Każdy z nas chce jak najlepiej radzić sobie z narzędziami codziennego użytku. W związku z tym postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, które ukryte funkcje Gmail są najlepsze. Okazuje się, że w tym przypadku trudno wybrać tylko i wyłącznie jeden trik.
Ukryte funkcje Gmail. TOP 10 tricków – Spis treści
Ukryte funkcje Gmail, o których nigdy nie słyszałeś
W dzisiejszym świecie komunikacja cyfrowa odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu. Nie dziwi nas więc, że Gmail stał się nieodłącznym narzędziem dla milionów użytkowników na całym globie. Mimo że większość z nas korzysta z tego popularnego klienta poczty elektronicznej na co dzień, niewielu zdaje sobie sprawę z pełni jego możliwości.
Ukryte funkcje Gmail, choć często niedostrzegane, mogą znacząco ułatwić zarządzanie skrzynką odbiorczą, przyspieszyć pracę oraz zwiększyć naszą efektywność. Warto zatem poznać te triki, które mogą odmienić sposób, w jaki korzystamy z poczty elektronicznej. W tym artykule przyjrzymy się najciekawszym i najbardziej przydatnym z nich, które każdy użytkownik Gmaila powinien mieć w swoim arsenale. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto przypomnieć o kilku podstawowych rzeczach…
Co to Gmail – zacznijmy od początku
Gmail to jedna z najpopularniejszych na świecie usług poczty elektronicznej, stworzona i zarządzana przez firmę Google. Uruchomiona w 2004 roku, szybko zyskała uznanie dzięki swoim innowacyjnym funkcjom, takim jak duża przestrzeń dyskowa, możliwość wyszukiwania wiadomości oraz wyjątkowy interfejs użytkownika, który wprowadził pojęcie wątków – grupowania wiadomości według konwersacji.
Gmail, dostępny zarówno jako aplikacja webowa, jak i mobilna, pozwala użytkownikom na łatwe zarządzanie pocztą elektroniczną z dowolnego miejsca na świecie, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących niezawodnego narzędzia do komunikacji online.
Cóż, skoro wszystko jest jasne czas przejść do meritum. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu trików, które potwierdzają, że ukryte funkcje Gmail w świetny sposób mogą pozwolić wam na nowo poznać możliwości narzędzia od Google’a.
10 ukrytych funkcji Gmail
1. Jak cofnąć maila Gmail
Pośpiech nie zawsze jest wskazany, ale chyba wszyscy dobrze wiemy, że czasem w natłoku zajęć zbyt szybko wyślemy jakąś wiadomość. W kilka sekund po wysłaniu przypominamy sobie, że zapomnieliśmy dodać załącznika (o tym jeszcze poniżej), zrobiliśmy literówkę czy po prostu chcemy coś do wiadomości dopisać. Gmail na szczęście ma możliwość cofnięcia wysłanej wiadomości.
Funkcja dostępna jest w zakładce Ogólne, gdzie wybieramy Cofnij wysłanie. Do wyboru mamy 5, 10, 20 lub nawet 30 sekund. Automatycznie zaznaczona jest opcja z 5 sekundami, ale dobrze mieć więcej czasu na reakcję. Po wysłaniu wiadomości na ekranie będzie pojawiać się informacja, że wiadomość została wysłana, ale też, że możemy ją podejrzeć lub właśnie cofnąć. Przydatna rzecz.
2. Odłóż wiadomość na później
Kolejna mniej znana funkcja dotyczy odkładania wiadomości na później. Czasem jest bowiem tak, że niektóre wiadomości nie są dla nas priorytetem, ale mimo wszystko chcemy o nich pamiętać. Najprostszym rozwiązaniem będzie ich ukrycie w skrzynce odbiorczej na określony czas. Przy wiadomości należy kliknąć ikonę z zegarem (Odłóż), a tam wybrać interesujący nas termin. Możemy też sami zadecydować, kiedy dokładnie wiadomość do nas wrócić. Po wybraniu daty i godziny, e-mail „znika” i pojawi się w wybranym terminie w naszej skrzynce pocztowej.
3. Ukrywanie obrazów zewnętrznych
Jeżeli mamy kiepską jakość połączenia internetowego lub nie chcemy, by nasze wiadomości wyświetlały materiały multimedialne i zdjęcia, powinniśmy w ustawieniach zaznaczyć opcję ukrywania obrazów zewnętrznych. Za każdym razem, kiedy dostaniemy wiadomość zawierającą zdjęcia, Gmail będzie nas pytał, czy chcemy je wyświetlić. Ważna informacja jest taka, że włączenie takiego ukrywania sprawi, że nie będziemy mogli odpowiadać z poziomu e-maila np. na spotkania w kalendarzu.
4. Korzystanie z poczty offline
Z poczty Google można korzystać także w momencie, kiedy nie mamy aktywnego połączenia z internetem. Oczywiście w takiej sytuacji nie będziemy widzieć nowych wiadomości, ale możemy przeglądać starsze i wysyłać e-maile. Te trafią do Skrzynki nadawczej, a zostaną wysłane w momencie, kiedy połączymy się z siecią. Dane z poczty przechowywane są wtedy na naszym komputerze, więc dla bezpieczeństwa najlepiej zaznaczyć opcję, by usunąć je w momencie zakończenia pracy. To może wydłużyć czas synchronizacji, ale za to zwiększa bezpieczeństwo. Opcja Offline jest zazwyczaj wyłączona, a znajdziemy ją w Ustawieniach prawie na samym ich końcu.
5. Tryb poufny i dodatkowe zabezpieczenie
Skoro już poruszyliśmy temat bezpieczeństwa, to bardzo ciekawą funkcją Gmail jest Tryb poufny. Klikając ikonę z kłódką, którą mamy na dole nowej wiadomości, będziemy mogli ustalić czas, kiedy naszej wiadomości odbiorca nie będzie mógł wydrukować, kopiować ani przesyłać dalej. Możemy ustalić, by taka wiadomość była zabezpieczona przez aż 5 lat, ale i dodać opcję, że do jej odczytu potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja z wykorzystaniem kodu SMS przesyłanego przez Google. Tutaj oczywiście musimy znać numer telefonu osoby, do której wysyłamy wiadomość.
6. Etykiety sposobem na porządek w poczcie
Duża liczba wiadomość potrafi czasem przytłoczyć, a szczególnie, kiedy każda z nich jest ważna. Dobrym pomysłem jest więc korzystanie z funkcji Etykiet. Tworzymy w ten sposób podkategorię, która pozwoli nam lepiej zapanować nad wiadomościami. Naszą etykietę dodajemy potem do otrzymanego e-maila, zaznaczając go i wybierając z górnego paska odpowiednią ikonę.
Może wydawać się to dość oczywistą funkcją, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele ułatwia takie etykietowanie otrzymanych treści. Po lewej stronie naszej poczty będziemy mieli od razu też bezpośredni dostęp do wiadomości oznaczonych konkretną etykietą.
7. Powiadomienia na pulpicie
Jeżeli nie lubimy odrywać się od zajęć, a chcemy mieć podgląd przychodzących do nas wiadomości, dobrze włączyć funkcję Powiadomienia na pulpicie. Znajdziemy ją w ustawieniach ogólnych, gdzie zaznaczamy po prostu interesującą nas opcję. W ten sposób informacja o tym, że dostaliśmy nową wiadomość, wyskoczy nam w formie powiadomienia na pulpicie, a my nie będziemy musieli przełączać na przeglądarkę. To spora oszczędność czasu.
8. Ponaglenia: Gmail podpowie, na które wiadomości powinniśmy odpisać
Chyba nikt nie lubi, kiedy o czymś mu się przypomina. Jednak zdarza się czasem tak, że niektóre rzeczy nam po prostu umykają. Funkcja w Gmailu pozwala na to, by o takich wiadomościach jednak nie zapomnieć. Takie wiadomości, na które nie odpisaliśmy czy też zwyczajnie o nich zapomnieliśmy, będą pojawiać się na samej górze skrzynki odbiorczej. Warto taką funkcjonalność włączyć, jeżeli do tej pory z niej nie korzystaliście.
9. Najpierw nieprzeczytane
Osoby, które otrzymują dużo wiadomości, mogą mieć później spory problem z dotarciem do tych nieprzeczytanych. Można to sobie w bardzo prosty sposób ułatwić. Wystarczy w Ustawieniach przejść na zakładkę Odebrane, a tam wybrać opcję Najpierw nieprzeczytane. To sprawi, że wszystkie nieprzeczytane przez nas wiadomości, nawet te bardzo stare, będą wyświetlać się w skrzynce odbiorczej jako pierwsze.
10. Zaawansowane wyszukiwanie wiadomości
Korzystanie z wyszukiwania w Gmailu nie jest trudne, ale wyniki nie zawsze potrafią być satysfakcjonujące. Dobrze więc wiedzieć, jak można to sobie ułatwić, a tym samym otrzymywać lepsze wyniki. Otóż wystarczy kliknąć ikonę z suwakami, znajdującą się na górze okna wyszukiwarki, by otrzymać dostęp do zaawansowanych opcji. Możemy tam skorzystać odpowiednich filtrów, a także lepiej dobierać słowa kluczowe. I tutaj otrzymujemy już znacznie lepsze efekty, niż po prostu wpisując interesującą nas frazę.
Jak znaleźć stare maile w Gmail?
Jak sami widzicie, ukryte funkcje Gmail to niekończąca się kopalnia ciekawych trików ułatwiających życie. Jeśli jednak macie poczucie niedosytu, na sam koniec postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jak znaleźć stare maile w Gmailu. Okazuje się bowiem, że jest to zadanie, z którym problem ma całkiem sporo osób.
Aby znaleźć archiwalne wiadomości, możecie skorzystać z kilku prostych metod. Oto one:
- Wyszukiwarka Gmail – użyj paska wyszukiwania znajdującego się na górze strony. Możesz wpisać tam słowa kluczowe związane z poszukiwaną wiadomością (np. nazwisko nadawcy, temat maila, czy specyficzne słowa zawarte w treści).
- Filtry wyszukiwania – wpisz w pasku wyszukiwania bardziej precyzyjne polecenia, np.:
- „before:” aby znaleźć maile sprzed określonej daty, np.
before:2022/01/01
. - „after:” aby znaleźć maile wysłane po danej dacie, np.
after:2021/01/01
. - „older_than:” i „newer_than:” aby znaleźć maile starsze lub nowsze od określonego okresu czasu, np.
older_than:2y
(starsze niż 2 lata).
- „before:” aby znaleźć maile sprzed określonej daty, np.
- Przeglądanie etykiet i folderów – jeśli organizujesz swoją pocztę przy użyciu etykiet lub folderów, możesz tam poszukać starych wiadomości. Szczególnie przydatne są foldery Wszystkie oraz Kosz, jeśli nie jesteś pewien, gdzie wiadomość mogła trafić.
Zakupy w sieci? Tylko z odpowiednią apką! To nieoceniona pomoc dla każdego. Jeśli z niej korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!
Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Pinky En Pe / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.