Monitor komputera Dell wyświetlający ostrzeżenie o złośliwym pliku na tle tapety systemu Windows.

Popularny w Polsce antywirus zbanowany przez USA. „Stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa”

2 minuty czytania
Komentarze

Choć dziś najlepszym antywirusem dla przeciętnego użytkownika komputera jest wbudowany w system Windows Defender, wiele firm korzysta z dedykowanego oprogramowania, co by zabezpieczać się jeszcze mocniej. Niestety, jedna z marek o mocnej estymie została właśnie zbanowana przez USA. Powodem są jej zbyt mocne połączenia z władzami Federacji Rosyjskiej.

Który antywirus został zbanowany przez władze USA?

Strona internetowa Kaspersky Antywirus z adresem URL i ikoną kłódki.
Fot. Robert Way / Shutterstock

Choć o możliwym banie dla produktów firmy Kaspersky mówiło się już od dwóch miesięcy, dopiero teraz pojawiła się oficjalna decyzja. Jeśli rosyjskiej korporacji nie uda się przezwyciężyć Amerykanów w batalii prawnej, sprzedaż antywirusów i narzędzi chroniących komputery PC zostanie w pełni zakazana na terenie USA.

W praktyce to oznacza, że od 29 września 2024 r., firma nie tylko zaprzestanie sprzedaży na terenie USA. Wstrzymane zostaną również wszystkie aktualizacje dla obecnych użytkowników pakietów Standard, Plus i Premium.

Dlaczego USA podjęło decyzję o banie dla Kaspersky Lab?

Dłoń trzymająca holograficzną ikonę tarczy z kłódką oraz symbole związane z bezpieczeństwem cyfrowym, w tle cyfry binarne.
Fot. krungchingpixs / Shutterstock

Oto co o podjętej decyzji powiedziała Sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych. W dużym skrócie, działanie Kaspersky Lab stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli, według opinii władz kraju.

Rosja pokazała, że ma zdolność – a co więcej, intencję – wykorzystywania rosyjskich firm, takich jak Kaspersky, do zbierania i wykorzystywania osobistych informacji Amerykanów. Właśnie dlatego jesteśmy zmuszeni podjąć taką, a nie inną decyzję.

Gina Raimondo, wypowiedź dla Washington Post

Oczywiście, Kaspersky Lab zaprzecza oskarżeniom we własnym oświadczeniu dla prasy.

Kaspersky nie angażuje się w działania, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu USA. W rzeczywistości firma wniosła znaczący wkład w raportowanie i ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami, które były wymierzone w interesy USA i ich sojuszników. Firma zamierza skorzystać ze wszystkich dostępnych prawnie opcji, aby utrzymać swoje obecne operacje i relacje.

Kaspersky Lab, oświadczenie prasowe

Trudno się przy tym spodziewać, aby Kaspersky miało większe szanse w batalii z władzami USA niż chociażby TikTok, który także ma zostać zbanowany po podpisaniu ustawy przez Joe Bidena 24 kwietnia 2024 r. ByteDance pozwało rząd USA, więc może – jeśli Kaspersky rzeczywiście nie angażuje się w dostarczanie wrażliwych danych Federacji Rosyjskiej – także skierować sprawę do sądu.

Zdjęcie otwierające: Ed Hardie / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw