Smartfon wyświetla ekran aplikacji "mObywatel" Ministerstwa Cyfryzacji na tle roślinności.
LINKI AFILIACYJNE

Nowa funkcja w mObywatelu. Oszczędzi ci przeprawy przez biurokratyczny labirynt

3 minuty czytania
Komentarze

Polacy kochają mObywatela, a każda nowa funkcja zawsze jest pozytywnym sygnałem świadczącym o rozwoju aplikacji. Teraz będziemy mogli cieszyć się z kolejnej opcji, która bez wątpienia oszczędzi nam nerwów podczas załatwiania spraw administracyjnych.

Nowa funkcja w mObywatelu – Spis treści

Księgi Wieczyste w mObywatelu

Dłoń trzymająca smartfon z aplikacją mObywatel na ekranie.
Fot. Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Mamy coraz więcej powodów do radości z użytkowania aplikacji mObywatel, która regularnie wzbogacana jest o nowości. Kolejna zmiana dotyczy Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW) – Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że to m.in. na to przeznaczy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Chodzi o projekt „Rozwój i zwiększenie dostępności Rejestrów Sądowych – elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy (eKRS) i Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW)”, opracowany przez Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych. Dzięki niemu możliwa będzie modernizacja oraz rozbudowa dwóch kluczowych systemów – eKRS oraz EKW. Te usługi będą dostępne nie tylko w aplikacji mObywatel, ale również w Portalu Rejestrów Sądowych, który po zakończeniu prac modernizacyjnych zmieni nazwę na Portal Resortu Sprawiedliwości.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dzięki temu projektowi obywatele zyskają łatwiejszy dostęp do informacji i dokumentów sądowych, co znacząco usprawni procesy administracyjne. Planowane zakończenie projektu to 30 czerwca 2026 roku, a całkowity budżet wynosi 15 150 000 zł.

Ręka osoby dotykająca ekranu smartfona, wyświetlającego interfejs aplikacji mobilnej o nazwie "mDowód" z wypływającymi interaktywnymi kartami przedstawiającymi różne opcje cyfrowe.
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Rozwój tych projektów to dobry sygnał dla wszystkich użytkowników mObywatela i dowód na to, że cyfryzacja w Polsce nieustannie postępuje, ułatwiając codzienne formalności i zwiększając dostępność ważnych usług publicznych. W końcu wyciąg z Ksiąg Wieczystych często był problematycznym zadaniem – wie o tym każdy, kto choć raz próbował zdobyć taki dokument.

Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją mObywatel.
Fot. Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Inne nowości w aplikacji

Niedawno w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcomusługa Firma. Dzięki niej można wygodnie zarządzać danymi dotyczącymi swojej działalności gospodarczej oraz informacjami o zarejestrowanej firmie.

Usługa, wprowadzona w maju 2024 roku, umożliwia przedsiębiorcom m.in. przesyłanie danych do faktury do kontrahentów oraz pobieranie zaświadczeń o wpisie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Użytkownik może pobrać zaświadczenie w formacie PDF, udostępnić informacje takie jak NIP czy REGON oraz sprawdzić poprawność danych swojej działalności gospodarczej.

Usługa Firma w aplikacji mObywatel 2.0 to: szybki dostęp do danych prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, wygodne kopiowanie i udostępnianie danych swojej firmy.
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Przyszłe plany rozwoju aplikacji mObywatel obejmują wprowadzenie nowych usług, takich jak prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, legitymacja osoby niepełnosprawnej, podpisywanie dokumentów z eDowodem, płatności kartami, wnioski o dowód osobisty oraz funkcje związane z jakością powietrza. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Centralnym Ośrodkiem Informatyki planuje zakończyć prace nad tymi usługami do trzeciego kwartału tego roku.

Jeśli korzystasz z aplikacji mObywatel, radzimy włączyć lokalizację telefonu, aby łatwo go namierzyć w przypadku kradzieży.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jeśli tropikalna pogoda w Polsce doskwiera także tobie, podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z upałami!

Źródło: gov.pl, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw