Elon Musk. Mężczyzna w garniturze, trzymający rękę przy brodzie, siedzący na ciemnym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Elon Musk pochwalił młodego biznesmena za politykę zatrudniania pracowników. „Świetnie!”

4 minuty czytania
Komentarze

Przedsiębiorca Alexandr Wang wypowiedział się publicznie na temat polityki zatrudniania w jego startupie AI – Scale. Jak przyznał, zatrudnia pracowników zgodnie z MEI, a nie DEI. Taki komentarz spodobał się wielu znanym przedsiębiorcom, w tym samemu Elonowi Muskowi. 

Wang podkreślił też, że w jego firmie panuje merytokracja i tak pozostanie. Wyjaśnijmy teraz po kolei, czym są poszczególne skróty.

Zatrudnianie pracowników, a DEI i MEI

Grupa ludzi podczas spotkania biznesowego, siedząca przy stole z laptopem i dokumentami, tablica z wykresami w tle.
Fot. PeopleImages.com – Yuri A / Shutterstock

DEI to popularny w ostatnich latach skrót w świecie korporacji. Oznacza „Diversity, Equity i Inclusion”, czyli różnorodność, równość i inkluzywność. Chodzi o to, aby przy zatrudnianiu kierować się tym, by w firmie znalazły się osoby z różnych kultur, ras, płci, orientacji seksualnej czy innych upodobaniach – aby tworzyć miejsca pracy pełne różnych ludzi i „dla wszystkich”. Takie, gdzie każdy może być sobą i czuć się dobrze.

To oczywiście szlachetne podejście, ale często niektóre firmy zatrudniają osoby niekompetentne tylko dlatego, że ktoś ma dany kolor skóry lub jest pożądanej płci, by odpowiednio wyrównać statystyki w arkuszach kalkulacyjnych działów HR. 

Wang nie ma nic przeciwko DEI, ale powiedział, że przy zatrudnianiu i budowaniu silnej organizacji trzeba kierować się przede wszystkim podejściem MEI. To z kolei skróty od „Merit, Excellence i Intelligence”, co można przetłumaczyć na  „zasługi, doskonałość i inteligencję”. Inaczej mówiąc, najpierw trzeba wykazać, że mamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby pracować w danej firmie – i to jest nadrzędna wartość, jaką kieruje się Wang w swoim startupie.

Nie ma dla niego znaczenia, jakie są preferencje seksualne czy płeć danego człowieka. Jeśli kandydat spełnia wymagania związane z kompetencjami, może pracować w jego firmie. Jednocześnie jeśli po czasie okaże się, że w startupie są np. sami mężczyźni lub tylko osoby czarnoskóre, nie będzie to zmartwieniem dla założyciela startupu.

Przedsiębiorca podkreślił też, że podobne zasady obowiązują w przypadku awansów i podwyżek. Mówi tutaj o merytokracji, co oznacza, że priorytetem jest, aby decyzje dotyczące kariery były podejmowane tak, aby opierały się na obiektywnych kryteriach: wydajności, zdolności, wynikach. Nie zaś na podstawie subiektywnych czynników, takich jak płeć, rasa, polityka firmowa czy inne cechy osobiste niezwiązane stritce z wykonywaną pracą.  „W Scale AI panuje merytokracja i tak pozostanie” – powiedział Alexandr Wang.

Elon Musk pochwalił odwagę Wanga

Mężczyzna pracujący na laptopie przy biurku w nowoczesnym biurze, z papierami i kalkulatorem obok.
Fot. voronaman / Shutterstock

Po ogłoszeniu polityki zatrudniania opartej na zasługach, doskonałności i inteligencji, Wang otrzymał pozytywne komentarze od znanych przedsiębiorców. 

Zatrudniamy tylko najlepszą osobę do pracy, szukamy i wymagamy doskonałości, i bez skrupułów preferujemy ludzi bardzo inteligentnych.

Alexandr Wang, założyciel Scale w dyskusji na X

Elon Musk pochwalił go za to przyjęte podejście. „Świetnie!” – napisał na platformie X szef Tesli i SpaceX. Następnie dołączył jeszcze Garry Tan, prezes i CEO akceleratora startupów Y Combinator, który powiedział: „Dziękuję, że jesteś tutaj światłem nadziei”. 

Palmer Luckey, założyciel Oculus VR i projektant Oculus Rift, podkreśłił, że post Wanga był „mocny i przekonujący”. Natomiast „dobrze powiedziane!” wtrącił Brian Armstrong, CEO giełdy Coinbase. Dodał także: „Oczekuję, że inni pójdą za tym przykładem”.

Wierzymy, że ludzie powinni być oceniani na podstawie ich charakteru, ale też na podstawie ich talentu, umiejętności i etyki pracy

Alexandr Wang, założyciel Scale w dyskusji na X

CEO Scale AI zaznaczył też, że podtrzymywanie merytokracji jest nie tylko dobre dla biznesu, ale także moralnie słuszne.

Scale AI pomaga w sektorze sztucznej inteligencji

Czym tak właściwie zajmuje się firma Wanga? Scale AI pomaga innym firmom wdrażać modele AI, dostarczając pracowników i usługi programistyczne do m.in. trenowania wewnętrznych modeli. Startup wyceniany jest obecnie na 14 mld dolarów i współpracuje m.in. z OpenAI. Pozyskał również kontrakty rządowe. 

Wśród inwestorów wzmacniających rozwój Scale AI znajdziemy m.in. Amazona, Intel Capital, AMD Ventures, ServiceNow czy Tiger Global Management.

Źródło: X. Zdjęcie otwierające: Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw