Od 20 czerwca 2024 roku usługa gier w chmurze Amazon Luna jest dostępna w Polsce. Skorzystaliśmy, zrobiliśmy benchmark w grze Assassin’s Creed: Valhalla i wyniki nas pozytywnie zaskoczyły.
Spis treści
Czym jest Amazon Luna?
Amazon Luna to platforma do gier w chmurze, która umożliwia użytkownikom granie w gry wideo na różnych urządzeniach, takich jak komputery, tablety, smartfony i telewizory Smart TV. Gry są uruchamiane na serwerach Amazon, a do użytkownika przesyłany jest strumień obrazu i dźwięku.
Dzięki temu użytkownicy nie muszą posiadać mocnego komputera ani konsoli, aby grać w wymagające gry. Amazon Luna oferuje dwa pakiety subskrypcyjne: Luna Prime (wliczona w subskrypcję Amazon Prime) z ograniczoną biblioteką gier oraz Luna+ (za 39,99 zł miesięcznie) z rozszerzoną biblioteką gier.
Amazon Luna: na jakim sprzęcie zagrasz?
Gry w usłudze Amazon Luna odpalane są na serwerach należących do Amazona. Gracze otrzymują na swoje ekrany jedynie strumień wideo wyrenderowanej zdalnie rozgrywki. Z tego powodu, by grać, niepotrzebny jest sprzęt o wyśrubowanych parametrach.
Zagramy na kilkuletnim laptopie czy nawet na telewizorze z podłączonym przez Bluetooth kontrolerem (dedykowanym, czy używanym na przykład od PlayStation, Xboxa czy uśmierconej jakiś czas temu usługi Google Stadia).
Świetnie sprawdzi się nawet Chromecast 4K podłączony do starego telewizora bez zaawansowanych funkcji smart (choć w tym wypadku wymagane jest samodzielne pobranie aplikacji Luna i jej instalacja – nie znajdziemy jej bowiem w sklepie Play dostępnym na Chromecaście).
W redakcji przez Amazon Luna uruchomiliśmy grę Assassin’s Creed Valhalla. Ten kilkuletni tytuł nadal cieszy się sporą popularnością. Skorzystaliśmy w tym celu z gry kupionej przez Ubi+ – w Lunie stała się dla nas dostępna po sparowaniu kont.
Gra bezproblemowo działała na Chromecaście, a w chwili zalogowania się do usługi na komputerze – obraz z telewizora został przeniesiony na ekran laptopa w jednej chwili, bez konieczności restartowania gry. Znaleźliśmy się dokładnie w tej samej lokalizacji, z tym samym wyposażeniem, co chwilę wcześniej grając na telewizorze.
Na czym Amazon uruchamia gry?
Assassin’s Creed Valhalla ma wbudowany tryb benchmarku, pozwalający przetestować sprzęt, na którym gra jest uruchomiona. Testy przeprowadzone były w darmowej wersji Amazon Luna (dostępnej dla osób, które mają wykupioną usługę Amazon Prime, obejmującą szereg usług giganta, w tym dostęp do VOD Prime Video oraz do darmowych gier oferowanych w ramach Luny). W ten sposób poznaliśmy parametry serwera Amazon obsługującego w naszym wypadku ten tytuł:
- System operacyjny: Windows Server 2016 Datacenter Edition 64-bit
- Procesor: AMD EPYC 7R32
- GPU: NVIDIA A10G
Koniecznie należy tu wspomnieć, że zarówno procesor, jak i karta grafiki nie są urządzeniami konsumenckimi, a przeznaczonymi do zastosowań serwerowych. Z tego powodu trudno by było zestawić pecet wyposażony w te komponenty, chociażby z uwagi na konieczność zastosowania specjalnej płyty głównej.
Poza tym pojedynczy procesor EPYC ma aż 48 rdzeni: to za mało, by na jednym egzemplarzu budować serwer, ale nadal wielokrotnie więcej, niż w powszechnych jednostkach konsumenckich.
Wyniki benchmarku Assassin’s Creed: Valhalla w Amazon Luna
Redakcyjny test przeprowadziliśmy w rozdzielczości Full HD (1920 × 1080) w jakości grafiki na poziomie Ultra.
Średnia liczba klatek na sekundę w pomiarze wyniosła 84 FPS, przy LOW 1% na poziomie 44 klatek, a LOW 0,1% – 35 klatek na sekundę. W trakcie trwającego nieco ponad 70 sekund pomiaru najniższa zanotowana chwilowa liczba klatek wyniosła 32, w szczytowym momencie zaś przetwarzający grę serwer uzyskał 131 FPS.
O interpretację wyników poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta, regularnie testującego wydajność kart graficznych.
Nasz ekspert zauważył także inną ciekawą rzecz:
Benchmark w darmowej wersji Amazon Luna wskazał średnio 84 klatki. W konkurencyjnej usłudze GeForce Now Priority przy abonamencie wynoszącym 54 złote na miesiąc mamy zagwarantowane maksymalnie 60 FPS.
Krzysztof Wilamowski, Android.com.pl
Poniżej możecie zobaczyć grafikę prezentującą wyniki benchmarków Assassins Creed Valhalla przeprowadzonych przez redakcję Guru3D na wielu popularnych kartach graficznych dostępnych na rynku. Jak widać, wyniki uzyskiwane na zdalnych serwerach Amazon Luna trafiłyby do czołówki tego zestawienia.
Na chwilę obecną debiutującą usługę grania w chmurze od Amazona stawia to w bardzo dobrym świetle. Oby tylko z czasem parametry, wydajność, ceny oraz dostępność nie uległy pogorszeniu.
Żródło: Amazon Luna, Guru3D, informacje własne. Zdjęcie otwierające: Amazon / materiały prasowe
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.