Panele słoneczne zamontowane na dachu domu jednorodzinnego otoczonego drzewami.
LINKI AFILIACYJNE

Żywotność paneli fotowoltaicznych. Eksperci sprawdzili, jak długo mogą służyć w instalacji

Szymon BalińskiKrzysztof Wilamowski
2 autorów
4 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika w Polsce budzi skrajne emocje. Żywotność paneli fotowoltaicznych od lat była orężem w rękach przeciwników tej kategorii odnawialnych źródeł energii (OZE). Eksperyment polskich naukowców z 15-letnimi panelami przedstawia zaskakujące odkrycie.

Według badania fotowoltaika nie starzeje się tak szybko, jak wskazują to opracowania książkowe. Przykład dwóch instalacji w Niemczech jest tu niezbitym dowodem, pomagającym odkryć przyczyny i tempo starzenia się instalacji fotowoltaicznych w różnych zakątkach Europy i całego świata.

Czym jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Zbliżenie na panele słoneczne.
Fot. Arkadiusz Komski / Shutterstock

Żywotność paneli fotowoltaicznych to okres, w którym urządzenia te są w stanie wydajnie produkować energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Standardowy czas eksploatacji paneli fotowoltaicznych wynosi od 25 do 30 lat. Jednakże ich efektywność może się stopniowo zmniejszać wraz z upływem czasu.

Większość producentów zapewnia gwarancję na wydajność paneli na poziomie 80 do 90% przez okres 25 lat. To oznacza, że po tym czasie panele mogą generować nieco mniej energii, ale nadal będą funkcjonować.

Ile lat wytrzymuje fotowoltaika? Z pewnością więcej niż 15!

Badania opublikowane przez Piotra Olczaka z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk dotyczyły analizy dwóch 15-letnich instalacji w Niemczech, znajdujących się dokładnie w Sinsheim.

  • większej – łącznie 37,8 kW, 252 moduły Suntech po 150 W;
  • mniejszej łącznie 18,48 kW, 112 moduły fotowoltaiczne po 165 W.

Badanie zaznacza, że w swojej aktywności na lata 2004–2021 instalacje wytworzyły łącznie 958 MWh prądu. Degradacja z roku na rok wyglądała w taki sposób, że większa instalacja traciła 0,11% swojej wydajności, a mniejsza 0,20%.

Sinsheim, miejscowość gdzie Polscy naukowcy badali, ile lat wytrzymuje fotowoltaika. Znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech. Fot. Sven Muller / Mapy Google

Całościowa degradacja jest większa, ale tylko nieznacznie

Kiedy mówimy o degradacji paneli w ciągu 15 lat, ta wynosi dalej niewiele. Instalacja o większej mocy (37,8 kW) straciła 1,9% wydajności (16 lat eksploatacji), podczas gdy ta mniejsza (18,48 kW), 2,9% (15 lat eksploatacji). Tu warto też przypomnieć, co Piotr Olczak powiedział redakcji Gram w Zielone na temat przyczyn degradacji paneli fotowoltaicznych w środkowo–europejskich warunkach klimatycznych.

Na degradację modułów fotowoltaicznych w naszych warunkach klimatycznych mają wpływ głównie temperatura i wilgotność powietrza. Wysokie wartości temperatury często idą w parze z wysokimi wartościami napromieniowania – co można obserwować w krajach południowych, takich jak Włochy czy Grecja, jak również w miesiącach letnich w Polsce. 

Porównując warunki klimatyczne Polski z innymi krajami, warto nadmienić, że w klimacie nadmorskim (wpływ korozji), jak i w pustynnym panele PV szybciej ulegają degradacji niż w tych panujących na naszych szerokościach geograficznych. Przy czym w tym drugim wypadku produkcja energii przez panele PV w całym cyklu życia jest stosunkowo wysoka w porównaniu np. z możliwościami produkcji energii w krajach takich jak Polska.

Piotr Olczak, wypowiedź dla redakcji Gram w Zielone, artykuł „Ile wiemy o degradacji paneli fotowoltaicznych?”,

Warto jednak pamiętać, że mowa o panelach produkowanych przed 2004 rokiem. Nie mamy pojęcia, ile lat wytrzymuje fotowoltaika po omawianym przez naukowców okresie. Tego dowiemy się za kolejne 15 lat, gdy badania zostaną ponownie przeprowadzone, najpewniej przez inny zespół naukowców.

Jak zwiększyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Panele słoneczne na dachu ceglanego domu otoczone zielenią.
Fot. PantherMediaSeller / Deositphotos

Ważnym czynnikiem wpływającym na żywotność paneli fotowoltaicznych są warunki atmosferyczne, w jakich są eksploatowane. Na to użytkownik niestety nie ma wpływu. Choć panele fotowoltaiczne są urządzeniami stosunkowo bezobsługowymi, regularna konserwacja i serwisowanie mogą znacznie zwiększyć ich trwałość.

Osadzający się na panelach kurz, brud, liście czy inne zanieczyszczenia mogą obniżać efektywność konwersji światła na energię elektryczną. To w dłuższym okresie może prowadzić do szybszego zużycia ogniw. Regularne czyszczenie paneli jest więc nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne, aby utrzymać dobrą żywotność paneli fotowoltaicznych.

Warto również regularnie sprawdzać stan połączeń elektrycznych oraz konstrukcji nośnej paneli, aby wykryć i naprawić ewentualne uszkodzenia, zanim te przerodzą się w poważniejsze problemy. Takie przeglądy powinny być przeprowadzane przez profesjonalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i narzędzia do oceny stanu technicznego instalacji fotowoltaicznej. Wczesne wykrycie potencjalnych usterek pozwala na ich szybkie usunięcie, co może znacząco wpłynąć na przedłużenie żywotności całego systemu.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Tyler Onove / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw