Z opaskami i smartwatchami Huawei mam do czynienia od dawna. Najbardziej lubię modele z okrągłymi tarczami, które dostępne są w bogatym wyborze rozmiarów, kolorów i wykończeń. Wśród nich są też mniej efektowne, aczkolwiek wcale nie gorzej wyposażone modele z prostokątnymi ekranami (np. mierzący ciśnienie i tętno Huawei Watch D), które do tej pory miały własny charakter. Recenzja Huawei Watch Fit 3 prezentuje podobny, naprawdę udany produkt, który jednak ma mało oryginalny design. Huawei bowiem mocno zainspirował się zegarkami Apple.
Recenzja Huawei Watch Fit 3. Spis treści
Smartwatch, który oferuje świetne czasy pracy, znakomity ekran i dostarcza wszelkich niezbędnych funkcji, których oczekujemy od współczesnego inteligentnego zegarka. Na dodatek sprzedawany jest w atrakcyjnej cenie i bez problemu będzie współpracował zarówno ze smartfonami z systemem Android (od wersji Android 8.0 wzwyż), jak i z iOS (iOS 13.0 lub nowszy).
Jeśli więc macie iPhone’a, ale nie chcecie wydawać pieniędzy na Apple Watch, to Huawei Watch Fit 3 kreuje się na sensowną alternatywę. W końcu mówi się, że kopiowanie jest najwyższą formą uznania…
Zalety
- wygodny, materiałowy pasek
- jakość wykonania i wygoda noszenia
- duży wybór wariantów kolorystycznych do wyboru
- trzy rodzaje pasków
- wielkość, rozdzielczość i jasność ekranu
- pracuje ze smartfonami z Androidem i iOS
- intuicyjny interfejs
- wodoodporność (5 atm)
- pomiar pulsu, saturacji, monitorowanie snu
- wbudowany GPS
- możliwość prowadzenia rozmowy za pomocą zegarka
- automatyczna regulacja podświetlenia
- bardzo dobre czasy pracy
- wewnętrzna pamięć na muzykę
- rozsądna cena
Wady
- mało oryginalny wygląd
- wymaga instalowania dodatkowych aplikacji do działania ze smartfonem
- brak płatności NFC
- brak obsługi eSIM
- ograniczenie co do wyboru pasków (autorski system złącz)
- ograniczony katalog aplikacji, które można zainstalować
- brak ładowania bezprzewodowego
Recenzja Huawei Watch Fit 3. Podsumowanie
Watch Fit 3 jest znakomitym zegarkiem, który bardzo przypomina Apple Watch. Huawei zapewne doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że zostanie posądzony o brak oryginalności, ale jego smartwatch zadziała zarówno ze smartfonami z Androidem, jak i tymi z iOS. No i ma nieprzyzwoicie dużo innych zalet.
Zanim przejdziemy do recenzji, rzućmy okiem na specyfikację najnowszego smartwatcha od Huawei. Watch Fit 3 zadebiutował na polskim rynku 7 maja razem z niesamowicie wyglądającym Huawei Watch 4 Pro Space Edition.
Dostępne funkcje
Recenzja Huawei Watch Fit 3
Ekran
1,82” AMOLED, 480 × 408 pikseli, jasność do 1500 nitów, odświeżanie 60 Hz
Łączność
Bluetooth 5.2, GPS
Kompatybilność
Android (od wersji 8.0);
iOS (od wersji 13)
Bateria
400 mAh, do 10 dni pracy; ładowanie ok. 60 minut
Opakowanie i akcesoria
W sporym, białym pudełku producent umieścił ładnie wyeksponowany zegarek, któremu towarzyszy wyłącznie kabel zakończony magnetycznym złączem ładowania (z dwoma pinami) oraz papierowa instrukcja i gwarancja. I tak naprawdę nic więcej nie jest potrzebne do rozpoczęcia pracy.
Budowa i jakość wykonania
Ekran jest duży (1,8 cala), kolorowy, responsywny i naprawdę jasny (według informacji producenta osiąga do 1500 nitów). Nie miałam problemu, by z niego korzystać w pełnym słońcu. Jego rozdzielczość to 480 x 480 pikseli, więc nawet drobne teksty są tutaj bardzo dobrze widoczne. Ma świetne kolory – w końcu to AMOLED – i bardzo dobre kąty widzenia. Pokrywa go szkło 2,5D.
Ekran otaczają ramki, które nie są do końca symetryczne. Boczne są zauważalnie węższe od górnej i dolnej. Zauważycie to wyłącznie wtedy, gdy ustawicie kolorową tarczę. Jeśli będziecie trzymać się czarnych motywów, nie będzie tego widać.
Po prawej stronie znajduje się obrotowa koronka w czerwonym kolorze – służy do przewijania interfejsu. Niżej znalazł się przycisk funkcyjny, który umożliwia przejście w tryb treningowy. Widoczny jest też otwór mikrofonu.
Z kolei na prawej krawędzi znalazł się głośnik. Od spodu mamy centralnie umieszczone czujniki (optyczny czujnik tętna, czy 9-osiowy czujnik IMU, który obejmuje czujniki akcelerometru, żyroskopu i magnetometru) oraz dwa piny, wskazujące miejsce, na które trafi ładowarka. Całość zamknięta jest w zgrabnej, aluminiowej obudowie.
Ogólnie zegarek jest naprawdę lekki i wygodny. Chwilę po jego założeniu zapominałam o tym, że mam go na nadgarstku. Pochwalić muszę też nylonowy pasek, który zapina się za pomocą rzepów na dowolnie wybranej wysokości. Dzięki temu nie ma najmniejszego problemu, by dopasować go do każdego nadgarstka.
Skóra się pod nim nie poci, a całość jest przyjemna w dotyku. Co najwyżej może się łatwiej brudzić i gorzej będzie go doczyścić w porównaniu z paskiem silikonowym.
Nie ma jendak najmniejszego problemu, aby go wymontować. Wymaga to zaledwie wciśnięcia jednego przycisku. Niestety nie jest to żaden standardowy system, więc z wyborem pasków będziecie ograniczeni do tego, co zaoferuje Huawei.
Trzeba też dodać, że Watch Fit 3 jest zegarkiem, w którym można nawet pływać. Producent podaje tutaj wodoszczelność na poziomie 5 atm. Nie jest jednak rekomendowanie moczenie go w gorącej wodzie.
Huawei Watch Fit 3 w praktyce
Wygląd Huawei Watch Fit 3 nie jest zbyt oryginalny, a wszystko inne w tym smartwatchu pozytywnie nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaił nas chiński producent. Zegarkowe portfolio Huawei od dawna stawiało na bogactwo funkcji, komfort noszenia, świetny ekran oraz bardzo dobrą żywotność baterii. I takimi też cechami może pochwalić się Watch Fit 3.
Parowanie ze smartfonem
Smartwatch sparowałam z jednym z ostatnio recenzowanych modeli firmy Samsung, a konkretnie Galaxy A25 5G. Przebiegło to bez problemów, choć warto zaznaczyć, że z zegarkami Huawei nie zawsze bywa łatwo.
Tutaj często problemy nie wynikają z samej komunikacji i działania Bluetooth, ale oprogramowania. Trzeba zainstalować nie tylko Huawei Zdrowie, ale także pakiet HMS. I to nie ze sklepu Google Play, tylko z App Gallery, autorskiego sklepu Huawei. Nie wiecie, o co chodzi? Już wyjaśniam.
Otóż zdarzało mi się już kilka razy, że smartwatche Huawei, mimo że były widoczne i połączone z poziomu menu Bluetooth, nie chciały się skomunikować z aplikacją Huawei Zdrowie, która jest niezbędna do rozpoczęcia pracy. Podczas próby komunikacji wyskakuje powiadomienie o braku możliwości aktualizacji listy urządzeń albo o tym, że aplikacja nie była w stanie zaktualizować zasobów urządzenia ubieralnego… Co w tym przypadku można zrobić?
Przede wszystkim instalujcie aplikacje nie przez Google Play, tylko przez sklep App Gallery (czasem Huawei umieszcza kody QR do aplikacji na pudełku lub w instrukcji, to również dobre źródło).
Po uruchomieniu sklepu App Gallery pobierzcie z niego Huawei Zdrowie (Huawei Health) oraz pakiet HMS (Huawei Mobile Services). Wymagane jeszcze będzie zarejestrowanie konta Huawei (lub zalogowanie się na istniejące) oraz udzielenie wielu zgód. Jednak gdy raz to przejdziecie i finalnie wszystko, miejmy nadzieję, zadziała – nie trzeba będzie tego więcej powtarzać.
Aplikacja Huawei Zdrowie
Aplikacja Huawei Zdrowie jest niezbędna, aby zarządzać zegarkiem oraz aby weryfikować przesyłane przez niego pomiary. Zacznijmy od części dotyczącej ustawień zegarka – można tutaj wybrać otrzymywane powiadomienia, wgrać do pamięci pliki z muzyką, ustawić częstotliwość monitorowania funkcji zdrowotnych oracz oczywiście zainstalować nowe tarcze.
Druga część to opcje związane z monitorowaniem zdrowia i aktywności, które otrzymujemy w formie graficznej i opisowej. Naprawdę nie ma problemu z interpretacją zarejestrowanych danych.
Korzystanie z zegarka na co dzień
HarmonyOS, który zarządza pracą zegarka, działa płynnie, szybko i bezproblemowo. Nie miałam najmniejszych problemów z poruszaniem się po menu, personalizowaniem urządzenia czy korzystaniem z poszczególnych funkcji. Nie jest to do końca interfejs, który spotkamy w innych modelach smartwatchów chińskiego producenta – jest to bowiem nowy interfejs UX, który dopasowany został do kształtu ekranu urządzenia.
Ma ładniejsze motywy i powiększone czcionki oraz lepiej dopracowane ekrany, które jednym spojrzeniem pozwalają ogarnąć całokształt aktywności. Jest tu masa tarcz do wyboru (w tym animowane, geometryczne kształty lub takie, które można spersonalizować).
Standardowo ruchy palca z poziomu głównego ekranu pozwolą przejść do szybkich ustawień (ruch palca w dół) albo do powiadomień (ruch w górę). Ekran po lewej pokazuje widgety, a przesuwając w prawo, możemy pooglądać poszczególne karty z informacjami dotyczącymi aktywności, pogody, snu itp. Nawet jeśli nie mieliście okazji wcześniej korzystać ze smartwatchów Huawei, szybko się odnajdziecie.
Nie zabrakło też funkcji Always on Display (tj. Ekran zawsze włączony), w której zegarek nie ma do końca wygaszonego ekranu – wyświetla np. tarczę z godziną. I błyskawicznie wybudza się, wyświetlając ekran główny. Wystarczy podnieść nadgarstek.
Zestaw preinstalowanych aplikacji był dla mnie wystarczający, ale jeśli lubicie instalować dodatkowy soft, to HarmonyOS to umożliwia. Jednak zestaw aplikacji nie jest ani zbyt ciekawy, ani zbyt rozbudowany.
Wspomniałam wcześniej o tym, że Huawei Watch Fit 3 działa zarówno ze smartfonami z Androidem, jak i z iPhone’ami. Warto jednak nadmienić, że w przypadku tych pierwszych nie da się skorzystać ze zdalnej migawki, a w przypadku tych drugich braknie możliwości sterowania muzyką i odpowiadania na wiadomości.
Funkcje smart
Smartwatch może też oczywiście odbierać powiadomienia, choć niestety nie odpowiecie na SMS-y czy wiadomości inaczej, niż za pomocą szablonów. Nie ma tu też wsparcia dla eSIM, ale nie oznacza to, że zegarek nie pozwoli na rozmowy.
Dzięki obecności mikrofonu i głośnika Watch Fit 3 może służyć do odbierania połączeń głosowych – wystarczy być w zasięgu Bluetooth smartfona. Mikrofon słabo zbiera dźwięk (rozmówcy zauważali, że brzmię tak, jakbym mówiła z daleka), a głośnik nie zachwyci, ale w awaryjnych sytuacjach prowadzenie rozmowy przez zegarek się przydaje.
Inne aplikacje obejmują minutnik, alarm, latarkę, aplikację pogodową, zdalną migawkę, sterowanie muzyką czy funkcję szukania telefonu.
Bardzo często używałam zegarka do kontrolowania odtwarzania muzyki. Jest to możliwe na dwa sposoby. Po pierwsze sterować można muzyką odtwarzaną na smartfonie, np. z aplikacji Spotify lub odtwarzacza muzyki.
Jest też pamięć wewnętrzna zegarka, na którą można zgrać pliki MP3 i słuchać muzyki bezpośrednio ze smartwatcha. Należy w tym celu wykorzystać aplikację Huawei Zdrowie, która pozwala zgrać pliki do pamięci. Potem wystarczy sparować słuchawki BT (głośnik w zegarku Huawei raczej nie zapewni optymalnego brzmienia) i można rozpocząć trening, nie zabierając ze sobą telefonu.
Funkcje zdrowotne
Raczej nigdy nie miałam problemów z funkcjami związanymi z monitorowaniem parametrów zdrowia w smartwatchach Huawei. W modelu Watch Fit 3 za odczyty tętna odpowiada czujnik wspierany algorytmem TruSeen 5.5, a pomiary zgadzają się z tym, co pokazuje ciśnieniomierz.
Porównałam też pomiary Huawei Watch Fit 3 ze smartwatchem Withings 2, który najczęściej noszę na co dzień. Odczyty tętna były niemal identyczne.
Od czasów Covida zaczęliśmy zwracać większą uwagę na saturację, czyli poziom nasycenia krwi tlenem. I funkcja ta stała się jedną z popularniejszych w smartwatchach i opaskach. Oczywiście nie zabrakło jej w Huawei Watch Fit 3. W porównaniu z samodzielnym pulsoksymetrem pokazuje dokładnie te same dane.
Oprócz tętna i poziomu tlenu w krwi zegarek będzie też rejestrował, analizował i oceniał nasz sen. Udział w tym ma algorytm monitorowania snu TruSleep 4.0, który umożliwia nawet wykrywanie przerw w oddychaniu, co może pomóc w zdiagnozowaniu bezdechu sennego.
Mały rozmiar urządzenia i wygodny pasek sprawiają, że nie przeszkadza podczas snu, a to, co zostanie zarejestrowane, możecie sprawdzić w aplikacji.
Funkcje sportowe
Huawei Watch Fit 3 jest zegarkiem inteligentnym, umożliwiającym śledzenie parametrów zdrowia, ale także urządzeniem dla osób uprawiających sport. Może śledzić ponad 100 trybów aktywności.
Po rozpoczęciu rejestrowania aktywności rozlega się głos informujący o treningu, który co dziesięć minut opowiada o tętnie, albo o pokonanym dystansie. Domyślnie jest włączony, i to głośno. Na szczęście można go wyłączyć, bo niepotrzebnie przyciąga uwagę. No i nie wszyscy w otoczeniu muszą wiedzieć, że moja kondycja nie jest najlepsza.
Podczas aktywności Huawei Watch Fit 3 monitoruje tętno, dystans i czas, rejestruje też przebytą trasę. Urządzenie ma własny GPS, nie potrzebuje więc tutaj smartfonu. Choć początkowo trzeba chwilę zaczekać na połączenie z satelitami, po rozpoczęciu ćwiczenia sygnał był stabilny, a mapowanie trasy dokładne.
Świetną opcją jest to, że nie trzeba przerywać treningu, aby na przykład sprawdzić powiadomienia lub odebrać połączenie głosowe. Wystarczy dwukrotnie wcisnąć obrotową koronkę, aby zmienić ekran, tj. podejrzeć i przełączać się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami. I w ten sam sposób można wrócić do ekranu z rejestrowaną aktywnością.
Czasy pracy
Bateria w Huawei Watch Fit 3 jest świetna. Producent deklaruje nawet 10 dni pracy, ale w praktyce, z włączonym monitorowaniem zdrowia i snu, korzystaniem z funkcji smart oraz bez treningów (tj. bez używania GPS), uzyskiwałam najczęściej 7-8 dni pracy. Co i tak jest znakomitym wynikiem. Jeśli będziecie korzystać z AoD, wtedy czas pracy skróci się do 4 dni.
Naładowanie zegarka zajmuje około godziny. Szkoda jednak, że nie ma tu najbardziej uniwersalnego ładowania bezprzewodowego – trzeba skorzystać z kabla, dołączonego do zestawu.
Specyfikacja i cena Huawei Watch Fit 3
PODZESPOŁY | SZCZEGÓŁY |
Wyświetlacz | 1,82” AMOLED, 480 × 408 pikseli, jasność do 1500 nitów, odświeżanie 60 Hz |
Obudowa | koperta: tworzywo + aluminium pasek: czarny, różowy, zielony, biały (pasek z fluoroelastomeru), perłowa biel (skórzany pasek), szary (pasek z włókien nylonowych) |
Funkcje zdrowotne | monitoring tętna 24/7 monitoring SpO2 24/7 monitoring stresu 24/7 monitoring snu śledzenie oddechu podczas snu monitoring cyklu |
Tryby sportowe | ponad 100 trybów sportowych pierścienie aktywności 2.0 treningi biegowe monitoring kalorii analiza kondycji |
Wytrzymałość | 5 atm |
Łączność | Bluetooth: 5.2 (BR+BLE), 9-osiowy czujnik położenia GPS |
Kompatybilność | współpracuje z telefonami z Androidem oraz iOS |
Bateria | pojemność: 400 mAh, do 10 dni (czas maksymalny), do 7 dni (przy standardowym użytkowaniu), pełne ładowanie: ok. 60 minut |
Wymiary | 43,2 × 36,3 × 9,9 mm |
Waga | ok. 26 g (bez paska) |
Producent przygotował masę wersji kolorystycznych zegarka Watch Fit 3. Na 699 złotych wyceniono wersję szarą (z paskiem nylonowym) oraz różową, białą, czarną i pistacjową, które mają paski z fluoroelastomeru.
Kolor pistacjowy będzie do kupienia tylko na stronie Huawei. Z kolei model w kolorze perłowej bieli ze skórzanym paskiem wyceniono na 799 złotych. Jeśli zdecydujecie się na zakup do 23 czerwca, wtedy będzie on tańszy o 100 złotych (w ramach promocji premierowej).
Jeśli Huawei Watch Fit 3 przypomina wam inny, znacznie droższy smartwatch z logiem nadgryzionego jabłka, to nie jesteście sami. To bardzo ładny zegarek z prostokątną tarczą, ale, powiedzmy to szczerze, chiński producent nie wysilił się zanadto nad jego designem.
To niemalże idealna kopia Apple Watch. Recenzja Huawei Watch Fit 3 nie powstaje w próżni. Porównania są nieuchronne. Jednak Apple’owski zegarek jest dużo droższy.
Nowy smartwatch Huawei warto zestawić z opaską Samsunga, która również niedawno miała premierę na polskim rynku. Jeśli zastanawiacie się, czy lepiej kupić Samsunga Galaxy Fit3 czy Huawei Watch Fit 3, to stawiałabym na Chińczyków. Choć jest to model dwukrotnie droższy, jego możliwości rekompensują różnicę w cenie.
Recenzja Huawei Watch Fit 3. Podsumowanie i nasza opinia
Jeśli podoba się wam Apple Watch, ale macie smartfon z Androidem, to Huawei Watch Fit 3 jest najlepszą alternatywą. Jeśli macie iPhone’a, ale nie chcecie kupować Apple Watch – Huawei Watch Fit 3 będzie optymalnym wyborem.
Jest to bowiem akcesorium, które kompatybilne jest zarówno z Androidem, jak i z iOS. Jest to także znakomity wybór dla osób, które lubią prostokątne ekrany – i z pewnością jeden z najbardziej opłacalnych smartwatchów na rynku.
Huawei Watch Fit 3 to także zegarek, który łatwo dopasować do osobistych preferencji. Do wyboru jest wiele pasków (tekstylny, skórzany i kolorowe paski z elastycznego tworzywa), ale jeszcze więcej tarcz, które można zmieniać jednym dotknięciem ekranu.
Zakres funkcji jest olbrzymi, oprócz monitorowania zdrowia i aktywności możemy też sterować muzyką i odbierać połączenia głosowe. Jest kilka minusów, ale w podsumowaniu Huawei Watch Fit 3 to urządzenie, które warto zarekomendować.
Źródło: Huawei, własne. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl
Produkt na okres testów został udostępniony przez Huawei. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.