Banknoty polskich złotych na klawiaturze laptopa. Obrazek reprezentuje wysokie zarobki, którymi mogą się pochwalić programiści.
LINKI AFILIACYJNE

Czy programiści powinni płacić wyższe podatki? Oto co sądzą na ten temat Polacy

4 minuty czytania
Komentarze

Podatki to temat, który zawsze budził emocje. I budzić będzie nadal, bo choć usługi publiczne czy infrastrukturę, z której wszyscy korzystamy, trzeba jakoś finansować, to jednak konieczność oddawania części pensji, budzi w wielu z nas poczucie niesprawiedliwości. Są grupy zawodowe, które w kwestiach podatkowych są jednak w pewien sposób uprzywilejowane. Jedną z nich są programiści – i to właśnie o nich redakcja Android.com.pl postanowiła zapytać w niedawno przeprowadzonym badaniu.

Ręce osoby piszącej kod na laptopie, widok na ekrany z kolorowym kodem programistycznym w tle.
Fot. Louiza Houache / Shutterstock

Dobre zarobki programistów a kwestia podatkowa

Popularna w sektorze IT forma zatrudnienia oparta o umowę B2B, pozwala na własnej działalności wybrać stawkę podatkową, w jakiej programista będzie się rozliczał w ramach ryczałtu. Najczęściej jest to 12% lub w wybranych przypadkach zaledwie 8,5%, gdzie w Polsce zdecydowana większość innych zawodów rozlicza się po stawce wyższej. Oczywiście tego typu „ulgi” nie biorą się znikąd – z uwagi na to, że nowoczesna gospodarka potrzebuje takich specjalistów (także w erze AI), poza dobrymi zarobkami, potrzebne są ulgi i benefity, które dodatkowo zachęcą ludzi do kształcenia się w tym zakresie i pozostawania w zawodzie.

Oto jak Polacy postrzegają tego typu praktykę, postanowiliśmy w badaniu zapytać użytkowników, którzy odwiedzają Android.com.pl. Z racji tego, że to najczęściej osoby dobrze rozeznane w świecie nowych technologii, ich pogląd na kwestie podatkowe i programistów jest ciekawym, wartym eksplorowania wątkiem. W badaniu nt. „Czy programiści powinni płacić w Polsce niższe podatki?” udział wzięło blisko 5000 osób, które mogły wybrać jedną z czterech dostępnych odpowiedzi:

  • Tak, stawka 8,5% lub 12% jest sprawiedliwa;
  • Tak, ale powinny być wyższe niż teraz;
  • Nie, powinni płacić tyle samo, co inne zawody;
  • Nie mam zdania.

Wyniki badania na temat tego, jakie podatki powinni płacić programiści

Oto jak prezentują się wyniki, które zbieraliśmy przez kilka ostatnich tygodni.

W badaniu wzięło udział blisko 5000 osób czytających Android.com.pl

Na wykresie przedstawiono odpowiedzi respondentów na pytanie, czy programiści w Polsce powinni płacić niższe podatki. Wyniki są następujące:

  1. Nie, powinni płacić tyle samo, co inne zawody:
    • 68,38% respondentów uważa, że programiści powinni płacić takie same podatki jak przedstawiciele innych zawodów.
  2. Tak, stawka 8,5 lub 12% jest sprawiedliwa:
    • 20,67% respondentów uważa, że sprawiedliwa stawka podatkowa dla programistów to 8,5% lub 12%.
  3. Nie mam zdania:
    • 7,17% respondentów nie ma zdania na ten temat.
  4. Tak, ale powinny być wyższe niż teraz:
    • 3,77% respondentów uważa, że programiści powinni płacić wyższe podatki niż obecnie.

Jak widać, zdecydowana większość respondentów (68,38%) uważa, że programiści powinni płacić takie same podatki jak inne zawody, co sugeruje przekonanie o równości w obciążeniach podatkowych bez względu na profesję. Spora grupa (20,67%) jest zdania, że stawki podatkowe w wysokości 8,5% lub 12% są sprawiedliwe i nie powinny być zmieniane. Tylko niewielka część respondentów (3,77%) uważa, że podatki dla programistów powinny być wyższe niż obecnie, choć nadal niższe niż w przypadku innych zawodów. Wreszcie, niewielka część (7,17%) nie miała zdania na ten temat.

Przekonanie 2/3 respondentów o konieczności podniesienia podatków w branży IT z jednej strony może zaskakiwać, ale z drugiej, da się ją wytłumaczyć chęcią większej równości społecznej. To temat, który regularnie rozgrzewa debatę publiczną i jednocześnie kwestia niemożliwa do rozstrzygnięcia w prosty sposób. Obydwie strony tej dyskusji mają niewątpliwie mocne argumenty… i to, po której stronie barykady się znajdujemy, jest wypadkową przesłanek personalnych i czysto subiektywnych. Jednego „prawidłowego” poglądu w tej sprawie zwyczajnie nie ma… a jeżeli chcielibyście się nim z nami podzielić, ale nie mieliście okazji wziąć udziału w badaniu – gorąco zachęcamy do dyskusji w sekcji komentarzy.

Fot. RomanR/Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw