Warto uważać na fałszywe wiadomości od Disney+, a raczej od oszustów, którzy próbują wyłudzić nasze dane. Trzeba przyznać im jedno. Wybrali doskonały moment na przygotowanie swojego ataku, ponieważ to właśnie w czerwcu spora część subskrybentów usługi będzie stawała przed wyborem czy dalej chce korzystać ze streamingu.
Spis treści
Fałszywe wiadomości od Disney+
Disney+ zadebiutował w Polsce w czerwcu 2022 roku, a dokładniej 14 czerwca 2022 roku. Wiele osób mogło wtedy wykupić dostęp na rok do streamingu, bo i cena Disney+ była wtedy niższa, niż jest obecnie. I takie coroczne odnawianie subskrypcji jest teraz wykorzystywane przez cyberoszustów. Fałszywe maile od Disney+ są rozsyłane z informacją o tym, że „należy zaktualizować metodę płatności”.
Przed takimi wiadomościami ostrzega NASK, któremu udało się wyłapać takiego maila. Choć wielokrotnie przestrzegaliśmy już przed tym, by bardzo uważnie czytać otrzymane wiadomości i sprawdzać nadawców, część osób może się nabrać. Widzimy wszak logo Disney+ i informację, że coś jest nie tak, więc musimy podjąć działanie. W tym przypadku zostalibyśmy przekierowani na fałszywą stronę serwisu streamingowego, gdzie proszeni jesteśmy o dane logowania. Następnie przekierowywani jesteśmy na kolejną stronę, gdzie wyłudzane są już dane karty płatniczej. W ten sposób można stracić pieniądze, które mamy na koncie.
Dalsza część materiału znajduje się pod wideo
Jak się chronić przed wyłudzeniami?
Przypadek, gdzie wysyłane są fałszywe maile od Disney+, nie jest wcale odosobniony. Cyberoszuści wykorzystują też inne platformy streamingowe czy usługodawców, a scenariusz działania zazwyczaj jest podobny. Coś z naszym kontem jest nie tak i musimy się zalogować, a następnie zapłacić. Pierwsze co powinniśmy zrobić, widząc taką wiadomość, to sprawdzić jej nadawcę. Podejrzanie wyglądający adres to najprawdopodobniej oznaka, że ktoś próbuje nas oszukać.
Nie powinno się również klikać w żadne linki w takich wiadomościach, ani też otwierać załączonych do nich plików. Warto sprawdzać, czy treść jest napisana poprawną polszczyzną i czy w ogóle zawiera polskie znaki. Cyberoszuści liczą na naszą nieuwagę i niestety często mają rację. Ochrona prywatności w sieci, czyli naszych danych, to bardzo ważna rzecz w obecnych czasach. Łatwo bowiem stracić dostęp do sieci społecznościowych, a co gorsza, naszych pieniędzy.
Źródło: NASK / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Muhammad Alimaki / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.