iPhone z aplikacją ChatGPT na tle flagi Unii Europejskiej.

Fatalne wieści dla posiadaczy iPhone’ów. Polacy i reszta Europy dostaną  gorszą wersję iOS 18

2 minuty czytania
Komentarze

Apple obiecało, że w drugiej połowie 2024 r., użytkownicy iPhone’ów otrzymają dostęp do zupełnie nowego pakietu funkcji opartych o AI. Nazwane dumnie Apple Intelligence nie trafi jednak wszędzie od razu. Mocno opóźniony start usługi czeka wszystkich w Unii Europejskiej, ze względu na jej niekompatybilność z Aktem o rynkach cyfrowych.

Dlaczego iPhone w Europie nie zadziała z Apple Intelligence?

Smartfony iPhone z Apple Intelligence na iOS 18
Fot. Apple / materiały prasowe

Nie przedłużając, oddajmy głos najbardziej zainteresowanym. Oto co powiedział rzecznik prasowy Apple:

Z powodu niepewności regulacyjnych wynikających z Aktu o Rynkach Cyfrowych (DMA), nie wierzymy, że będziemy w stanie udostępnić naszym użytkownikom w UE te trzy funkcje do końca tego roku – iPhone Mirroring, ulepszenia SharePlay Screen Sharing oraz Apple Intelligence.

Szczególnie obawiamy się, że stawiany przez DMA wymóg interoperacyjności może zmusić nas do kompromisów w zakresie integralności naszych produktów w sposób, który zagrażałby prywatności użytkowników i bezpieczeństwu danych. Obecnie współpracujemy z Komisją Europejską, aby znaleźć rozwiązanie, które umożliwi nam dostarczenie tych funkcji naszym klientom w UE bez narażania ich bezpieczeństwa.

Fred Sainz, rzecznik prasowy Apple, wypowiedź dla The Verge

Co oznacza wspomniany wymóg interoperacyjności?

Osoba obsługująca laptopa z funkcją lustrzanego odbicia ekranu iPhone'a; obok stoi stojak z ekranem pokazującym pogodę i kalendarz.
Fot. Apple / materiały prasowe

Wymóg interoperacyjności w praktyce oznacza, że jeśli chciałbym zrobić lepszą aplikację do pokazywania ekranu smartfona na dowolnym komputerze, muszę mieć wgląd do tego, jak iPhone Mirroring działa, by następnie móc wprowadzić do niego własne modyfikacje.

To samo dotyczy funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. Nie mogą one być przywiązane wyłącznie do aplikacji dostarczanych przez Apple, przynajmniej w Unii Europejskiej. Choć firma Tima Cooka taktycznie zasłania się prywatnością i bezpieczeństwem użytkowników.

W praktyce to oznacza, że jeśli planowaliście kupić iPhone 15 Pro lub iPhone 15 Pro Max ze względu na wdrożenie Apple Intelligence, to być może lepiej się wstrzymajcie. Unia Europejska trzyma firmę z Cupertino w szachu, bo i trudno odpuścić rynek potencjalnych 450 mln posiadaczy smartfonów. Należy najpierw z Komisją Europejską porozmawiać o tym, jak można spełnić wymóg interoperacyjności bez jednoczesnych kompromisów w kwestiach prywatności i bezpieczeństwa.

Zdjęcie otwierające: Vitor Miranda / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw