Policjant drogówki mierzący prędkość, w tyle screenshoty z aplikacji TaPo24
LINKI AFILIACYJNE

Zainstalowałem aplikację TaPo24. Jeżeli jeździcie autem – też powinniście to zrobić

5 minut czytania
Komentarze

Standardy ostatnich miesięcy przyzwyczaiły nas do tego, że mając do dyspozycji tylko i wyłącznie smartfon możemy wcielić się w niemalże każdą rolę. Zasługa w tym nie tylko sztucznej inteligencji, ale również wytrwałych deweloperów, którzy tworzą aplikacje pokroju TaPo24. To właśnie to narzędzie pozwoli każdemu kierowcy wejść w buty policjanta drogówki. I w ten sposób podczas potencjalnej kontroli drogowej – sporo zyskać.

TaPo24 – przegląd aplikacji. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Logo aplikacji TaPo24

TaPo24 to aplikacja mobilna, która zyskuje na popularności wśród kierowców i pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w Polsce. Co ważne, przydatne narzędzie zostało stworzone z myślą o ułatwieniu codziennych czynności na drodze, oferując różne funkcje, w tym aktualny taryfikator mandatów. Oczywiście w domyśle TaPo24 ma być skierowane do policjantów, jednak w praktyce z jego możliwości chętnie korzystają także kierowcy.

Główną funkcją aplikacji jest właśnie taryfikator, który ma na celu ułatwienie zrozumienia i zastosowania różnych przepisów drogowych w praktyce. Co ciekawe planowane są również dodatkowe opcje, które będą wykorzystywane w codziennych czynnościach „na drodze”.

https://www.facebook.com/TaPo24/posts/pfbid022Recpu7vTkvAvhEnNLpzd3Vh177N9p5JGNs1ABT9iXtHU992i3mbtugBcGHV4FWsl

Zobacz też: mObywatel pokazał, że Polska nie jest gotowa na e-wybory. A szkoda, bo nie musiałbym stać 3 godzin w kolejce

Aplikację stworzyli st. sierż. Jakub Drzymała, który jest project managerem i front-end developerem oraz sierż. szt. Damian Wieszołek, specjalista ds. mediów społecznościowych i zarządzania danymi. Projekt zdobywa wsparcie finansowe za pośrednictwem platformy Patronite, gdzie użytkownicy mogą zadeklarować różne poziomy datków, a w zamian otrzymują konkretne formy podziękowań i korzyści.

Być może najważniejszym punktem tej historii jest to, że pomysł na aplikację TaPo24 narodził się w głowie policjantów ze Śląska, gdy ci zauważyli, że wiele przepisów, które znali na pamięć, uległo zmianie. W związku z tym postanowili działać i stworzyć narzędzie, które ułatwi życie nie tylko im, ale i innym policjantom, a jak się okazuje – także kierowcom. Jak jednak TaPo24 sprawuje się w praktyce?

Jak korzystać z TaPo24

Odwiedzając aplikację mobilną TaPo24 w pierwszej kolejności przywita nas dosyć surowa i prosta budowa aplikacji. Do swojej dyspozycji otrzymujemy cztery główne zakładki: Taryfikator, Droga, Przepisy oraz Pomoce.

W przypadku tego pierwszego możemy dowolnie przeglądać interesujące nas przekroczenia oraz analizować ich konsekwencje w postaci kwoty mandatu i punktów karnych. Dla przykładu, jeśli zainteresuje was to, jak może zakończyć się „zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni, pasa ruchu”, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kluczowe słowo (w tym przypadku „zajmowanie”), a aplikacja wyświetli powiązane z nim przewinienia.

Wówczas dowiemy się, że przytoczone wyżej przekroczenie może zakończyć się mandatem w wysokości 150 złotych, sześcioma punktami karnymi, a kod czynu to H24. Co więcej, po kliknięciu opisu sytuacji w aplikacji wyświetli nam się jego klasyfikacja prawna.

Taryfikator to bez wątpienia najważniejsza opcja w TaPo24, jednak do swojej dyspozycji otrzymujemy także kilka innych funkcji. W przypadku zakładki „Droga” możemy przejrzeć znaki drogowe, kategorie prawa jazdy, informacje o oświetleniu pojazdu czy kodach usterek. W skrócie – znajdziemy tutaj małe kompendium wiedzy wyciągnięte wprost z książek, które dostaje się na kursie prawa jazdy.

Trzecia zakładka, czyli „Przepisy” na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom prawa. Tutaj twórcy aplikacji wgrali bowiem linki do najważniejszych ustaw i rozporządzeń związanych z ruchem drogowym. Oznacza to, że po kliknięciu opcji „Prawo o ruchu drogowym” wyświetli się nam, blisko trzystustronicowy dokument w formie PDF-u.

Na sam koniec zostają nam „Pomoce”, które w zasadzie można traktować bardziej jako zakładkę „Cała reszta”. Tutaj umieszczono bowiem link do profilu na platformie Patronite, zestawienie polskich kodów pocztowych, sklep ze specjalistycznym sprzętem dla mundurowych czy przelicznik miligramów na promile.

Co z kolei o aplikacji uważają jej użytkownicy? Cóż, wciąż jest ona dosyć świeża, jednak bez dwóch zdań pomimo graficznej prostoty przypadła ona do gustu kierowcom, korzystającym z naszych dróg.

Uważam, że każdy kierowca powinien się zapoznać z tą aplikacją. Ma świeże informacje o tym co powinien znać każdy z prowadzących, Polecam.

Opinia użytkownika o aplikacji

Przydatna dla wszystkich, którzy korzystają z naszych dróg.

Opinia użytkownika o aplikacji

Tymczasem na platformie Patronite twórców aplikacji wspiera dwanaście osób, które łącznie w ciągu miesiąca przelewają im 240 złotych. Być może wraz z popularyzacją TaPo24 kwota zacznie się zwiększać.

Test aplikacji TaPo24 – podsumowanie moich wrażeń

Jak korzystać z TaPo24?

Cóż, TaPo24 bez dwóch zdań ma jeszcze sporo przestrzeni do poprawy, jednak pobranie tej aplikacji polecam każdemu kierowcy, który chce być świadomy obowiązujących przepisów drogowych. Oczywiście jednym z największych plusów narzędzia jest możliwość darmowego pobrania go na urządzenie mobilne lub bezpłatne odwiedzenie witryny internetowej.

Co więcej, dosyć łatwo domyślić się, że TaPo24 to świetna „ściągawka” dla wszystkich mundurowych, którzy faktycznie mają prawo zagubić się w licznych zmianach przepisów oraz aktualizacjach taryfikatora. Biorąc pod uwagę wszechstronność tego narzędzia, śmiało można stwierdzić, że jest to jedna z najbardziej przydatnych aplikacji dla kierowców w Polsce.

Zdjęcie otwierające: Policja, TaPo24 / materiały prasowe, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw