Turbin wiatrowych na polu uprawnym ze zżółkłymi łodygami, na tle błękitnego nieba z pojedynczymi chmurami.

50 mln złotych na program „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Wnioski można składać od poniedziałku

4 minuty czytania
Komentarze

W lutym pisaliśmy o programie „Moja elektrownia wiatrowa”. W jego ramach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 400 mln złotych na dofinansowanie przydomowych mikroelektrowni wiatrowych oraz magazynów energii. Dziś dowiedzieliśmy się, że program ten wystartuje w poniedziałek, 17 czerwca 2024 roku.

Turbina wiatrowa na tle nieba z białymi chmurami.
Fot. Artur Zudin / Unsplash

W poniedziałek rusza „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Informacją o programie podzieliła się Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak na piątkowej konferencji wspólnie z wiceministrem klimatu i środowiska Miłoszem Motyką. W ramach pierwszego naboru na budowę przydomowego wiatraka zarezerwowano 50 mln zł. Nabór w tym etapie potrwa rok – lub do wyczerpania zarezerwowanego budżetu.

Program priorytetowy „Moja Elektrownia Wiatrowa” to oferta wsparcia finansowego skierowana do właścicieli budynków lub lokali mieszkalnych, obejmująca zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej oraz ewentualnie także magazynu energii elektrycznej.
Zastosowanie mikroturbiny wiatrowej i magazynu energii elektrycznej pozwoli efektywnie wykorzystywać wytworzoną energię na własne potrzeby.

Strona programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Całkowity budżet programu to 400 mln złotych, a jego realizacja jest rozciągnięta na lata 2024-2029.

Program jest skierowany do osób fizycznych – właścicieli budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych w takich budynkach – i dotyczy wsparcia finansowego na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej oraz, opcjonalnie, magazynu energii elektrycznej. Jest on uzupełnieniem programów finansowania instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie uzupełnia ofertę NFOŚiGW dla obecnych i przyszłych prosumentów. Szczegóły możecie doczytać na stronie programu.

Strona internetowa programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", oferta dofinansowania dla właścicieli budynków lub lokali mieszkaniowych na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej.
Fot. Moja Elektrownia Wiatrowa / zrzut ekranu

Ministerstwo dodaje, że skorzystanie z tego programu wskazane jest szczególnie tam, gdzie występują korzystne uwarunkowania wiatrowe i zasadność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne nie budzi wątpliwości.

Efektywność produkcji energii z wiatru jest uzależniona od miejsca posadowienia turbin wiatrowych. Najlepsze warunki wietrzności są w północnym pasie kraju. Ponadto dobre warunki dla instalacji wiatrowych panują w województwach kujawsko–pomorskim i łódzkim, na północnym Mazowszu, w środkowej części Lubelszczyzny i na Przedgórzu Sudeckim.

Planując inwestycję, należy wziąć pod uwagę położenie działki, na której planowana jest przydomowa elektrownia wiatrowa. Ważne będą ukształtowanie terenu, wysokość i zwartość zabudowy dookoła inwestycji oraz okoliczne zadrzewienia.

Ile można dostać?

Program obejmuje dwa warianty dopłat. W pierwszym dotyczy dotacji na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej. W tym przypadku można otrzymać dotację w wysokości 50 proc. kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 30 tys. złotych.

Instalacja będzie mogła mieć maksymalnie do 30 metrów wysokości. To ograniczenie wysokości wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z tym rozporządzeniem, instalacje wykorzystujące do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru o całkowitej wysokości do 30 m nie należą do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Warto dodać, że niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę w przypadku fundamentów i konstrukcji masztu elektrowni. Dodała, że osoba zainteresowana taką inwestycją powinna w gminie sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Druga forma dopłat to dofinansowanie na magazyn energii. W tym przypadku wysokość dopłaty może 50 proc. kosztów i jest to maksymalnie 17 tys. złotych. Magazyn energii musi mieć minimum 2 kWh.

Program będzie skierowany do osób fizycznych: właścicieli bądź współwłaścicieli budynku mieszkalnego/lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Ministerstwo wskazuje też, że maksymalna moc mikroinstalacji wiatrowej nie może przekroczyć 20 kW, a łączna moc instalacji z magazynem energii podłączonej do sieci dystrybucyjnej nie może przekroczyć 50 kW.

Kiedy i gdzie można składać wnioski?

W dniu 17 czerwca 2024 roku uruchomiony zostanie nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Moja Elektrownia Wiatrowa” realizowanego ze środków NFOŚiGW zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego.

Pierwszy nabór wniosków w formie dotacji prowadzony jest w trybie ciągłym do dnia 16 czerwca 2025 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji, wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”). 

Warto dodać, że resort pracuje nad dużymi nowelizacjami ustaw, które mają się przyczynić do rozwoju odnawialnych źródeł. Wśród nich jest tzw. ustawa wiatrakowa, liberalizującą dotychczasowe zasady stawiania elektrowni wiatrowych. W ciągu najbliższych tygodni projekt ten może zostać przedstawiony przed Radą Ministrów.

Źródło: Moja Elektrownia Wiatrowa, TVN24, wnp.pl, gov.pl (2). Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw