Czarny cyfrowy zegarek sportowy marki Garmin na tle podświetlanej klawiatury komputerowej, wyświetlający kierunek oraz wysokość nad poziomem morza.

Garmin pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa i popularne smartwatche

2 minuty czytania
Komentarze

Czy producent popularnych smartwatchów i urządzeń do nawigacji brał udział w zmowie cenowej? Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest to prawdopodobne. Dlatego wobec firmy Garmin prowadzone jest obecnie postępowanie wyjaśniające.

Sprzęt Garmin. Zmowa cenowa. Postępowanie wyjaśniające UOKiK i przeszukania. Kobieta w słuchawkach spogląda na zegarek.
Fot. UOKiK / zrzut ekranu

Zmowa cenowa między Garmin i dystrybutorami?

Prezes UOKiK otrzymał sygnały wskazujące na możliwość zawarcia przez spółkę Garmin Polska antykonkurencyjnego porozumienia z dystrybutorami swoich produktów. Przedsiębiorcy mogli ustalać ceny smartwatchów, urządzeń nawigacyjnych lub innych produktów z portfolio producenta. Urząd przeprowadził analizę, z której wynikało, że ceny sprzętu Garmin w sklepach internetowych były na tym samym lub bardzo podobnym poziomie.

Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko sprecyzowanym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10% obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln złotych.

Podejrzewana zmowa mogła dotyczyć sprzętu Garmin: Smartwatchów, Urządzeń do nawigacji. Mężczyzna w szarej bluzie z kapturem sprawdzający smartwatch. Logo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w prawym górnym rogu.
Fot. UOKiK / zrzut ekranu

Kary mogą być łagodniejsze – wystarczy zgłosić się do UOKiK

Urząd przypomina, że uczestnicy antykonkurencyjnych porozumień mogą uniknąć sankcji dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej.

Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Jeśli masz już dość panujących upałów, pomóż nam poznać preferencje Polaków w zakresie radzenia sobie z nadmiarem gorącej pogody.

Źródło: UOKiK, Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw