Panel słoneczny umieszczony na drewnianej podstawie na białym tle.

Składana fotowoltaika, którą możesz postawić wszędzie. Cena to miłe zaskoczenie

2 minuty czytania
Komentarze

Składana fotowoltaika, która może stanąć w naszym ogródku to dość ciekawe rozwiązanie, które wprowadziła ostatnio francuska firma DualSun. Ich przenośne panele fotowoltaiczne nie są skomplikowane w montażu, można je ze sobą łączyć, a na dodatek ich cena jest zaskakująco niska. Innymi słowy to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby spróbować przygody z fotowoltaiką, a boją się dużych inwestycji.

Składana fotowoltaika od DualSun

składana fotowoltaika - Dwa panele słoneczne zamontowane na drewnianych stojakach.
Fot. DualSun / materiały prasowe

Nie mając odpowiednio dużo miejsca lub też środków na to, by zainstalować na dachu domu fotowoltaikę, można spróbować trochę innego podejścia. To zaprezentowało DualSun ze swoim rozwiązaniem, które zdaje się całkiem praktyczne. Składana fotowoltaika w ich wydaniu może być osobnym urządzeniem do wytwarzania energii odnawialnej, ale też i da się ze sobą takie zestawy łączyć. Podstawowy zestaw DualSun Preasy 420 W został wyceniony na niecałe 680 euro, czyli około 2890 złotych.

Panel słoneczny z zintegrowanym systemem montażowym, widok z przodu i z boku.
Tak wygląda złożony zestaw gotowy do przewożenia. Fot. DualSun / materiały prasowe

Według firmy taki pojedynczy zestaw jest w stanie wygenerować oszczędności na poziomie 200 euro (850 złotych) rocznie, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne panujące we Francji. Zwrot z inwestycji możliwy byłby więc po 4 latach. DualSun Preasy można także zamontować na ścianie budynku, jeżeli ktoś ma na to przestrzeń. Sama podstawa urządzenia wykonana jest już z drewna, a sam sprzęt można rozłożyć i przewozić ze sobą w dowolne miejsce.

Czy to się opłaca?

Boczne zdjęcie pochylonego drewnianego biurka z wbudowanym ekranem dotykowym.
Panele widoczne z boku. Fot. DualSun / materiały prasowe

Według producenta jego składana fotowoltaika w maksymalnej, czyli podwójnej wersji (cena 1300 euro, około 5500 zł), jest w stanie wyprodukować rocznie 1340 kWh energii. Zwrot z takiej inwestycji osiągnięto by w niecałe 4 lata, a w ciągu dziesięciu lat oszczędność miałaby wynieść 4450 euro, czyli prawie 19 000 złotych. Oczywiście mówimy tutaj o warunkach panujących we Francji, więc w Polsce niekoniecznie oszczędności byłby tak duże. Bez przeprowadzenia odpowiednich testów, nie da się więc jasno powiedzieć, czy to konkretne rozwiązanie byłoby w naszym kraju opłacalne. Warto sprawdzić też nietypowe miejsca, gdzie jeszcze można zainstalować fotowoltaikę.

Źródło: Gram w zielone / DualSun. Zdjęcie otwierające: DualSun / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw