY jesteś produktem. Do tego stopnia, że Meta może karmić sztuczną inteligencję informacjami na TWÓJ temat. Jak się okazuje, istnieje sposób, aby uchronić się przed tą ingerencją w prywatność.

Profil prywatny to ochrona przed AI na Facebooku oraz Instagramie

Aplikacja Instagram na ekranie smartfona na tle rozmytego logotypu Instagram z czerwonym tłem.
Fot. Charles McClintock Wilson / Shutterstock

Bez zbędnych ceregieli, spójrzmy na instrukcję dla każdej z aplikacji firmy Meta. Wbrew pozorom, one nieco się różnią od siebie. Korzystamy z tego, że sztuczna inteligencja obsługuje wyłącznie informacje, które zostały udostępnione przez nas publicznie.

Odcinamy AI od naszego Facebooka

Z poziomu aplikacji mobilnej klikamy ikonę naszego profilu, skąd przechodzimy do sekcji Ustawienia i prywatność oraz Ustawienia.

Otworzy się kolejny panel, gdzie przechodzimy do Ustawienia domyślnej grupy odbiorców. Tam przełączamy z Publiczna na Znajomi lub Niestandardowa, jeśli chcemy jeszcze bardziej ograniczyć widoczność naszego profilu.

Jak ograniczyć działanie AI na Instagramie?

Korzystając z aplikacji Instagram, znów klikamy na ikonę naszego profilu, by następnie przeskoczyć do menu ustawień (trzy poziome kreski w prawym rogu ekranu). Tam odnajdujemy opcję Prywatność konta i zaznaczamy Konto prywatne. W ten sposób upewnimy się, że AI nie będzie mogło procesować naszych zdjęć.

Warto na koniec zapamiętać, że – oczywiście, nie wiemy, jak naprawdę działają modele LLM wewnątrz Meta. Dlatego też najlepszym sposobem na ucieczkę od AI byłoby całkowite usunięcie kont z platform Marka Zuckerberga. Dla wielu osób jest to oczywiście nierealne, dlatego też przynajmniej możecie zabezpieczyć się tak, jak pokazałem to powyżej.

Dotarłeś do końca? Doskonale! Szczególnie że pogoda daje nam się mocno we znaki. Poświęcisz jeszcze 10 sekund na udział w naszej ankiecie? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna, bo pozwoli nam poznać twoje sposoby radzenia sobie z upałami.

Zdjęcie otwierające: Charles McClintock Wilson / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw