Logo Adobe na ekranie smartfona, znajdującego się na klawiaturze laptopa.
LINKI AFILIACYJNE

Adobe pozwane przez Departament Sprawiedliwości USA. Poszło o uciążliwe subskrypcje

2 minuty czytania
Komentarze

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pozwał Adobe. Firma miała ukrywać przed klientami istotne informacje związane z warunkami subskrypcji na swoje usługi. Teraz sprawie przyjrzy się sąd.

Pozew dla Adobe za problematyczne subskrypcje

Logo Adobe na tle podświetlanej klawiatury.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

Coraz częściej chcąc korzystać z różnego rodzaju usług, oprogramowania, a nawet fizycznych produktów, wybieramy model subskrypcyjny. Czasami z wyboru i wygody, a czasami dlatego, że dana firma nie daje innej możliwości. Zamiast kupować konkretne produkty i mieć je na własność, płacimy abonament za możliwość korzystania przez określony czas.

Firmy chcąc przyciągnąć klientów posiadających laptopy do 4000 zł i inne, często zapewniają o bardzo łatwej możliwości rezygnacji z subskrypcji. Czasami np. pierwszy miesiąc jest darmowy (choć trzeba podać dane karty płatniczej), a dopiero później są pobierane środki. Niestety zdarza się, że konieczne jest przeklikanie przez wiele stron, by zrezygnować z subskrypcji, a firmy zarabiają na osobach, które przestały korzystać z usług, lecz zapomniały dokonać rezygnacji lub nie chce im się tego robić.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Adobe w działaniach dotyczących subskrypcji miało jednak pójść zdecydowanie za daleko. Z ustaleń amerykańskich instytucji, takich jak Federalna Komisja Handlu, wynika, że firma stosuje kary za zrezygnowanie z subskrypcji przed upływem roku. Informacje o tej regulacji mają być skutecznie ukrywane, przez co klienci mogą być skłaniani do utrzymania niepotrzebnej im subskrypcji, bo w przypadku rezygnacji i tak będą musieli zapłacić.

Lista zarzutów wobec Adobe jest dłuższa

Adobe ma zniechęcać do rezygnowania z subskrypcji również na inne sposoby. Klienci skarżą się na skomplikowany proces anulowania online. Zdaniem części subskrybentów sprawy nie można również łatwo załatwić przez czat lub telefon, bo rozmowy są przerywane, a przy ponownym nawiązaniu połączenia trzeba od początku tłumaczyć powody, z którymi się dzwoni lub pisze do obsługi.

jak sprawdzić punkty karne online
Fot. kamachi / Depositphotos

Departament Sprawiedliwości wniósł sprawę Adobe do sądu. Firma będzie musiała się tłumaczyć ze stosowanych praktyk i niewykluczone, że zostanie zobowiązana do ich zmiany.

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ badamy metody, jakimi Polacy walczą z upalną pogodą.

Źródło: The Verge. Zdjęcie otwierające: photosince / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw