Boom na sztuczną inteligencję warto wykorzystywać na swoją korzyść, ale trzeba robić to z głową. Aby zyskać w czasie poszukiwań pracy, nie wystarczy napisać w CV, że umiemy obsługiwać AI w ChatGPT czy Bing. Co i w jaki sposób umieścić w swoim życiorysie zawodowym, jeśli szukamy zatrudnienia w branży IT? Zespół Rekrutacji Centralnego Ośrodka Informatyki przy Ministerstwie Cyfryzacji podzielił się z redakcją Android.com.pl tajnikami udanego procesu tworzenia CV.
Umiejętności związane z AI w CV – Spis treści
Sukces rekrutacji w IT
Tworzenie skutecznego CV jest kluczowe w poszukiwaniu pracy, zwłaszcza w dynamicznie rozwijającej się sektorze IT. Jednym z istotnych aspektów, które mogą wyróżnić kandydatów, jest umiejętność obsługi technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Warto także wiedzieć, od czego zacząć w branży IT, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia.
W jaki sposób najlepiej przedstawić te kompetencje w swoim życiorysie? Zespół Rekrutacji Centralnego Ośrodka Informatyki (COI) przy Ministerstwie Cyfryzacji podzielił się swoimi wskazówkami z redakcją Android.com.pl, oferując cenne porady dotyczące skutecznego przedstawienia umiejętności AI w CV oraz kluczowych elementów, na które zwracają uwagę rekruterzy w tej branży.
Dominika Kobiałka: Wyrażenie „sztuczna inteligencja” stało się poniekąd słowem-workiem. W CV natomiast potrzebne są konkretny i takie informacje będzie cenił rekruter. Jakie umiejętności związane z AI są obecnie najbardziej poszukiwane na rynku pracy w branży IT?
Zespół Rekrutacji IT w COI: Na pewno fundamentem jest umiejętność programowania lub skryptowania w wybranym języku (w przypadku AI najczęściej jest to Python, ale nie tylko). Przydatna jest znajomość bibliotek, takich jak scikit-learn. Oczywiście za tym powinno iść zrozumienie teoretycznych zagadnień z zakresu Machine Learning (ML).
Ostatnio sporą popularność zyskało wykorzystanie modeli typu LLM (ang. Large Language Model – duży model językowy) w przetwarzaniu tekstu. Tutaj umiejętność budowania RAG-ów (ang. Retrieval-Augmented Generation – metoda wzbogacająca prompty) oraz wykorzystanie takich bibliotek jak langchain jest na pewno bardzo przydatne.
Kluczowa jest także sama umiejętność pracy z danymi, korzystanie z baz danych, zasobów chmurowych oraz znajomość bibliotek do manipulacji na nich – np. pandas. Aktualne ogłoszenia związane z tym obszarem znajdują się na naszej stronie internetowej COI, są tam wyszczególnione narzędzia i technologie, których wymagamy.
Wiedza teoretyczna czy praktyczna?
D.K.: Nie da się ukryć, że na rynku jest bardzo dużo szkoleń dotyczących branży IT, więc nowicjusze często zastanawiają się, co wybrać. Jakie kursy i certyfikaty z zakresu AI są najczęściej uznawane przez firmy za wartościowe? W jaki sposób kandydat może najlepiej zaprezentować swoje umiejętności związane z AI w CV – jak to zrobić dobrze ze perspektywy rekrutera?
Zespół Rekrutacji IT w COI: Często dostawcy chmur publicznych (Azure, AWS, GCP) oferują kursy oraz certyfikaty z dziedziny AI z wykorzystaniem ich technologii. Certyfikaty i szkolenia są ciekawym i pożądanym urozmaiceniem w CV. Najlepiej, jeżeli doświadczenie teoretyczne zdobyte na kursie/certyfikacie jest odzwierciedlone w doświadczeniu projektowym, ale nie zawsze tak się zdarza.
Kursy zazwyczaj koncentrują się na umiejętnościach technicznych, ale nie obejmują całych procesów budowania rozwiązań lub produktów AI. Dlatego kluczowe jest, aby kandydaci mogli przedstawić konkretne projekty, nad którymi pracowali oraz rezultaty, które osiągnęli.
Prezentując swoje umiejętności i doświadczenia w ten sposób, kandydat może skutecznie przekonać rekruterów o swojej wartości i gotowości do pracy na stanowisku związanym z AI.
W przypadku rekrutacji na stanowiska niezwiązane z obszarem AI/ML nie szukamy dodatkowych certyfikatów i szkoleń z obszaru sztucznej inteligencji, nie jest to aktualnie wymagane. Jest to obecnie nowy obszar i raczej to systemy, narzędzia, które wykorzystujemy, oferują nam wbudowane opcje wspierające sztuczną inteligencją.
D.K.: Czy doświadczenie w konkretnych projektach AI ma większą wartość niż teoretyczna wiedza?
Zespół Rekrutacji IT w COI: Na pewno jest dużą zaletą, jeżeli umiejętność teoretyczna poparta jest doświadczeniem projektowym. Wiedza teoretyczna jest podstawą, aby rozumieć obszar AI, który w dużej mierze bazuje na statystyce. Natomiast wiedza teoretyczna nie jest w stanie zastąpić doświadczenia projektowego. W CV warto opisywać projekty, na których zdobyłeś/-aś doświadczenie, którym chcesz się pochwalić i uznasz za przydatne w kontekście pozycji, na którą aplikujesz.
Nawet jeśli pozycja, na którą aplikujesz, nie jest z twojego obszaru (np. jesteś specjalistą od przetwarzania obrazów, a aplikujesz do obszaru NLP [programowanie neurolingwistyczne – przyp. red.]), to wtedy dobrze się wykazać szkoleniem z NLP i podkreślać udział w budowaniu produktu AI na wspomnianym przykładzie przetwarzania obrazu. Warto opisywać nie tylko projekt (podczas opisywania projektu, bardzo istotne jest wskazanie wartości biznesowej), ale również rolę, jaką się w nim pełniło – zwłaszcza zadania wychodzące poza development AI, np. kontakt z klientem.
Umiejętności miękkie także są ważne
D.K.: IT to nie tylko tzw. hard skills – ważna jest także różnorodność i doświadczenie z innych branż, co m.in. pokazuje projekt „Nowi MY w IT” prowadzony przez COI. Jakie miękkie umiejętności są ważne w kontekście pracy z technologiami AI?
Zespół Rekrutacji IT w COI: Na pewno umiejętność współpracy z innymi ludźmi i zrozumienie, jakie miejsce zajmuje twoja gałąź pracy w kontekście produktu. Rozwój produktów AI wymaga zaangażowania całego zespołu – nieważne czy zajmujesz się Data Science czy DevOps: bliska współpraca z innymi obszarami jest konieczna. Dodatkowo umiejętność długodystansowego planowania sobie pracy jest bardzo przydatna, szczególnie w kontekście eksperymentów Data Science, gdzie dobry plan i zdefiniowanie odpowiednich metryk jest kluczowe. Bardzo ważne są także:
- Umiejętność rozwiązywania sporów i znajdowania kompromisów w sposób konstruktywny.
- Umiejętność współpracy zespołowej, komunikacja – zwięzła i precyzyjna, rozumienie domeny biznesowej, umiejętność rozplanowania pracy bieżącej i zbudowania planu na osiągnięcie celu długofalowego (np. kamienie milowe z roadmap).
- Umiejętność kreatywnego, krytycznego myślenia.
D.K.: Wiemy już, na czym opierają się dobre praktyki, ale warto także powiedzieć naszym czytelnikom, jakie są najczęstsze błędy, które kandydaci popełniają przy opisywaniu swoich umiejętności związanych z AI w CV?
Zespół Rekrutacji IT w COI: Przede wszystkim warto zaznaczyć, w której umiejętności czujemy się bardziej biegle, a o której mamy tylko wiedzę powierzchowną. Oczywiście powinno to być zgodne z prawdą, bo można się dalej w procesie rekrutacyjnym zetknąć z ich weryfikacją. Dodatkowo warto utrzymywać czytelność poprzez podawanie umiejętności istotnych z punktu widzenia stanowiska. Najlepiej, jeżeli te umiejętności są odzwierciedlone w doświadczeniu projektowym.
D.K.: Bardzo dziękuję za rozmowę.
Zespół Rekrutacji IT w COI: Dziękujemy.
Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: DC Studio / Shutterstcok
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.