Kobieta trzymająca smartfon w terenieleśnym. Brak zasięgu w telefonie nie jest jej straszny.

Brak zasięgu w telefonie przestaje być problemem. Oto jak zadzwonić i pobrać mapy bez łączności

3 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli w kryzysowej sytuacji dopadnie cię brak zasięgu w telefonie, od jakiegoś czasu nie powinno to być problemem. Niestety, dostęp do wspomnianych funkcji zależy od zainstalowanego systemu operacyjnego. iOS pozwala na wykonanie alarmowego SOS bez zasięgu, a Android ułatwia wcześniejsze pobranie map, na wypadek braku dostępu do łącza internetowego. Sprawdźmy, jak skorzystać z każdej z tych funkcji.

Brak zasięgu w telefonie, a wykonanie połączenia alarmowego

iPhone wyświetlający ekran alarmowy z napisem „Zwolnij, aby połączyć się ze służbami ratowniczymi”. Brak zasięgu w telefonie nie jest straszny dla tego smartfona.
Fot. Apple / materiały prasowe

Jeśli korzystacie z iPhone’a 14 lub nowszego, funkcja Alarmowe SOS z wykorzystaniem łącza satelitarnego powinna być dla was dostępna. Pozwala ona połączyć się ze służbami ratunkowymi, gdy brak zasięgu w telefonie dotknie was doraźnie. Warto zaznaczyć, że jest ona dostępna bezpłatnie przez dwa lata po aktywacji iPhone’a 14, iPhone’a 14 Pro, iPhone’a 15 lub iPhone’a 15 Pro.

Warto zaznaczyć, że należy najpierw spróbować wykonać tradycyjne połączenie, by iPhone wyświetlił opcję łączności satelitarnej, poprzez wiadomość SMS do służb ratunkowych. Choć nie jest ona dostępna w Polsce, kupiony w naszym kraju iPhone może z niej skorzystać w USA, Kanadzie, a także kilku państwach europejskich: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Francji.

Co jest miłym dodatkiem, takie połączenie może być też rozpoczęte w razie wykrycia kolizji, jeśli mamy smartfon nie starszy niż iPhone 14. Warto też uzupełnić informacje w karcie medycznej, dzięki czemu pakiet danych zostanie wysłany automatycznie, przy zagrożeniu i próbie satelitarnej. Warto też dodać, że w przypadku systemu Android, funkcja jest dostępna wyłącznie dla smartfonów rodziny Google Pixel 9, tylko w USA. To będzie jedna z nowości w Android 15. Wiele wskazuje też na to, że Samsung także wkrótce odblokuje tę funkcję dla flagowców.

Jak pobrać mapy offline z Google Maps?

Kolaż czterech zrzutów ekranu z aplikacji mapowej pokazujących mapę Warszawy, menu opcji map offline, plac zamkowy w Warszawie oraz menu ustawień konta Google.
Zrzuty ekranu pokazujące jak pobrać mapy offline na urządzeniu z Androidem. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Każdy użytkownik aplikacji Google Maps, jeżeli jest w niej zalogowany, może pobrać na swoje urządzenie wybrany fragment mapy i korzystać z niego w trybie offline, czyli bez dostępu do sieci. To przydatne rozwiązanie, które można wykorzystywać podczas wyjazdów, jeżeli obawiamy się problemów z dostępem do internetu lub jesteśmy za granicą i nie chcemy tracić pakietów danych.

Jak pobrać mapy Google na smarton:

  • Otwórz aplikację Google Maps i zaloguj się na swoje konto;
  • Wyszukaj miejsce, które cię interesuje (np. Warszawa);
  • Kliknij ikonę trzech kropek i wybierz opcję Pobierz mapę offline;
  • Zapisaną mapę offline znajdziesz na swoim koncie w Google Maps.

Brak zasięgu w telefonie to sytuacja, gdy z takich map offline możemy korzystać jak z nawigacji, ale oczywiście nie będą działały tutaj funkcje wskazujące np. rozkłady jazdy pociągów, ponieważ potrzebne jest do nich połączenie z siecią. Niemniej dostęp do mapy offline może być kluczowy w kryzysowej sytuacji tak jak funkcja satelitarnego połączenia SOS.


Uwielbiasz zakupy online i korzystasz z aplikacji zakupowych? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!


Smartfon z wyświetloną mapą Google Maps i współrzędnymi GPS, w tle liście drzew.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Źródło: Pinunikaweb / Google / opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Fot. PeterPike / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw