Oszustwa związane z fakturami albo innymi rzekomymi płatnościami nie są niczym nowym w świecie internetu, a phishing występuje praktycznie od jego początków. Czym wyróżnia się opisywana kampania? Otóż wiąże się ona z premierą nowych tabletów Apple (nowej generacji modeli iPada Air i iPada Pro) i skierowana jest wobec użytkowników serwisu PayPal. O co w niej chodzi?
Spis treści
Fałszywa faktura z PayPal
Jeden z redaktorów serwisu HotHardware opisał oszustwo, które miał okazję poznać z pierwszej ręki. Przestępcy celują w nim w użytkowników PayPal i przesyłają faktury za rzekomy zakup w sklepie Apple. Ceny odpowiadają kwotom, za które Apple sprzedaje nowe tablety, ale faktury są oczywiście fałszywe. Choć całe oszustwo, nie da się zaprzeczyć, wygląda przekonująco (choć jeszcze wymaga dopracowania, sp. w kwestii zapisu kwoty do zapłaty, w której podwójnie występuje symbol waluty).
Przede wszystkim mail faktycznie pochodzi z serwisu PayPal i zawiera łącze do rzeczywistej faktury w witrynie PayPal. Dzieje się tak dlatego, że każdy może wygenerować fakturę PayPal i wysłać ją na czyjś adres e-mail.
W tym przypadku treść wiadomości sugeruje, że PayPal pomyślnie przetworzył płatność i zamierza pobrać opłatę w wysokości 1299 dolarów. Radzi też użytkownikowi, że jeśli nie autoryzował tej opłaty, powinien zadzwonić do PayPal pod podanym numerem telefonu.
Oszustwo z Apple w tle
Oszuści mają nadzieję, że ofiary zapłacą fakturę – w końcu nakłonienie do wysłania pieniędzy jest głównym celem tego typu oszustw. Jeśli plan A się nie powiedzie, zawsze jest plan B. Tutaj przestępcy liczą, że użytkownicy zadzwonią pod fałszywy numer podany w wiadomości e-mail, próbując dowiedzieć się, skąd wzięło się nieoczekiwane obciążenie – a przy okazji ujawnią dane osobowe lub finansowe.
PayPal ostrzega
Serwis również ostrzega o oszustwach związanych z fakturami w systemie PayPal. Sugeruje użytkownikom, by uważali na wiadomości na fakturach, prośby o pieniądze i sugestie, by zadzwonić pod konkretny numer telefonu, aby rozwiązać „problem” na Twoim koncie.
PayPal opisuje różne formy oszustw związanych z fakturami i żądaniami pieniędzy:
1) Otrzymanie faktury lub prośby o płatność za pośrednictwem systemu PayPal, ale na produkt/usługę, której użytkownik nigdy nie zamawiał. PayPal radzi – nie płać.
2) Otrzymanie faktury lub prośby o płatność za pośrednictwem systemu PayPal, zawierającej prośbę o zadzwonienie pod podany (fałszywy) numer obsługi klienta w nadziei, że uda się uzyskać przez telefon dane osobowe/finansowe użytkownika. Może to wyglądać tak:
3) Otrzymanie e-mailem fałszywej faktury lub prośby o płatność, która wygląda jak prawdziwa wiadomość e-mail PayPal. Może to wyglądać tak:
Serwis radzi, aby nigdy nie klikać żadnych linków ani nie dzwonić na żadne numery telefonów zawarte w podejrzanej wiadomości e-mail.
Aby uniknąć tych oszustw, PayPal radzi, aby nie płacić w przypadku otrzymania podejrzanej faktury lub prośby o płatność, nie dzwonić na żadne numery telefonów podane w nocie na fakturze ani nie otwierać podejrzanych adresów URL, a także nigdy nie wysyłać pieniędzy do portfela kryptowalut wymienionego na fakturze lub wezwaniu do zapłaty.
Źródło: HotHardware, PayPal. Zdjęcie otwierające: Primakov / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.