canal+

Canal+ zwiększa liczbę kanałów dostępnych w… HD. Do wielu stacji w 4K jeszcze daleka droga

2 minuty czytania
Komentarze

Canal+ dwoi się i troi, aby poprawić jakość telewizji oglądanej przez swoich abonentów. Jest to jednak dziwne, że w 2023 r., przy tak wysokim zainteresowaniu telewizorami 4K (71% sprzedanych ekranów w 2022 r. w Polsce to właśnie 4K), dystrybutorzy kanałów telewizyjnych nie spieszą się z poprawą jakości nadawanego obrazu. Wręcz przeciwnie, niektórzy dopiero teraz docierają do rozdzielczości Full HD.

Canal+ podniesie jakość niektórych kanałów do HD, lecz nie podaje konkretów

Canal+
fot. Canal+

Tu jedynie Wirtualne Media przypominają, że Canal+ pod koniec 2022 r. podniosło jakość kanału Active Family, z SD (480p, standard DVD) do HD (1080p, standard Blu-Ray). Jednocześnie, dystrybutor usług telewizji satelitarnej nie poinformował o kolejnych kanałach, których dotknie ta aktualizacja. A warto nadmienić, że lista programów działających w SD jest niepokojąco długa, jak na 2023 r.

Dlaczego tak wiele stacji wciąż jest nadawanych w rozdzielczości SD?

To jest niesamowite, że dalej ok. 20 kanałów operuje w rozdzielczości nie większej, niż 480p. Mowa o takich stacjach jak:

  • Stopklatka, FilmBox Arthouse, FilmBox Family, FilmBox Action, Kino Polska Muzyka, Stars TV, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP ABC, TVP Historia, TV Republika, 4fun.tv, 4fun Kids, 4fun Dance, Eska TV Extra, TVS, WP, Polsat News 2, Home TV, Power TV, Nuta TV, Discovery Historia.

Zrozumiałe jest to jedynie przy stacjach muzycznych z nastawieniem na przeboje dawnych lat. Teledyski rzadko są upscale’owane do wyższych rozdzielczości (choć przykład utworu Ricka Astleya — Never Gonna Give You Up pokazuje, że jest to możliwe)

Z drugiej strony jednak, Canal+ oferuje aż 139 kanałów w rozdzielczości HD, gdzie oczywiście są to najpopularniejsze stacje. Jednocześnie, jedynym kanałem działającym w 4K jest obecnie Canal+ 4K Ultra HD (sport, seriale, dokumenty), który wymaga dedykowanego dekodera, przetwarzającego sygnał 4K.

zdjęcie główne: WrS.tm.pl / Domena publiczna / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.