Dwóch mężczyzn w koszulkach "Zeta Labs" stojących na ulicy.
LINKI AFILIACYJNE

Polacy stworzyli autonomicznego asystenta AI. Siri po polsku już ci nie potrzebne

3 minuty czytania
Komentarze

Użytkownicy Apple narzekają, że na horyzoncie znowu nie widać Siri po polsku, mimo że asystentka AI przejdzie rewolucję w nowym systemie iOS 18. Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, warto rozejrzeć się, co zaproponuje polska firma Zeta Labs, która już zebrała światowych inwestorów do swojego projektu JACE.

Zeta Labs z prawie 12 mln zł budżetu na rozwój

Osoba trzymająca tablet z grafiką przedstawiającą sztuczną inteligencję i powiązane ikony na ciemnym tle.
Fot. Owlie Productions / Shutterstock

Zeta Labs to polska firma technologiczna, która specjalizuje się w opracowywaniu rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji i analityki danych. Startup założony w sierpniu 2023 roku przez Fryderyka Wiatrowskiego i Petera Alberta, opracował autonomicznego agenta AI zdolnego do samodzielnego wykonywania złożonych zadań. Startup zakończył rundę finansowania z kwotą 2,9 mln dol. (ok. 11,6 mln zł).

Jak podaje Rzeczpospolita, pomysł na założenie Zeta Labs zrodził się z obserwacji Alberta, który – prowadząc biznes e-commerce – zauważył, że pracownicy operacyjni spędzają dużo czasu na rutynowych czynnościach biurowych. W celu zwiększenia efektywności pracy wspólnie z Wiatrowskim, którego poznał, pracując w Meta, założyli Zeta Labs.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

JACE – twój autonomiczny agent AI

Pierwszym produktem Zeta Labs jest JACE, autonomiczny agent AI, który potrafi wykonywać skomplikowane zadania w przeglądarce internetowej. Jego działanie opiera się na autorskim modelu AWA-1 (Autonomous Web Agent-1), który umożliwia JACE długotrwałe wykonywanie zadań, eliminując niedoskonałości stron internetowych. JACE udowodnił swoją skuteczność, przeprowadzając użytkowników przez cały proces założenia firmy – od stworzenia biznesplanu po generowanie pierwszego przychodu.

Interfejs aplikacji do rezerwacji Airbnb pokazujący wybór pobytu w Los Angeles w dniach 15.06.2024 - 22.06.2024 dla jednego gościa, całe miejsce, budżet $120 za noc.
Tak ma wyglądać JACE – asystent AI od Zeta Labs. Fot. Zeta Labs / materiały prasowe

Celem Zeta Labs jest umożliwienie modelom AI interakcji z cyfrowym światem. AWA-1 pozwala JACE kontrolować przeglądarkę, dając asystentowi AI cyfrowe odpowiedniki ramion i nóg. Obecne chatboty nie potrafią zarezerwować podróży, opłacić faktury czy stworzyć ogłoszenia o pracę. Z JACE jest to możliwe.

Peter Albert, współzałożyciel Zeta Labs

Jak podaje portal Mam Biznes, runda finansowania pre-seed (jest to początkowy etap pozyskiwania kapitału przez startupy), w której firma pozyskała 2,9 mln dol., była prowadzona przez Daniela Grossa (były Head of AI w Y Combinator) i Nata Friedmana (były CEO GitHub). Wzięły udział również fundusze innych przedsiębiorców, w tym Matiego Staniszewskiego (współzałożyciel ElevenLabs).

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ badamy metody, jakimi Polacy walczą z upalną pogodą.

Źródło: Rzeczpospolita, Mam Biznes, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Zeta Labs / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw